I———I

İdris Özdemir vekili Av. Kunter Gürel’in Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com internet sitesi Hakkındaki Şikâyetine İlişkin

olarak aşağıdaki kararı vermiştir.

 

KARAR

 

ŞİKÂYETÇİ                         : İdris Özdemir vekili Av. Kunter Gürel

 

ŞİKÂYET EDİLENLER   : Bizim Kocaeli Gazetesi

www.bizimkocaeli.com internet sitesi

 

ŞİKÂYET KONUSU           :İdris Özdemir vekili Av. Kunter Gürel, Basın Konseyi’ne yapmış olduğu yazılı şikayet başvurusunda, müvekkili İdris Özdemir ile ilişkili olarak Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com internet sitesinde 25.07.2011 tarihinde yayınlanan “Doktor İdris Özdemir Hakkında korkunç İddia” ve 27.07.2011 tarihinde yayınlanan “Doktor İdris Özdemir hakkında Korkunç İddialar Devam Ediyor” başlıklı haberler ile, Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiğini ileri sürmüştür.

Şikâyet başvurusunda, şikayet konusu yazılara yer verilmeden önce, şikayetçi Dr. İdris Özdemir ile bu yazıların yayınlandığı şikayete konu gazete ve internet sitesinin sahibi olan şirket arasında bir ticari ilişki bulunduğu ifade edilmiş ve sonrasında yargıya intikal eden bir ticari uyuşmazlığa dönüşen bu ticari ilişkinin safahatı, kendi bakış açılarından dile getirilmiştir. Buna göre, Dr. İdris Özdemir ile Bizim Kocaeli Gazetesi’ni çıkartan ve www.bizimkocaeli.com internet sitesinin de sahibi olan Etik Gazetecilik A.Ş. arasında 11.12.2007 tarihinde bir reklam sözleşmesi yapılmış ve bu sözleşme uyarınca muhatap Etik Gazetecilik A.Ş.’ne çekler verilmiş ancak,  muhatabın sözleşme konusu yükümlülükleri yerine getirememesi nedeniyle, bu çeklerin bedeli şikayetçi tarafından ödenmemiş ve muhatabın bu çekleri icraya koyması üzerine de, ödeme yükümlülüğü olmadığını kanıtlamak üzere şikayetçi tarafından menfi tespit davası açılmıştır. Kocaeli 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucunda, şikayetçi bu menfi tespit davasını kazanmış ve ayrıca muhatabın çek bedelinin %40’ı oranında icra inkar tazminatı ile yargılama giderleri ve vekalet ücretini ödemesine de hükmolunmuştur. Bu karar üzerine, şikâyetçi belirtilen tüm bu bedelleri muhataptan cebri icra yoluyla tahsil etmiştir.

Ancak şikayetçinin iddiasına göre, muhatap Etik Gazetecilik A.Ş., cebri icra yoluyla ödemek zorunda kaldığı bu bedelleri şikayetçiden geri istemiş ve bu bedellerin geri ödenmemesi halinde, sahibi olduğu yayın organlarında şikayetçi hakkında bir karalama kampanyası başlatacaklarını açıkça ifade etmiştir. Yine şikâyetçinin iddiasına göre, bu bedellerin ödenmemesi üzerine, şikâyetçi hakkında mesleki doktorluk faaliyetlerine ilişkin olmayan ve özel hayatını ilgilendiren tek taraflı iddialar bu yayın organlarında yayınlanmıştır.

Şikâyete konu yazıları incelediğimizde ise, Bizim Kocaeli Gazetesi’nde 25.07.2011 tarihinde yayınlanan “Doktor İdris Özdemir Hakkında korkunç İddia” başlıklı haberde “Bu kentte yaşayıp da doktor İdris Özdemir’i tanımayan yok gibidir” alt başlığı altında şu ifadelere yer verilmiştir:

 

