REFERANS: 2016/62

ŞİKAYET EDEN:          Nazmi ÇOBAN

ŞİKAYET EDİLEN:       Cevdet AKTAŞ (köşe yazarı)

Mehmet TOKTA (Saray Gözlem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü)

 

ŞİKAYET KONUSU:

Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Gözlem gazetesinde Cevdet Aktaş imzalı, 1.Kasım.2016 tarihli “Atatürk İle Aldatmak” ve 4. Kasım.2016 tarihli “Sap Gibi Durmak” başlıklı köşe yazıları hakkında şikayet başvurusunda bulunmuştur.

 

ŞİKAYETE KONU KÖŞE YAZILARINDA ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

01.11.2016 “Atatürk İle Aldatmak”:

“Başkan taslağı… Hey gafil… Kendine gel. Haddini bil. Sen Atatürkçü müsün? Senin Atatürkçü’lüğüne şeytan bile şaşar. Bu kadar sahtekarlık olmaz. Dinimizde gerçekten 30-33 tane peygamberimizin hadisi şerifi vardır. En gerçeği 17 tane olduğudur. Ama ne yazık ki muaviye Müslümanları, bunları milyonlara çıkardılar. O zamanlar senin gibi ağzı laf yapanlara para ile milyonlarca hadisi şerif uydurttular.”

 

“Be hey gafil… Sen Başkan olduğunu mu sanıyorsun. Git şuradan, sen başkan olmadın. Yalnız başkancılık oynuyorsun. Hani laf aramızda yabancı da değilsin, eşin olmasa o belediyeye girip ayakta duramaycaktın. 3 ay mı desem, 6 ay mı desem, yoksa bir sene mi desem, yok sa hala mı belediyeye seni eşin götürdü ve götürüyor.

Sen eğitimini aldığın öğretmenliği yapamadın. (yapmadın) Ama maaşlarını 13 yıldır tıkır tıkır aldın. Çıtır çıtır yedin. Oysa devlet sana gel senden öğretmen yapayım demedi. Sen gittin beni öğretmen yap dedin. Öğretmenliğini ‘ben inanmadığım devlete hizmet etmem’ dedin. (Bunlar devletin kayıtlarında saklı) yapmadın. Yapma Allah aşkına, daha fazlası bu millete hakaret. Senin nasıl bir insan olduğunu herkes çok iyi biliyor. Sen yalnızca rol yapıyorsun. (oynuyorsun) Bu çok iyi görülüyor, biz seyirciyiz. Gözümüzden kaçmaz.”

“Ne kadar da iyi biliyorsun, reklamsız senden hiçbir şey olmayacağını çok iyi biliyorsun. (…) Hele bir tanesi başkanlığının (taslaklığının) ilk günlerinden beri yerinde durmaktadır. Oysa bunların dakikası dakikasına vergilendirilmesi söz konusu. inanmıyorsan Yargıtay içtihatları ile Ak Parti Tekirdağ Eski elediye Başkanı Ahmet Aygün bunları saniyesi saniyesine ödedi, araştırabilirsin.”

Hoşça kal Gafil

Bundan sonra sana tavsiyem kişisel reklamlarını yalnız babanın samanlık duvarına as! O da Göçerler Mahallesi halkı kabul ederse.”

04.11.2016 “Sap Gibi Durmak”:

“Göreceksiniz ki kendisini yüce başkan sanan, cüce başkan, Cumhuriyet Bayramı töreninde; Atatürk’ün ve halkımızın karşısında, amiri sayılan Kaymakamın yanında, herkesin esas duruş ve selamlama sırasında hülyalara dalmış, ilçemizdeki ülkemiz yönetim kadrosunun Saray birimi ile beraber ama ne yazık ki bir başıbozuk olarak yeknesaklığı ve ciddiyeti bozarak Atatürk’ü ve halkımızı selamldığını sanıyor. Olmaz olamaz böyle bir şey haddi bildirilmeli. Elli bin Saraylı adına böyle duramaz. Beni ve elli bini böyle temsil edemez.

Kendisini elinden tutup minik anasınıfı öğrencisinin okula götürülmesi gibi Belediyeye getiren sevgli iyeğenim Sabriye Hoca hanım orada da yanında olsaydı, elinden tutup ayağı ile ayağına vurup ‘Hazır ol! Kendine gel!’ diye uyarsaydı. (…) Ne yazık ki o yüce KEPİRTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ (İlk Öğretmen Okulu) çok değerli eğitimciler yetiştirirken, belki torpil nedeniyle böyle kendini bilmezler, liyakatsız sözde öğretmenler de mezun etmiş.”

“Ne yazık ki bu kardeşimizin öğretmenlik için de liyakatı yoktu, daha önce parti başkanı oldu orada da liyakatı yoktu. Belediye Başkanlığında da liyakatı olmadığı için bocalıyor, patinaj yapıyor. (…) Alın bu adam Saray Belediye Başkanı. Görün durumu. Bundan temsil, bundan hizmet beklenir mi?”

“Özgür Yeğenime: Benim Göçerler Mahallesinde işim yok, baban reklamlarını asmak için geldiğinde çok dikkatli olsun zehirlenir. Ayrıca bizim burada da çok dolaşan o cüce başkan sağa sola çok rahatsızlık veriyor. Cüce başkan ama büyük haşere, onun için bana da biraz o ilaçlardan gönder de, sağa sola dökelim de zarar görmeyelim.”

Başvuru dosyasına ilişkin not: Şikayet başvurusunda, bu haberde kullanılan görselin saygı duruşu öncesine ait olduğu belirtilmiş, saygı duruşu sırasında çekilmiş fotoğrafın kopyası başvuruya eklenmiştir.

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Saray Gözlem gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Tokta’ya gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talepleri olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap verilmemiştir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

Şikayete konu 1 Kasım 2016 “Atatürk İle Aldatmak” ve 4 Kasım 2016 tarihli “Sap Gibi Durmak” başlıklı yazılar nedeniyle Saray Gözlem gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Tokta ve “konuk yazar” Cevdet Aktaş’a:

 

“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.” diyen 4. maddesi ,

“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.” diyen 6. maddesi,

“Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse ‘suçlu’ ilan edilemez.” diyen 9. maddesi uyarınca “kınama” verilmiştir.

BASIN KONSEYİ YÜKSEK KURULU, SARAY BELEDİYE BAŞKANI NAZMİ ÇOBANI’IN ŞİKAYETİNİ DEĞERLENDİRDİ. SARAY GÖZLEM GAZETESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ MEHMET TOKTA VE KÖŞE YAZARI CEVDET AKTAŞ’A “KINAMA” KARARI VERDİ.

Yazı dolaşımı


Feedback