tempobet


15 temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla 1.5 yıldan fazla süredir tutuklu yargılanan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında olduğu 6 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, aslında ifade ve düşünce özgürlüğüne vurulmuş bir darbe olduğunu düşünüyoruz.

Alman mevkidaşı Merkel’in tutuklu Alman vatandaşı olan gazeteci Deniz Yücel’in salınmasını istediğinde, ”Her duruşma bir umuttur” diyerek, umut veren Başbakan Binali Yıldırım’ın, aynı düşünceleri diğer tutuklu Türk gazeteciler için de hissetmesini bekliyorduk. Oysa, Silivri mahkemesinden çıkan ağırlaştırılmış müebbet hapis kararı, biz gazetecilerin yargıya olan güvenini bir kez daha sarstı.

Sadece köşe yazıları ve televizyonda açıkladıkları düşünceleri nedeniyle, aylardır tutuklu olan 6 sanığın son duruşmasını ‘umutla’ beklerken, büyük hayal kırıklığı ile karşılaştık.

Bir yıldır tutuklu olan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel’in, hangi koşullar sonucu olursa olsun serbest bırakılması ise, sevindiricidir.

Uluslararası hukuk standartları göz ardı edilerek verildiğine inandığımız bu ağır mahkumiyet kararlarının İstinaf mahkemesi ile Yargıtay’dan döneceğine inanıyoruz.

Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuk normlarına biran önce kavuşmasını da diliyoruz.

 

BASIN KONSEYİ: UMUTLARI YOK EDEN KARARLAR HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Yazı dolaşımı


Feedback