“Uzun yıllar aktif olarak kadın doğum uzmanı olarak hem ilimizdeki hastanelerde görev yaptı, hem de özel muayenehanesinde hasta baktı.
Ama doktor İdris Özdemir`in bir başka özelliği vardı doktorluğunun yanında. Sürekli olarak kafası ticarete çalışırdı.
Hatta pek çok kişi onun doktorluktan başka her işi yaptığını söylerdi. Özellikle gayrimenkule çok ama çok meraklıydı.
Sürekli gayrimenkul alırdı.
Hele hele kelepir bir gayrimenkul düştü mü, doktor İdris Özdemir mutlaka o gayrimenkulü satın alırdı.
Ekonomik olarak sıkışanların gayrimenkullerini almak için de büyük çaba harcar İdris Özdemir.
Bugün başta
İzmit şehir merkezi olmak üzere Kocaeli`de sayılarını kimsenin bilmediği onlarca değerli gayrimenkulün sahibidir doktor İdris Özdemir.
Kuyumculuk ve mücevherat işi de yapan ve iki tane kuyumcu dükkanı bulunan doktor İdris Özdemir hakkında geçtiğimiz hafta yine ilimizin tanınmış esnaflarından birisi Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı`na başvurarak hakkında çok ciddi bir iddiayı ortaya atarak şikayetçi olmuş.
İzmit`in en eski esnaflarından olan Arı Duşakabin`in sahibi Adnan Özçelik ve oğlu Ali Orkun Özçelik, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı`na verdikleri dilekçe ve ifadede doktor İdris Özdemir`in kendilerini dolandırdıklarını ve haksız yere zenginleşip mülk sahibi olduğunu dile getirmişler.
Adnan Özçelik`in oğlu Ali Orkun Özçelik, doktor İdris Özdemir ile eşi Saliha Özdemir ve oğlu Emre Özdemir`in bu olayın içinde olduklarını belirtip cezalandırılmalarını istemiş.
450 bin TL`ye anlaştıkları mülkleri doktor İdris Özdemir`e sattıklarını ama Özdemir`in kendilerine 300 bin TL verdiğini, geri kalan parayı ise vermediğini söyleyen Özçelik`lerin bu şikayeti bakalım nasıl sonuçlanacak!
Ama görünen o ki doktor İdris Özdemir ve ailesinin başı biraz ağrıyacak. Bize öyle geliyor.”

Bu haberin yayınlanmasından 2 gün sonra, Bizim Kocaeli Gazetesi’nde ve www.bizimkocaeli.com internet sitesinde yine şikayetçi İdris Özdemir hakkında, bu kez “Doktor Özdemir Hakkında Korkunç İddialar Devam Ediyor” başlığı ile bir haber daha yapılmış ve  “Doktor İdris Özdemir hakkındaki iddialara bir yenisi daha eklendi” alt başlığı ile yayınlanan bu haberde ise şu ifadelere yer verilmiştir:

 “Soner Bayram, işletmeciliğini yaptığı Simit Cafe`nin mülk sahibi olan İdris Özdemir hakkında dolandırıcılıktan, tehdit ve darp etmeye kadar birçok iddiada bulundu.

Üç yıl Haydar Çekmez isimli bir vatandaşla Soner Bayram Ömer Ağa Mahallesi İnönü Caddesi No:17`de bulunan adreste cafe işletmeciliğine soyundu. Dükkanın masraflarını karşılamak ve tadilatını yaptırmak için 75 bin TL kredi çeken Bayram para yetmeyince ağabeysinden de 40 bin aldı.  Dükkan üzerinde hiçbir kaydı bulunmayan Soner Bayram bir süre sonra dükkanda ki bütün malların bile hacizliği olduğunu iş yaptığı Çekmez`in kendisini dolandırdığını iddia etti. 

YARDIM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ
Çekmez artık işleri yürütemeyeceğini söylediği Soner Bayram`a dükkanı kendi üstüne almasını bunun karşılığında piyasaya olan 50 TL borcunu da ödemsini önerdi. Bayram çektiği kredinin ve ağabeysinden aldığı paranın boşa giden bir yatırım olmaması için Çekmez`in bu iddiasını kabul etti. Simit Cafe`yi kendi başına işletmeye çalışan Bayram`a işlerinin kötü olduğu dönemde mal sahibi olan İdris Özdemir yardım edeceğini söyledi.  Dükkanı aylık olarak 3 bin Euro`ya kiraya verdi.

