BANGLADEŞ BASIN KONSEYİ BAŞKANI AHMAD, KONSEYİMİZİ ZİYARET ETTİ

Türkiye’de bulunan Bangladeş Basın Konseyi Başkanı yüksek yargıç Mamtaz Uddin Ahmad, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’i ziyaret etti. Ziyaret sırasında iki ülkenin Basın Konseyleri arasında görüş alışverişinde bulunulurken, kayıp Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının da bir ar önce aydınlatılması istendi.

Ziyaret sırasında Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili Türk Basın Konseyi’nin girişimlerini anlattı. Ahmad ise 2 Ekim günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suud gazeteci Kaşıkçı olayı ile ilgili “Bu olaydan çok kaygılıyız. Ancak Türkiye’den çok Suudi Arabistan’ın sorumluluğundadır. Suudi Arabistan Konsolosluğu ve hükümetinin bu konuyu mutlaka açıklığa kavuşturması gerekir” dedi.

Basın Konseyi Yüksek Kurul üyeleri Tufan Türenç, Doğan Satmış, Turgay Noyan, Melih Berk, Tamer Atabarut ve Kıbrıs Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Ali Hançerli’nin de bulunduğu ziyarette Mamtaz Uddin Ahmed, Bangladeş Basın Konseyi olarak ülkesinde yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi, ülkesindeki medyanın durumunu anlattı. Bölgelerindeki 8 ülkenin Güney Asya Basın Konseyleri Birliği’ni kurduklarını belirten Ahmad, “Bangladeş’te ifade ve basın özgürlüğünün daha iyi noktalara ulaşması için mücadele ediyoruz. Uluslararası alanda ilişkilerimizi de geliştirmek istiyoruz. Basın ve ifade özgürlüğü için hep beraber savaşmaya mecburuz” diye konuştu.

Basın Konseyi’ni, 27 Ekim’de Sri Lanka’da yapılacak Güney Asya Basın Konseyleri Birliği toplantısına gözlemci olarak katılmaya davet eden yüksek yargıç Mamtaz Udddin Ahmad’a bu arada Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü alanında yapılan çalışmaları, medyanın durumunu ve gazetecilerin karşı karşıya olduğu zor koşulları anlattı.

Pınar Türenç, ziyareti nedeniyle teşekkür ettiği Bangladeş Basın Konseyi Başkanı Ahmad’a, Basın Konseyi’nin rozetini taktı. Mamtaz Uddin Ahmad da Türenç’e, Bangladeş’in kurucusu Mucibur Rahman’ın yaşamı ve anılarını içeren kitabı hediye etti.

BANGLADEŞ BASIN KONSEYİ BAŞKANI AHMAD, KONSEYİMİZİ ZİYARET ETTİ

Yazı dolaşımı


Feedback