[———-]

Basın Konseyi 4 Mart 2013 tarihli Yüksek Kurul Toplantısında, Sabah, Posta, Vatan ve Milliyet Gazetelerinin 19 Ocak 2013 tarihli nüshalarında yayımlanan haberler hakkında yapılan başvuruyu değerlendirerek aşağıdaki kararı vermiştir.
KARAR

ŞİKÂYETÇİ : Ümit Yaşar Ekşioğlu

ŞİKÂYET EDİLEN : 1)Sabah Gazetesi
2)Milliyet Gazetesi
3)Vatan Gazetesi
4)Posta Gazetesi

ŞİKÂYET KONUSU :

Emekli HâkimÜmit Yaşar Ekşioğlu tarafından yapılan başvuru, 19 Ocak 2013 tarihinde; Sabah Gazetesi’nde,“İmdat Hâkim Beni Vuracak”, Milliyet Gazetesi’nde, “Hâkim Platonik Aşkını Rehin Aldı”, Vatan Gazetesi’nde,“Bu Nasıl Hâkim” ve Posta Gazetesi’nde, “Hâkimin Aşk Terörü” başlıklarıyla yayımlanan haberlere ilişkindir.

Basın Konseyine 31.1.2013 tarihinde ulaşan başvuru ile “Olaydan sonra adliyede, ertesi günü görevimin başında olduğum halde benimle görüşmeyerek, şikâyetçinin beyanlarına göre tek taraflı gerçeğe aykırı haber yaparak, hem mahkeme rolünü oynayarak beni infaz eden, erken emekli olmama neden olan sabah, milliyet, vatan ve posta gazetesi yetkilileri hakkında gazetecilik ve basın konseyi ilkeleri yönünden ve yasal bakımdan gerekli işlemin yapılmasını rica ederim.” şeklinde bir talepte bulunulmuştur.

Şikâyet’e konu olan haberler ise aynen şu şekildedir:

Sabah Gazetesi (19 Ocak 2013):

“ ‘İMDAT. HAKİM BENİ VURACAK’

İstanbul Adliyesi’ndeki bir hakim aşık olduğu eski Katibinin odasını silahla bastı. Genç kadını gizlice attığı mesaj kurtardı

ÇağlayanAdliyesi’ni sarsan aşk skandalı önceki akşam mesai bitiminde yaşandı. Adliye hakimlerinden Ü.Y.E. (65) bir süredir karşılıksız sevgi beslediği eski katibi Z.R.D. ile konuşmak için onun çalıştığı kaleme çıktı.

TAKMA SAKAL VE BIYIK
Tanınmamak için sakal-bıyık takan evli hakim, personel gidince odaya girip “Bak beni ne hale getirdin. Sana bir şeyler yazdım beni dinle” diye bağırdı. Gene kadın itiraz edince iddiaya göre silahını çekip “Öldürürüm” dedi.

ADLİYE POLİSİ KOŞTU
Korkankatibe, “Haberci” adlı adliye içi iletişim kanalından “Kurtarın, hakim beni vuracak” mesajı attı. Adliye polisi müdahele etti. Silah bulunamadı, savcılık dosya hazırladı.

KARŞILIK BULAMADIĞI KATİBİ ADLİYEDE REHİN ALDI
Aşık hakim dehşeti

Eski kâtibini silahla tehdit ettiği öne sürülen 65 yaşındaki evli hâkim, “Beni dinlemezsen seni de kendimi de vururum” dedi. Kâtip attığı “Beni öldürecek” mesajıyla kurtarıldı

İstanbul’da bir hâkim, karşılıksız aşkı yüzünden adliyeyi birbirine kattı. Bir kadın kâtibe sırılsıklam âşık olan, ancak sevgisine karşılık bulamayan 65 yaşındaki evli hâkim Ü.Y.E., takma sakal takıp, kılık değiştirerek geldiği adliyede iddiaya göre kadını silahla rehin aldı.

Akıllara durgunluk veren olay, önceki akşam mesai bitiminden sonra yaşandı. İddiaya göre İstanbul Adliyesi hâkimlerinden Ü.Y.E., bir süre öncesine kadar kâtibi olan Z.R.D.’yi adliyenin ikinci katında silahla rehin aldı. Bir süredir aşk mektupları gönderdiği Z.R.D. ile önceki gün mesai bitiminde kalemde görüşmeyi kafasına koyan hâkim Ü.Y.E. kılık değiştirip ikinci kata çıktı. Kalemde Z.R.D.’nin yalnız kaldığını gören hâkim içeri girdi ve “Sana bir şey okuyacağım, beni dinleyeceksin” dedi.

