Basın Konseyi Yüksek Kurulu Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Burada konuşan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, bu dönemde  gazetecilik yapmanın çok zor olduğunu vurgulayarak, “Basın son 40 yılda hiç görmediğimiz kadar tehdit altında, yeter dediğimiz noktadayız. Her şeye rağmen dik duruş sergilemeye çalışıyoruz”  dedi.

Habercilerin alın terinin karşılığının verilmediğini, gazete ve televizyonlarda çalışanların yüzde 80’inin maaş alamadığını kaydeden Pınar Türenç, şöyle konuştu:

“Karın tokluğuna çalışan, üste para harcayarak mesleğine sahip çıkanlara saygı duyuyoruz. Onları korumaya, onların emeklerini korumaya mecburuz. Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz bundan sonra da yapmaya hazırız.”

Tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmaları için verilen mücadeleleri de hatırlatan Pınar Türenç, “Israrlı çabalarımız sonucunda tutuklu arkadaşlarımızın çoğu, özgürlüklerine kavuştular. 40 civarında arkadaşımız halen tutuklu, onları da kurtaracağız.” dedi.

Eskişehir Gazeteciler Başkanı Yılmaz Karaca da, Anadolu’da gazetecilik yapmanın çok zor olduğunu vurgulayarak, belediye başkanları ve valileri eleştiren haber yazanların baskı gördüklerini, belediyelerin, valilerin uhdesinde gazetecilik yapmanın mümkün olmadığından yakındı.

Eskişehir’de 8 günlük gazete, 2 televizyon, 12 radyo ve dergiler bulunduğunu belirten Yılmaz Karaca, Türkiye’de çok gazete satan üç ilden biri olduklarını açıkladı. Gazetelerin, gazetecilikle ilgisi olmayan iş adamlarının eline geçtiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz karaca, ” Kimin gazeteci olduğu, kimin gazeteci olmadığı belli değil” diye sözlerini bitirdi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ziyaret sırasında, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca ve yöneticilerine Basın konseyi rozeti taktı.

http://www.mersinpergole.com/

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç: "Yeter dediğimiz noktadayız."

Yazı dolaşımı


Feedback