[———-] 

Basın Konseyi 14 Ağustos 2013 tarihli Yüksek Kurul Toplantısında, Akit Gazetesi hakkında yapılan başvuruyu değerlendirerek aşağıdaki kararı vermiştir.

KARAR

 

KARAR NO             : 2013/52

ŞİKAYETÇİ          : Prof.Dr. Taner Gören

İstanbul Tabip Odası Başkanı

ŞİKAYET EDİLEN : Akit Gazetesi

ŞİKAYET KONUSU:  İstanbul ÜniversitesiTıp Fakültesi mezuniyet töreninde, Prof. Taner Gören’in tepkiler üzerine konuşma yapmadan kürsüden inmesi ve Akit Gazetesi’nin haberi “Halk Çapulcuyu Kürsüden İndirdi” başlığıyla, yanlı ve kışkırtıcı bir tavırla vermesi…

 

Akit Gazetesi, “İstanbul ÜniversitesiTıp Fakültesi Mezuniyet Töreninde Gezi Parkı gerginliği yaşandı” diye  başladığı haberin spotunda;

“Taksim Platformu içinde yar alan ve kendilerini de Çapulcu olarak tanımlayan Tabipler Odası Başkanı Prof. Taner Gören törende yaptığı konuşmada, Gezi Parkı olaylarını kaşıyınca veliler ve öğrenciler büyük tepki gösterdi” diyor. Haberdeki diğer spot ise şöyle;

“Gören, inatla siyasi konuşmayı sürdürünce veliler ve öğrenciler kürsüye yürüyerek ‘İn aşağıya’ diye bağırdı. Bir grup öğrenci de kürsü önüne gelerek Gören’e tepki gösterdi. CHP’li vekiller araya girmeye çalışınca öfke daha da büyüdü, törene ara verildi. Çapulcu Gören konuşamadı”

Prof. Gören, Mezuniyet töreninde konuşmasının, Gezi Parkı olaylarından söz ettiği sırada engellendiğini, öğrenci ve velilerden oluşan bir grubun kürsüye yürüdüklerini doğrulayarak, olay büyümesin diye konuşmaktan vazgeçtiğini söylüyor.

Ancak söz konusu yayınla kişilik haklarına saygısızlık yapıldığını da belirterek; “Açıkça kamuoyunu bana karşı kışkırtma amacı güdülmüştür” diyor ve şikayet baş vurusunu şöyle bitiriyor:

“Olayla ilgili yapılan haber; demokrasiyi kullanarak antidemokratik davranışın en ibret verici örneklerinden biri olarak kayda geçmiştir.

Hakkımda yapılan bu yanlı ve kışkırtıcı haber nedeniyle  söz konusu Gazete hakkında gerekli işlemin yapılması ve hukuksal haklarımın korunması için gereğini saygılarımla rica ederim.

ŞİKAYET EDİLENLERİN YANITI;  Yanıt verilmedi.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflar uzlaşma yönünde bir irade beyan etmediler.

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ: Çapulcu tanımlaması Gezi Parkı eylemlerinde simgesel bir anlam kazandı ve eylemleri destekleyen pek çok kişi ben de çapulcuyum diyerek tepkisini gösterdi. Burada çapulcu sözü bundan  farklı olarak “Tahkir” edici bir anlam yüklenerek kullanılıyor. Prof. Gören de Akit Gazete’sinde yazılan olayın doğru olduğunu kabul ediyor ve bundan büyük üzüntü duyduğunu söylüyor.

Genel Sekreterlik, Basın Meslek İlkelerinin 4 maddesinde yer alan; “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan ve iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” ilkesine aykırılığın tartışılabileceği görüşündedir.

DEĞERLENDİRME VE KARAR: Prof.Dr. M.Taner Gören’in Akit Gazetesi hakkındaki başvursu Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nda farklı değerlendirmelere neden olmuştur. Üyelerin bir bölümü; Prof.Dr.Gören için kullanılan “Çapulcu” sözünün Gezi eylemlerinde simgesel bir anlam taşıdığını ve onur verici bir biçimde kullanıldığını hatırlatmışlardır. Diğer üyeler Akit Gazetesi’nin “Çapulcu” sözünü Gezi Parkındaki anlamını istismar ederek “Tahkir” edici biçimde kullandığını öne sürmüşlerdir.

Görüşmelerin ardından oy çokluğuyla başvurunun “yersizliğine” karar verilmiştir. Bilgilerinize sunulur.

Basin Konseyi Akit Gazetesi Hakkında Şikayetin Yersizliğine Karar Verdi.

Yazı dolaşımı


Feedback