İddiaya göre elindeki aşkını anlatan metni okuyan hâkim, Z.R.D’nin itiraz etmesi üzerine belinden silahı çıkardı ve “Kendimi de seni de vururum” diye tehdit etti. Kâtip ise adliye içi iletişim ağı olan haberciden arkadaşlarına, “Kurtarın, hâkim beni vuracak” mesajı atarak yardım istedi. Arkadaşlarının haber verdiği polis hemen olay yerine geldi. Bu arada iddiaya göre hâkim polisler gelmeden önce çıkarak silahı atıp, tekrar geri döndü. Çöp tenekesine atıldığı iddia edilen silah bulunamadı. Hâkimin silahı atarken temizlikçelere, “Bu oyuncak silah, götürün” dediği öğrenildi. Büyük panik yaşayan Z.R.D. emniyet güçlerince adliye karakoluna götürülürken nöbetçi savcı tarafından ifadesi alındı. Kadın kâtip ifadesinde, “Daha önce hâkim beyin beni rahatsız ettiğini adalet komisyonuna iletmiştim. Bu yüzden yerim değiştirildi. Hâkim bey burada da peşimi bırakmadı. Adalet müfettişlerine gidip kendisini şikâyet etmiştim. Bugün de mesai bitiminden sonra kaleme gelip silah çıkardı. Şikâyetçiyim” dedi. Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcısı Fikret Seçen de adliyeye gelerek şok olay ile ilgili bilgi aldı. Olay ile ilgili dosya hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) göndermek üzere hazırlık yapıyor. Polis, hâkimin ifadesine başvuramadığı için HSYK müfettişleri olayla ilgili soruşturma başlatacak.”

Milliyet Gazetesi(19 Ocak 2013):

“HÂKİM PLATONİK AŞKINI REHİN ALDI

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 64 yaşındaki hâkim, âşık olduğu kadın kâtibi silahla rehin aldı. Hâkim karşılıksız aşk beslediği kadın için “Beni ne hale düşürdün” diye bağırdı

Dün akşam Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bir skandal yaşandı. 64 yaşındaki hâkim, bir kadın kâtibi silahını çekerek rehin aldı. Edinilen bilgiye göre olay Adalet Sarayı’nın ikinci katında bulunan 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kaleminde meydana geldi. Hâkim Ü.Y.E. (64), karşılıksız aşk beslediği iddia edilen 30 yaşındaki kadın kâtibi silahı ile rehin aldı. Ü.Y.E.’nin, ‘Seni de kendimi de vuracağım. Beni ne hale düşürdün” diye bağırdığı belirtildi.

Nöbetçi savcı odaya girdi
Kadın kâtip adliyenin iç haberleşme sistemi olan ‘haberci’ adlı program aracılığıyla diğer odadaki arkadaşına durumu bildirdi. Nöbetçi savcı beraberindeki polislerle birlikte hâkim ve kâtibin bulunduğu odaya gitti. Nöbetçi savcı bir süre odanın kapısını açması için hâkim ile konuştu. Yaklaşık 15 dakika sonra hâkim Ü.Y.E. odanın kapısını açtı.

Hâkimler ve Savcılar Kanunu gereği hâkim Ü.Y.E. hakkında polisler ve savcı herhangi bir işlem yapamadı. Hâkim bu nedenle adliyeden elini kolunu sallayarak ayrıldı. Hâkimden şikâyetçi olan kâtip Z.R.D.’nin ifadesinde “Beni uzun zamandır taciz ediyordu. Durumu Adalet Komisyonu Başkanlığı’na ve Adalet Bakanlığı Müfettişlerine bildirdim. Hâkim hakkında inceleme başlatılmıştı.” dediği öğrenildi.

Uzun zamandır hâkim tarafından taciz edildiğini ileri süren Z.R.D.’nin bu gerekçeyle 1 ay önce Adalet Komisyonu Başkanlığı’na başvurduğu öğrenildi. Komisyon kadın katibin çalışma yerini ama hakim Ümit Y.E., kadın katibin peşini bırakmadı.”

Vatan Gazetesi (19 Ocak 2013):

“BU NASIL HÂKİM

İstanbul’da evli hâkim Ümit. Y.E. kadın kâtibi adliyede tabancayla rehin aldı. ‘Seni vuracağım’ diye bağıran hâkimi, savcı durdurdu

SİLAHLA ODASINI BASTI
Çağlayan Adliyesi’ndeki olay önceki akşam yaşandı. 17. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Ümit Y.E. (64), eski kâtibi Z.R.D.’nin çalıştığı ikinci kattaki odaya indi. Odanın kapısını kapatan hâkim, silahını çekerek ‘Seni de kendimi de vuracağım’ diye bağırdı.

