[———-]

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün; Milliyet, Radikal, Vatan ve Cumhuriyet Gazeteleri hakkında Ethem Sarısülük’ün ölümü sırasında MOBESE Kameralarıyla oynandığına ilişkin şikayet başvurusu hakkında, düzeltme ve cevap yazılarını kullanmadıkları için “Uyarı” kararı vermiştir.

 KARAR

 

ŞİKAYET EDEN                :  Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Cihangir Baycan

ŞİKAYET EDİLEN          :  Milliyet Gazetesi, Radikal Gazetesi,

Vatan Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi

ŞİKAYET KONUSU           :  Milliyet Gazetesi’nin 10 Temmuz 2013 tarihli nüshasındaki “Ethem Sarısülük Soruşturmasında Skandallar Bitmiyor” başlıklı haberde,

Radikal Gazetesi’nin 10 Temmuz 2013 tarihli nüshasındaki “MOBESE’nin açısı değişti” başlıklı haberde,

Cumhuriyet Gazetesi’nin 10 Temmuz 2013 tarihli nüshasındaki

“Sarısülük Vurulurken Kameranın Yönü Değişti” başlıklı haberde,

Vatan Gazetesi’nin 10 Temmuz 2013 tarihli nüshasındaki “MOBESE Yön Değiştirdi” başlıklı haberde,

MOBESE Kamera kayıtları esnasında oynama yapıldığı iddialarını gerçeği yansıtmadığı öne sürülmektedir.

MOBESE Kameralarının ortam seslerini, izleme operatörüne ulaştırma özelliği bulunmadığını belirten Emniyet Genel Müdürlüğü, operatörün neler olduğunu duymasının ve ona göre tavır almasının mümkün  olmadığını öne sürüyor, olayla ilgili görüntülerin de ellerinde bulunduğunu bildiriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu haberler hazırlanırken, haberin tarafı olan Emniyet Teşkilatından bilgi almak için talepte bulunulmadığını, haberin yeterince araştırılmadan kullanıldığını iddia ederek, Emniyet Teşkilatının zan altında bıraklıdığını savunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Taahhütlü postayla gönderdikleri tekzip metinlerinin de kullanılmadığını öne sürüyor.

UZLAŞMA VE DĞER KONULAREmniyet Genel Müdürlüğü açıklamasında, ölüm olayını gösteren birçok görüntünün soruşturma dosyasında mevcut olduğunu  ve bu görüntülerin medyaya da yansıdığını belirterek, olayın örtbas edilmeye çalışıldığı suçlamasının peşin hükme dayalı haksız bir isnat olduğunu bildiriyor.

Gazetelerden, habere ilişkin hiçbir açıklama gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇBasın Konseyi Yüksek Kurulu 6 Kasım 2013 tarihinde yaptığı toplantıda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Milliyet, Radikal, Cumhuriyet ve Vatan Gazeteleri hakkındaki başvursunu görüşmüş, gönderilen basın açıklamasının kulllanılmadığı şikayeti için Basın Meslek İlkelerinin 16.Maddesini ihlalden ou birliğiyle “uyarılmalarına” karar vermiştir.

Ancak Yine Basın Meslej İlkelerinin 6.Maddesindeki Soruşturulması gazetecilik ilkeleri içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızı yayınlanamaz ilkesi konusunda farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Üyelerin çoğunluğu, polisin bilgi vermediği, bilgi almak için yapılacak başvuruların boşuna olduğunu belirtirken, bazı üyeler yine de bilgi almak için başvuru yapılması gerektiğini savunmuşlardır.

Ayrıca Gazetelerin başlık ve içerikte kullandıkları dil de üyelerce değerlendirilmiş, Cumhuriyet Gazetesi’nin “Cinayete MOBESE’li Örtbas” başlığı nedeniyle “Uyarılmasına” Milliyet, Radikal ve Vatan Gazetelerinde ise ihlal olmadığına karar vermişlerdir.

 

(Karar No: 2013/ 77-78-79-80)

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Milliyet, Cumhuriyet, Vatan Ve Radikal Gazetelerini Cevap Ve Düzeltme Yazılarını Kullanmadıkları İçin “Uyarılmalarına” Karar Verdi.

Yazı dolaşımı


Feedback