Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici ve çalışanlarına yönelik davanın 11 Eylül duruşması öncesinde basın meslek kuruluşları ve hukukçular “özgürlük çağrısı” yaptı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen kuruluşların temsilcileri, 11 Eylül’ün basın özgürlüğü açısından “milat” olması dileğinde bulundu. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, 11 Eylül’ü umutla beklediklerini kaydederek, “170’i aşkın gazetecinin tutuklu olduğu, 181 basın kurumunun kapatıldığı ülkemizde, 11 Eylül, bu kötü gidişin son bulacağı gün olsun istiyoruz. 9 ay sonra iddianamesi ortaya konup mahkemeye çıkarılan gazeteciler hakkında hiçbir hukuki suçlamanın ortaya konulmaması önemlidir. Gazeteciler, hukuki olarak dayanaksız iddianamelerle daha fazla tutsak edilmemelidir. Gazeteci, gerçeğin peşinde koşandır. Gazetecilik vazifesi dışında, hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarla daha fazla yaşamları kısıtlanmamalıdır. Uzun tutuklamalarla özgürlüklerinden mahrum bırakılmamalıdırlar. Hakikatin peşinde olan gazetecidir. Bunu, engellemenin yolu hapiste susturulmak olmamalıdır. Bir an önce gazetecilere özgürlük istiyoruz. 11 Eylül, Silivri Mahkemesi’nde tutuklu gazeteciler sadece gazetecilik faaliyetiyle suçlanmaktadır. Suç yoktur, zorla tutulma vardır. Gazeteciler ağır tecrit altındadırlar. 11 Eylül’de bu duruma artık son verilmesini ve Türkiye’de hukukun egemen olduğu adalete güvendiğimiz günlere dönmek istiyoruz. Biz 11 Eylül’ün milat olmasını umuyoruz. 11 Eylül’de vicdanlar rahatlayacak, adalet yerini bulacak. Beklenen hukuk düzeninin sağlanma umudu yolumuza ışık olacak. 11 Eylül’ü 2005 yılından bu yana cezaevi kapılarında arkadaşlarımızı almak için mücadele veriyoruz. Yılmadık yılmayacağız. Susmadan gerçeğin peşinde olan gazetecilere özgürlük istiyoruz. Bu umutla bekliyoruz.” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Pazartesi günü Silivri’de gerçekleştirilcek Cumhuriyet duruşmasına basın özgürlüğünden yana olanları çağırdı. Dikmen, “Türkiye’De basın ve ifdae özgürlüğüne baskı her geçen gün artıyor. Bu konudaki sıkıntılarımız dünya çapında. Gazetecilerin insan haklarından yoksun, hukukla bağdaşmayacak şekilde tutulmaları vicdanlarımızı yaralıyor.” dedi.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, “Yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü bir an önce hayata geçirilmelidir. Tutuklamalar sanki hüküm verilmişçesine infaza dönüşmüş durumdadır” diye konuştu. “Gazetecilerin temel amacı haber yapmak, ama gazeteciler haber oluyor” diyen Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya ada şunları söyledi “Gazeteci bağımsızdır. Böyle basın özgürlüğü, böyle yargı bağımsızlığı olmaz. 11 Eylül Türkiye için önemli bir gün olacaktır. Herkesi 11 Eylül’de meslektaşlarına ve mesleğe sahip çıkmak adına Silivri’ye bekliyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner de gazetecilerden terörist çıkarılamayacağını belirtti.

Fotoğrafaltı: (Soldan) Kenan Çimen, İlke Erol, Tevfik Kızgınkaya, Misket Dikmen, Pınar Türenç, Aydın Özcan, Halil Hüner, Sadık Pala

11 EYLÜL GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK İÇİN MİLAT OLSUN

Yazı dolaşımı


Feedback