SAVCI BİR ŞEY YAPAMADI
Savcı ve polisler odaya koştu. Savcının ikna ettiği hâkim hakkında yasa gereği işlem yapılamadı. Ağlayarak olayı anlatan Z.R.D. ise “Beni uzun zamandır taciz ediyordu. Yerimi değiştirip şikâyetçi olmuştum” dedi. Eşi de hâkim olan Ümit Y.E. hakkında soruşturma açıldı.

Âşıkhâkim, kâtibeyi silah çekip rehin aldı
İstanbul Adalet Sarayı’nda 64 yaşındaki hâkim, aşkına karşılık vermeyen 30 yaşındaki kâtibeyi, mesai saati bitiminde silahla rehin aldı. Nöbetçi savcının ikna ederek durdurduğu hâkim gözaltına alınmadı. Olayın ardından ortadan kayboldu.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda önceki gün mesai saati bitiminde bir skandal yaşandı. İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi 64 yaşındaki Ümit Y.E., platonik aşkı İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi katibi 30 yaşındaki Zeynep R.D.’yi odasında silahla rehin aldı. Adliye binasının ikinci katında yaşanan skandal şöyle gelişti;

Mesai saati bitiminde odasında çalışmaya devam eden Zeynep R.D.’nin kapısı hâkim Ümit Y.E. tarafından açıldı. İçeri girdikten sonra odanın kapısını kapatan belinden silahını çıkararak kâtibeye “Seni de kendimi de vuracağım. Beni ne hale düşürdün” dedi. Korkudan hiçbir şey yapamayan kâtibe Zeynep R.D. adliye içinde memurların kullandığı “haberci” isimli programdan yan odada olan bir arkadaşına hâkimin kendisini rehin aldığını söyledi. Memur nöbetçi savcıya durumu bildirdi. Polisle birlikte olay yerine gelen nöbetçi savcı, kapının önünde eli silahlı hâkimi ikna etmeye çalıştı. Uzun süre direnen hâkim sonunda kapıyı açtı. Kapının açılmasıyla birlikte polise sığınan kâtibe uzun süre olayın şokunu atlatamadı.

Zeynep R.D polislere hâkimin kendisini öldürmek istediğini söyledi. Ancak Hâkimler ve Savcılar Kanunu gereği hâkim Ümit Y.E. herhangi bir işlem yapılamadı. Hâkim bu nedenle adliyeden elini kolunu sallayarak ayrıldı. Polise verdiği ifadede hakimden şikayetçi olan Zeynep R.D., “Beni ne hallere düşürdün, seni de kendimi de öldüreceğim’ dedi. Beni uzun zamandır taciz ediyordu. Dayanamayınca durumu Adalet Komisyonu’na bildirdim. Komisyon yerimi değiştirdi. En son Adalet Bakanlığı müfettişlerine şikâyette bulundum. Hâkim hakkında soruşturma başlatıldı” dedi. İddiaya göre hakim Ümit Y.E., olayın ardından silahını adliyedeki temizlik görevlisine vermeye çalıştı. Temizlik görevlisi bu isteği yerine getirmedi.

Eşi de aynı adliyede hâkim
17. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hâkimi Ümit Y.E. olayın ardından dün adliyeye gelmedi. Nerede olduğu bilinmeyen Ümit Y.E’nin eşi de aynı adliyede 14. Ticaret Mahkemesi’nin hâkimliğini yürütüyor.

Posta Gazetesi(19 Ocak 2013):

“HÂKİMİN AŞK TERÖRÜ

İstanbul’da bir hâkim, aşkına karşılık vermeyen kadın kâtibi adliyede silah zoruyla rehin aldı

Emekliliği geldi
Emekliliğine 2 ay kalan erkek hâkim Ü.Y.E. (64) İstanbul Adalet Sarayı’nda görev yapıyor. Eşi de burada hâkim. Adliye kâtibesi Z.R.D. (30) daha önce Ü.Y.E. ile çalışıyordu. Kâtibe kendisine âşık olan hâkimin tacizine uğradığını bildirince adliye içinde görev yeri değiştirildi. Genç kadının şikâyeti üzerine Adalet Bakanlığı hâkim hakkında soruşturma başlattı. Hâkim geçen Perşembe mesai biterken kâtibenin görev yaptığı odaya girdi. Kâtibe yalnızdı.

‘İkimizi de vuracağım’
İddiaya göre silahını çeken hâkim “Seni de kendimi de vuracağım. Beni ne hale düşürdün” diye bağırdı. Kâtibe adliyenin iç haberleşme sistemiyle yan odadan arkadaşına haber verdi. Savcı polislerle birlikte odasına gelip hâkime kapıyı açtırdı. Hakkında yasa gereği işlem yapılamayan hâkim adliyeden ayrıldı. Dün mahkemeye gelmedi. Müfettişler hâkime ulaşmaya çalışıyor.”

