TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, laiklik kavramını tartışmaya  açıp, ”Dindar anayasa olmalı” açıklaması, bir itiraf değilse ve partisinin görüşünü yansıtmıyorsa, en başta AKP tarafından Meclis Başkanlığı görevinden istifaya davet edilmelidir.

Her dine eşit mesafeyi koruyan, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik cumhuriyetimizi  ve değiştirilmesi bile tartışmaya açılmaması gereken Anayasamızın ilk dört maddesini, demokrasinin sahibi olan TBMM’imizin  Başkanı tarafından tartışmaya sokulması, çok talihsiz bir durumdur.

Anayasa’nın 2 maddesi şöyle der:

”Türkiye Cumhuriyeti,toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde,insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir”

Ve  4. maddesi, ilk 3 maddedeki hükümlerin değiştirilmesinin teklif bile edilemeyeceğini söyler.

Büyük önder Atatürk ve  arkadaşlarının bir kahramanlık destanı yazarak bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin din devletine dönüştürülme çabalarının başarılı olamayacağı inancıyla, ülkenin bu türden sözde yeni görüş ve yol gösteren çabalara da ihtiyacı olmadığını vurguluyoruz.

Basın Konseyi, Anayasa’nın din ve vicdan özgürlüğü ile eşitlikçi çizgisinden ödün verilemeyeceğini bir kez daha kamuoyuna açıklar..

Basın Konseyi: “DİNDAR ANAYASA DÜŞÜNCESİ BİLE KABUL EDİLEMEZ”

Yazı dolaşımı


Feedback