Mısır’daki olaylar  sırasında görevini yaparken güvenlik güçlerince yaklaşık 3 ay önce gözaltına alınarak tutuklanan  TRT Kahire Muhabiri Metin Turan için, Basın Konseyi, Mısır Başbakanı  Hazım Biblavi’ye  mektup yazdı. Mısır’ın  İstanbul  Başkonsolosu Wafaa Elhaddidy’i  Bebek’deki Mısır Sarayı’nda ziyaret eden  Pınar Türenç ile Konsey Yüksek Kurul Üyesi Gazeteci Okşan Atasoy, Başbakan Biblavi’ye yazdıkları mektubu Elhaddidy’e  takdim ettiler. TRT muhabiri Metin Turan’ın olayları izlerken görevi başındayken güvenlik  güçlerince birkaç gazeteciyle birlikte El Fetih Camii’nde gözaltına alındığını ve Ağustos ayından bu yana Kahire yakınlarında Vadi El Netrun Cezaevinde çok kötü koşullarda yerde yatırıldığını, sağlığından endişe ettiklerini  anlattı.

Türenç, Başkonsolos Elhaddidy’e şunları söyledi;

” Meslektaşımız gazeteci Metin Turan görevini yaparken olaylar sırasında gözaltına alındı. Ne var ki diğer ülke gazetecileri salıverilmişken Türk gazeteci yaklaşık 3 aydır tutuklu. Sayın Başbakanınızdan basın özgürlüğü adına  Metin Turan’ın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması için destek ve yardım istiyoruz ve bunu tüm gazeteciler adına talep ediyoruz. Ayrıca Metin Turan’ın 10 gün önce bir bebeği dünyaya geldi. Turan’ın bebeğine, ailesine salimen kavuşması en büyük dileğimizdir.”

Konuyu ayrıntılı şekilde Türenç’den dinleyen ve konuyla yakından ilgileneceğini söyleyen Başkonsolos Elhadidy, ”Mektubunuzu en kısa zamanda kendilerine ileteceğim ve sonucu sizlerle paylaşacağız.” dedi.”Metin Turan’ın salimen özgürlüğüne en yakın zamanda kavuşacağına inandığını” belirten Türenç,  “buradan umutla ayrılıyoruz.” dedi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Mısır Başbakanından Mısır'da tutuklu Türk gazetecinin salıverilmesini istedi.

Yazı dolaşımı


Feedback