ŞİKÂYET EDİLENLERİN YANITI: Şikâyet edilenler tarafından süresi içinde bir yanıt verilmemiştir. Genel Sekreterlik tarafından Şikâyet edilen gazetelerden Sabah Gazetesi’nin haberi yapan muhabiri İbrahim Evrim Ayral ile telefonda görüşülerek haber hakkında bilgi alınmıştır. İbrahim Evrim Ayral tarafından habere konu olayın gazetecilik meslek kuralları çerçevesinde teyit edilerek haberleştirildiği, bu süreçte ilgili olanlar ile görgü tanıklarının bilgilerine başvurulduğu açıklanmıştır.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Şikâyetçi, tarafından Genel Sekreterliğimize ulaşan yazı ile uzlaşma istenilmediği belirtilmiştir.

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ: Genel Sekreterlik tarafından sunulan rapor ile ŞİKÂYETİN YERSİZLİĞİNE karar verilmesi istenilmiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

Söz konusu haberlere ilişkin yapılabilecek ilk değerlendirme haber başlıklarına ilişkindir. “Hâkim Platonik Aşkını Rehin Aldı” (Milliyet), “İmdat Hâkim Beni Vuracak” (Sabah), “Âşık Hâkim Dehşeti” (Sabah), “Hâkimin Aşk Terörü” (Posta), “Bu Nasıl Hâkim?” (Vatan), “Âşık Hâkim, Kâtibeyi Silah Çekip Rehin Aldı” (Vatan) şeklindeki haber manşetlerinin haber içeriklerine göre daha vurucu ve tek yanlı olduğu tartışmasızdır.
Haber başlıklarında, haberin önemini, çarpıcılığını ve etkinliğini artırmak için çarpıcı ifadeler kullanılabilir. Fakat haberin gerçeklik yönünü ve önemini vurgulamak için kullanılan bu ifadelerin kaynakları haber içerisinde belirtilmeli; başlıklar ve haber içeriklerinin de birbirleriyle tutarlı olması gerekmektedir.
Şikâyet konusu haberlerde kullanılan başlıklar, rencide edici ve mübalağalıdır. Ayrıca haberin içerisinde bu başlıkları destekleyecek bir görgü tanığının ifadesi yer almamakla birlikte başlıklarda kullanılan ifadeleri destekleyecek ya da açıklığa kavuşturacak bir açıklamaya yer verilmemiştir.
Haber içeriği ile çelişen veya aykırı olan ya da haberden çıkmayan bir sonuca işaret eden başlıkların kullanımı yalnızca okuyucunun ilgisini çekmek gerekçesiyle meşru hale gelmez. Bu bağlamda, doğruluğundan emin olmaksızın ve de karşı tarafın görüşüne başvurmaksızın yayınlanan bu haberlerin başlık ve içeriklerinin Basın Meslek İlkeleri’nin “soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz” şeklindeki 6. maddesine aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.
Şikâyet konusu haberlerin içinde yer alan; ‘sırılsıklam âşık’, ‘âşık hâkim dehşeti’, ‘platonik âşık’, ‘âşık hâkim silah çekip kâtibeyi rehin aldı’, ‘kendisine âşık olan hâkimin tacizi’ gibi bir takım tanımlama ve ifadeler kullanılmıştır. Bu kesinlik belirten ifadelerin doğru olduğuna ilişkin haberlerde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda, Şikâyetçiyi küçük düşüren ve iftira niteliği taşıyan ifadelerin kullanılmasından dolayı Basın Meslek İlkeleri’nin “kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4. Maddesine aykırı davranıldığı sonucuna varılmıştır.
Yukarıda açıklanan gerekçelerle 19 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmış olan, Sabah Gazetesi’nde, “İmdat Hâkim Beni Vuracak”, Milliyet Gazetesi’nde, “Hâkim Platonik Aşkını Rehin Aldı”, Vatan Gazetesi’nde, “Bu Nasıl Hâkim” ve Posta Gazetesi’nde, “Hâkimin Aşk Terörü” başlıklı yazılardan dolayı yapılan başvuruya ilişkin olarak Sabah, Posta, Milliyet ve Vatan Gazetelerinin Basın Meslek İlkelerinin 4 ve 6. Maddelerinin ihlâl edildiği gerekçesi ile “KINANMASINA” oyçokluğuyla karar verilmiştir.

(Karar No: 2013/2-3-4-5)
———————-
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Sabah, Posta, Vatan ve Milliyet Gazetelerinin Kınanmasına Karar Verdi

Yazı dolaşımı


Feedback