KİRASINI ELDEN ÖDEDİ
Bayram`ın iddialarına göre yaptıkları kira sözleşmesinde 2 bin TL olarak gösterdiğini fakat kendisine güvendiği için bir yıl boyunca elden 3 bin Euro ödediğini iddialarına ekleyerek, “ilk ay 9 bin euro verdim. İdris beye güvendiğim için bir yıl boyunca kiramı elden ödedim ve ne bir tutanak ne bir belge olmadı. Daha sonra ki yıllarda ise kira sözleşmemize 2 bin TL yazdığını ama benden 3 bin euro para aldığı öğrendim.  Üç yılda 5 bin Euro borcum oldu kendisine. İşlerimi toparlamak için çok uğraştım” dedi.  

VERDİ KAÇIRALIM DEDİ
İdris Özdemir` borçlanan Soner Bayram yaşanan bu olaylar sonrası Özdemir`in “kendisine vergi kaçıralım” teklifinde bulunduğunu söyledi ve, “Bana vergi kaçırmayı önerdi ben bunu teklifi kabul etmedim. Daha sonra benim işletmesini yapmak için uğraştığım dükkanımdaki kasaya kendi elamanlarından birini oturtmak istedi. Bunu da kabul etmedim. Sonuçta ortağım değil sadece mal sahibim. Bu olaylardan sonra İdris Özdemir`le aramız bozuldu” şeklinde konuştu.

KIZKARDEŞİMİ DARP ETTİ
İdris Özdemir`in araları bozulduktan sonra dükkandan çıkmasını istediğini belirten Bayram,  ‘Beni her gün bir kuruma şikayet etti. Belediyeye, İSU`ya, SEDAŞ`a şikayet İdris Özdemir, benle birlikte şikayette bulunduğu dükkan Özdemir`in kendi dükkanı. Ödeyemediğim vakitlerde oldu ama kirasını ödediğim halde beni kendine borçlu gösterdi. Eski eşimin evine haciz gitti. Elimde ne var ne yoksa aldılar” derken ayrıca 65 yaşında ki annesine zorla senet imzalattırılmak istendiğini ve kız kardeşinin darp edildiğini iddia etti.  

BİNA ÖZDEMİR`İN CEZA BENİM
Soner Bayram iddialarına şöyle devam etti, “ISU`ya kaçak su kullandığıma dair şikayette bulunan Özdemir aslında kendi binasını şikayet etti. Ama nedense bana 8 milyar ceza yazıldı bina sahibi olan Özdemir`e binada kaçak kullanılan suyla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. O bina da Özdemir`in katları var ve orda da kaçak su kullanıyor. ISU`dan suya ceza kesmek için gelenler bile bana “ İdris Özdemir`le uğraşma dedi”. 2010 yılının Aralık ayında icra nedeniyle elimden gidenlerin yanı sıra şuanda tüm bu yaşananlar yüzünden piyasaya 200 bin borcum oldu” .

 

Şikayetçi İdris Özdemir vekili Av. Kunter Gürel, Basın Konseyi’ne yapmış olduğu şikayet başvurusunda, müvekkili hakkında yapılan bu yayınları öncelikle ifade özgürlüğü açısından irdelemiş ve söz konusu yayınların, AİHM ve Yargıtay’ın belirlediği kıstaslar çerçevesinde değerlendirildiğinde ifade özgürlüğü kapsamı dışında kaldığını ileri sürerek, söz konusu yayınların Basın Meslek İlkeleri’nin

 

–          “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki dördüncü,

–           “Kişilerin özel yaşamı, kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında, yayın konusu olamaz” şeklindeki beşinci,

 

–          “Soruşturulması gazetecilik olanakları içerisinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz” şeklindeki altıncı,

–          “Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” şeklindeki onuncu ve

 

–          “Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır” şeklindeki on ikinci,

Maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle, Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com   internet sitesi hakkında, Yüksek Kurul tarafında uygun görülecek yaptırımın uygulanmasını talep etmiştir.

