KARAR      

ŞİKAYET SAHİBİ              : Fetullah Gülen                                                                                                                                                                                                                                Vekili Avukat Nurullah Albayrak

ŞİKAYET EDİLEN             : Şefik Çalık                                                                                                                                                                                                                                      Takvim Gazetesi Yazı İşleri Müdürü                                                                                                                                                                                                  Hayretttin Bektaş Muhabir

ŞİKAYETİN KONUSU      :   Takvim Gazetesi’nin 23 Ocak 2014 tarihli nüshasındaki “Gülen Saray” başlıklı, Hayrettin Bektaş imzalı haberin asılsız olduğu iddia edilmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak, “Paralel yapı örgütlenmesini tamamladı. 17 Aralık’ta düğmeye bastı. Devleti tamamen ele geçirdikten sonra Türkiye’ye getirmeyi planladığı Fetullah Gülen’in oturacağı Ankara’daki sarayı bile hazırladı” ifadelerinin asılsız olduğunu öne sürmektedir.

Ankara’da Fetullah Gülen için saray hazırlandığına dair haberin içeriğindeki “17 Aralık darbe girişiminin ardında, devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz ettiği ortaya çıkan paralel yapı her ayrıntıyı düşündü. Türkiye’ye getirilecek olan Fetullah Gülen’e saray bile inşa edildi” ifadesi  gerçek dışıdır. Araştırılması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberin araştırılmadan kullanıldığını öne süren Avukat Albayrak, haberin evi yaptıran Akın İpek tarafından da yalanlandığını, yayından önce haberle ilgili bilgi almak için kendilerine hiçbir başvuru yapılmadığını da belirtmektedir.

Avukat Albayrak; “Başkanlık sarayı, sütun sayısı, süs havuzu, diplomatik merkez ruhsatı, etten duvar, Beyaz Saray özentisi, Gülen bir devlet başkanı edasıyla, sosyal medya yıkıldı, Gülen Emlak” gibi ifadelerin de kişilik haklarına saldırı olduğunu belirtmektedir.

Asılsız olduğunu öne sürdükleri haber nedeniyle müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini kaydeden Avukat Albayrak, noter kanalıyla yolladıkları cevap ve düzeltme haklarının da kullandırılmadığını öne sürmektedir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 19 Şubat 2014 tarihinde yaptığı toplantıda; Yüksek Kurul üyeleri Takvim Gazetesi’nin 23 Ocak 2014 tarihli nüshasında yer alan “Gülen Saray” başlığıyla ve “17 Aralık darbe girişiminin ardında, devletin kılcal damarlarına kadar nüfuz ettiği ortaya çıkan paralel yapı her ayrıntıyı düşündü. Türkiye’ye getirilecek olan Fethullah Gülen’esaray bile inşa edildi”şeklindeki spotla verilen haberi görüşmüştür.

Yüksek Kurul üyeleri, manşette yer alan “Paralel yapı, örgütlenmesini tamamladı” ve haberde yer alan “17 Aralık’ta gerçekleşen darbe girişiminin ardından devlet içindeki paralel yapının deşifre olması ve devletin kılcal damarlarına kadar giren bu yapının ucunun Pensilvanya’dan çıkmasıyla beraber…” , “İddialara gore paralel yapı, 17 Aralık’ta planladığı darbenin ardından ülkede yönetimi ele geçirecekti” şeklindeki ve devamındaki ifadelerin, şikayetçiye bir mahkeme kararının yokluğunda suç yükleme niteliğinde olduğu ve herhangi bir dayanak gösterilmeyen bu soyut suçlamaların başvurucu bakımından küçük düşürücü ve aşağılayıcı olduğundan hareketle;  Basın Meslek İlkeleri’nin 4.Maddesindeki “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez”; “Herhangi bir yargı kararı ve somut delil olmamasına rağmen, şikayetçinin, haberde “paralel yapı” olarak geçen ve  devleti yasadışı yollarla ele geçirmeyi amaçlayan bir örgütlenmenin lideri gibi gösterilmesi, böyle bir örgütlenmenin suç teşkil edeceği ve somut bir delil veya mahkeme kararı olmaksızın böyle bir suçun işlendiğine işaret eden ifadelerin…”  9.Maddedeki “Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez”; 10.Maddesindeki “Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.”ilkelerini ihlal ettiğine oy çokluğuyla karar  vermiştir.

Yüksek Kurul ayrıca, haberdeki iddiaların ve bu arada, Akın İpek’e ait olduğu anlaşılan yapıyı onun Fetullah Gülen için yaptırdığı iddiasının herhangi bir araştırma veya somut veriye dayanmaması ve haberdeki iddiaların muhatabına ya da vekillerine sorulmamış olması karşısında, 6.Maddedeki “Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz” ilkesinin ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermiştir. Nihayet, noter kanalıyla gönderilen cevap ve düzeltme metninin de yayımlanmamış olması karşısında, 16.Maddedeki “Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar”  ilkesinin ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermiştir.

Sonuç olarak, Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Takvim Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şefik Çalık ile Muhabir Hayrettin Bektaş hakkında oy birliğiyle “Kınama”kararı vermiştir.

Karar No:  2014 / 14-15

 

Basın Konseyi, Fetullah Gülen'in "Gülen Saray" Başlıklı Habere İlişkin Şikayet Başvurusu Nedeniyle Takvim Gazetesi Hakkında Oy Birliğiyle Kınama Kararı Aldı.

Yazı dolaşımı


Feedback