Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’ları haberi nedeniyle ‘devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etmek ve açıklamak’ suçlamasıyla yargılandığı davada nihayet beraat etti.
Üç yıl önceki haberden dolayı bir süre cezaevine konan Erdem Gül için bu davada, çok gecikmeli de olsa adaletin yerini bulmasına sevindik.
Erdem Gül için verilen beraat kararını yalnızca habercilik yaptıkları; gazetecilik faaliyetinde bulundukları için cezaevlerine atılan meslektaşlarımızın özgürlüğe kavuşmaları yolunda bir umut ışığı olarak görüyoruz ve devamını bekliyoruz.
Meslektaşımız Erdem Gül, Çarşamba günü aynı mahkemede, yine MİT TIR’ları haberleriyle ilgili bu kez ‘örgüte yardım’ suçlamasıyla CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ve Can Dündar’la birlikte yargılandığı ikinci davada, hakim önüne çıkacak. Bu davadan da beraat kararı bekliyoruz.
Basın Konseyi olarak; ifade ve basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin tamamen kalkmasını; yalnızca mesleklerini yaptıkları için demir parmaklıklar arkasına atılan onlarca gazetecinin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını talep ediyoruz.

ERDEM GÜL’ÜN GEÇ GELEN BERAATINA YİNE DE SEVİNDİK

Yazı dolaşımı


Feedback