ŞİKÂYET EDİLENİN YANITI: Bizim Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’e şikâyetle ilgili bilgi veren Genel Sekreterlik mektubu 26 Ağustos 2011 tarihinde, 0262 321 37 82 no’lu faksa gönderilmiş, mektubun teslim alındığı bilgisi Zehra Özdemir olarak bildirilmişse de kendisinden herhangi bir yanıt gelmemiştir. Bu konuda ayrıca Genel Sekreterlik tarafından, hem Bizim Kocaeli Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Cemalettin Öztürk hem de Gazetenin imtiyaz sahibi Güngör Aslan ile telefon görüşmeleri yapılmış ve söz konusu şikâyet başvurusu ile ilgili yanıtlarını bir “bilgi notu” çerçevesinde Basın Konseyi’ne iletecekleri sözü alınmışsa da, bu konuda herhangi bir bilgi veya belge tarafımıza ulaştırılmamıştır.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu 7 Eylül  2011 tarihli toplantısında dosyayı ele alarak aşağıdaki değerlendirmeyi yapmıştır.

Şikâyet konusu köşe yazıları irdelendiğinde, bu köşe yazılarında doğrudan şikâyetçi Dr. İdris Özdemir’in konu alındığı ve şikâyetçinin mesleki –hekimlik- faaliyetinin dışında kalan diğer ticari faaliyetlerinin kamuoyu gündemine taşındığı görülmektedir.

Bu kapsamda, 25.07.2011 tarihli “Doktor İdris Özdemir Hakkında Korkunç İddia” başlıklı yazıda, İdris Özdemir’in bir gayrimenkul alımı yaptığı ancak bu gayrimenkulün bedelini ödemediği için alacaklı tarafından hakkında savcılığa şikâyette bulunulduğu ileri sürülmekte; İdris Özdemir vekili Av. Kunter Gürel ise Basın Konseyi’ne yapmış olduğu başvuruya alacaklı tarafından bu bedelin tahsil edildiğini gösteren banka hesap ekstresini ekleyerek, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ve gayrimenkulün bedelinin ödendiğini ortaya koymaktadır. Yine, 27.07.2011 tarihli “Doktor Özdemir Hakkındaki korkunç İddialar Devam Ediyor” şeklindeki yazıda ise, bu kez şikâyetçinin mülk sahibi olduğu bir gayrimenkulde kiracı olan bir işletmecinin, şikâyetçinin usulsüz ticari faaliyetleri ilgili iddiaları konu alınmaktadır.

Kuşkusuz ki, şikâyetçinin ticari eylem ve işlemlerine ilişkin yaşandığı ileri sürülen bu süreçler ve bunlarla ilgili iddiaların içeriği Basın Konseyi’nin ilgi ve inceleme alanının dışında kalmakta olup; Konseyimiz yönünden önem taşıyan husus, şikâyete konu olan söz konusu yazıların Basın Meslek İlkeleri’ne uygun olup olmadığı ile sınırlı bulunmaktadır.

Şikâyete konu yazıları bu çerçevede ele aldığımızda, her iki yazıda da, şikâyetçi İdris Özdemir’in mesleki faaliyeti olan hekimlik görevinin yerine getirilmesiyle ilişkili bulunmadığı, bunun yerine bu kişinin mesleki faaliyetinin dışında kalan ticari birtakım faaliyetlerinin konu alındığı görülmektedir. Bu açıdan, bu yazılar, hekimlik mesleği gibi kamusal bir mahiyet taşıyan ve kamu sağlığını ilgilendiren bir alanda gerçekleşen suiistimal iddialarını konu almış olsalardı, bu durumda bu iddiaların haber yapılmasında ve kamuoyu gündemine taşınmasında bir “kamu yararı ve kamusal ilgi”den söz edebilmek mümkün olabilecek idi ise de; söz konusu yazıların hekim sıfatı taşıyan şikâyetçinin salt ticari faaliyetlerine ilişkin bulunması nedeniyle, bu iddiaların haber yapılmasında bir kamu yararının bulunduğundan söz edebilmek pek de mümkün değildir.

