BASIN KONSEYİ SORUYOR:

CEMAL KAŞIKÇI NEREDE?

SUUDİ GAZETECİNİN AKIBETİNİN HIZLA AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASINI İSTİYORUZ

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı  (Jamal Kashoggi) hakkındaki belirsizliği büyük endişeyle ve kaygıyla izlemekteyiz.

Bilindiği gibi, Washington Post yazarı Kaşıkçı’nın geçtiğimiz salı günü İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamadığı medyada yer almış; hatta gazetecinin öldürüldüğüne dair bilgiler paylaşılmıştır.

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan devletine ait politikaları eleştiren bir yazar olduğu kamuoyunca bilinmektedir. Muhalif kimlikli bir gazetecinin kaybolmasının söz konusu olması, korkularımızı ve endişelerimizi daha da artırmaktadır. Hiçbir gelişme bir insanın yok edilmesine neden olamaz. Üstelik  bu olayın bizim ülkemizde yaşanmış olması da ayrı bir üzüntü kaynağıdır.

Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti hakkında, Suudi Arabistan yetkililerince makul ve tatmin edici bir açıklama yapılmasını ACİLEN bekliyoruz.
türk porno

Suudi Arabistan Yönetiminin, “Sakladığımız hiçbir şey yok. İsterlerse Konsoloslukta arama yapabilirler” şeklindeki açıklamasına rağmen, Kaşıkçı’nın öldürüldükten sonra cesedinin binadan çıkartıldığına dair iddiaların yine basında yer aldığını gözlemlemekteyiz.

Bu bakımdan, Başkonsolosluk binalarına giriş- çıkışları gösteren görsel kayıtların eksiksiz olarak mevcut olup olmadığını soruyoruz.

Şüphesiz ki var olması gereken bu kayıtların bir bütün olarak Türk makamlarının incelemesine sunulmasından sonra gerçeğin kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyoruz.

Konuyu soruşturduklarını açıklayan Türk makamlarının da bu olayın aydınlatılması hususunda daha ısrarlı ve daha kararlı bir tavır sergileyeceklerine, olası siyasi- diplomatik uzlaşmalar sonucunda işin peşini bırakmayacaklarına inanıyoruz.

Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti netliğe kavuşturulana kadar, BASIN KONSEYİ’NİN  konunun takipçisi olmayı sürdüreceğini kamuoyuna saygılarımızla duyururuz…

BASIN KONSEYİ

BASIN KONSEYİ SORUYOR: CEMAL KAŞIKÇI NEREDE?

Yazı dolaşımı


Feedback