Basın Konseyi Yüksek Kurul (BKYK) Üyeleri,  Gaziantep ve Kilis’e yaptıkları ‘İnceleme Ziyareti’ çerçevesinde ‘Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım Vakfı’nın Suriyeli çocuklara eğitim verilen merkezi ile bölgede kurulan ‘Geçici Sahra Hastanesi’ni ziyaret etti.

BKYK üyelerinden Muzaffer Baca’nın ‘Kurucusu’ olduğu Vakfa ait hastane, 47 yataklı kapasiteli. Burada, ameliyat sonrası bakım ,tedavi ve fizik tedavi olmak üzere ikinci basamak sağlık hizmetleri sunuluyor. Sahra Hastanesinde bulunan fizik tedavi bölümü bölgede ki tek merkez olma özelliğini taşıyor ve savaş sırasında yaralanmış sığınmacıların sağlıklarına kavuşmalarına veya iyileşme süreçlerinde etkili oluyor.

Çocuklara Eğitim

 Kilis’te 14 binin üzerinde okul çağında Suriyeli çocuk bulunuyor ve 7 bin 500’e yakın çocuk,  geçici eğitim merkezlerinde eğitim ve öğrenimlerine devam ediyorlar.  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı ise Kilis ilinde kurduğu beş geçici eğitim merkezinde, 4 binin üzerinde çocuğa eğitim ve öğretim imkanı sağlamış durumda. Suriyeli çocuklar, BKYK üyelerine kendi el emekleri ile yaptıkları çeşitli hediyeler sunarak, ziyarete teşekkür ettiler. 

Basın Konseyi Suriyeli Göçmenlerin yanında…

Yazı dolaşımı


Feedback