Diğer yandan, gerek 25.07.2011 gerekse 27.07.2011 tarihli yazılarda, şikâyetçinin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak kaleme alınan yazıların ortak bir özelliği de, yalnızca şikayetçi hakkındaki iddialarını gündeme getiren gayrimenkul alacaklısının ve şikayetçinin kiracısı olan işletmecinin görüşlerini tek taraflı olarak yansıtıyor olmasıdır. Oysa Basın Meslek İlkeleri’nin 6. Maddesinde de belirtildiği üzere, gazetecilik etiğinin temel kurallarından biri, bir iddianın haberleştirilmesi öncesinde -olanak içerisinde bulunduğu müddetçe- hakkında iddiada bulunulan karşı tarafında da yanıtının/savunmasının alınması ve yazının haberleştirilmesi sırasında da, bu iddia ve yanıtın mümkün olduğunca eşit ve adil bir yaklaşımla okuyucuya duyurulmasıdır. Buna karşın, somut olayda, bu iddiaların haberleştirilmesi öncesinde ve sırasında, bu iddialar ile ilgili olarak şikâyetçinin görüşünün alınması konusunda bir çaba gösterildiğini ortaya koyan hiçbir veri bulunmadığı gibi, yazıların içeriğinden de böyle bir amacın güdülmediği anlaşılmaktadır.

Nihayet, şikâyet konusu yazılarda özellikle şikayetçi hakkında kullanılan üslup incelendiğinde, sözgelimi 25.07.2011 tarihi yazıda kullanılan “Ama Doktor İdris Özdemir`in bir başka özelliği vardı doktorluğunun yanında. Sürekli olarak kafası ticarete çalışırdı.
Hatta pek çok kişi onun doktorluktan başka her işi yaptığını söylerdi. Özellikle gayrimenkule çok ama çok meraklıydı. Sürekli gayrimenkul alırdı. Hele hele kelepir bir gayrimenkul düştü mü, Doktor İdris Özdemir mutlaka o gayrimenkulü satın alırdı. Ekonomik olarak sıkışanların gayrimenkullerini almak için de büyük çaba harcar İdris Özdemir”
şeklindeki ifadelerle ortaya konulan üslup ve anlatım dilinin,  haber verme amacının tamamen dışında ve doğrudan şikâyetçinin onur, şeref ve saygınlığını rencide etmeyi ve onu kamuoyu nezdinde küçük düşürmeyi hedef alan bir mahiyet taşıdığı tespit edilmektedir ki, bu durumun basının haber verme hakkı kapsamında himaye görmeyeceği aşikârdır.

Tüm bu verilerin ışığında, Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com internet sitesinde 25.07.2011 tarihinde yayınlanan “Doktor İdris Özdemir Hakkında korkunç İddia” ve 27.07.2011 tarihinde yayınlanan “Doktor İdris Özdemir hakkında Korkunç İddialar Devam Ediyor” başlıklı yazılar ile Basın Meslek İlkeleri’nin,

–          “kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırları ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki dördüncü ve

 

–          “Kişilerin özel yaşamı, kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında, yayın konusu olamaz” şeklindeki beşinci,

 

–          “Soruşturulması gazetecilik olanakları içerisinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz” şeklindeki altıncı ve

–          “Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır” şeklindeki on ikinci

 

Maddelerinin ihlal edildiği sonucuna ulaşılmıştır.

 

Yukarıda arz olunan gerekçeler çerçevesinde, Basın Meslek İlkeleri’nin 4. 5., 6.  ve 12. Maddelerini ihlal eden Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com internet sitesinin “kınanmasına” oybirliği ile karar verilmiştir.

 

(Karar No: 2011/34-35)

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Bizim Kocaeli Gazetesi ve www.bizimkocaeli.com Internet Sitesi’nin Kınanmasına Karar Verdi.

Yazı dolaşımı


Feedback