03.12.2018

www.vaziyet.com.tr internet sitesinde 27.09.2018 tarihinde ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, sen mafya mısın alçak?’ başlıklı haberle ilgili MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in avukatı Pınar Ayhan’ın yaptığı şikayet.

KARAR

Basın Konseyi Yüksek Kurulu 05.12.2018 tarihinde 15 üyenin katılımıyla yaptığı toplantıda, www.vazilet.com.tr internet sitesindeki ‘Bu yaptığını teröristler de yapan, sen mafya mısın alçak?’ başlıklı haberde Basın Meslek İlkeleri’nin ihlal edildiğine oy birliği ile karar vermiş ve şikayet edilen Sefa Yılmazel hakkında oy birliği ile ‘KINAMA’ kararı almıştır.

 

REFERANS NO :    2018 – 37

ŞİKAYETÇİ        :    MHP Dalaman İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in avukatı Pınar AYHAN

ŞİKAYET EDİLENLER: Sefa YILMAZEL (www.vaziyet.om.tr internet sitesi)

 

ŞİKAYET KONUSU:

Muğla’nın Dalaman İlçesi’nde, MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek, marangoz Bahri Atakul’la trafikte tartışmış, daha sonra bisikletle giderken önüne geçip saldırmıştır. Atakul’un şikayeti üzerine olay güvenlik birimlerine yansımış ve tarafların ifadeleri alınmıştır. Haber, www.vaziyet.com.tr internet sitesinde 27.09.2018 tarihinde ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, SEN MAFYA MISIN ALÇAK?’ başlığıyla yayınlanmıştır. Haberle ilgili Hasan Şimşek’in avukatı Pınar Ayhan şikayette bulunmuştur.

Şikayet edilen habere konu olay, 24 Eylül 2018 günü meydana gelmiştir. Olay www.vaziyet.com.tr internet sitesinde 27.09.2018 günü yayınlanmıştır.

Haberde 75 yaşındaki Bahri Atakul’un 24.09.2018 gecesi MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek tarafından dövüldüğü, hastaneye kaldırıldığı sağ kolu ve yüzünde darbeye bağlı ezilmeler ve kızarıklıklar oluştuğu, ayrıca gözlüğü ve protez dişinin kırıldığı anlatılmıştır. Polise gidip şikayetçi olan Bahri Atakul’un 1992 yılında jandarma er olarak görevini yaparken PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Hamza Atakul’un babası olduğu belirtilmiştir.

Haberde hem Bahri Atakul’un polise başvurarak şikayetçi olup verdiği ifadelerde anlatımları, hem de kendisini dövdüğü söylenen MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in açıklamalarına da yer verilmiştir.

Haber metni bir çok internet sitesinde olduğu gibi aynı kaynaktan alınmış ve özde değişiklik yapılmamıştır. Atılan “MHP’nin Dalaman ilçe başkanı, şehit babasını dövüp, hastanelik etti’ başlığıyla yetinilmemiş, fotoğrafa büyük puntolarla ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, SEN MAFYA MISIN ALÇAK?’ başlığı gömülmüştür.

Bu haberle ilgili Hasan Şimşek’in avukatı Pınar Ayhan, 30.10.2018 tarihinde yaptığı şikayet başvurusunda, müvekkilinin aşağılandığını, hakarete uğradığını ve peşinen ‘suçlu’ ilan edildiğini savunmuştur. Şikayet başvurusunda haberin başlığındaki ‘terörist’, ‘mafya’ ve ‘alçak’ ifadelerinin kullanıldığı hatırlatılarak şöyle denilmiştir:

“Müvekkilin siyasi kimliği ön planda tutularak alenen müvekkile ‘Terörist’ sıfatı kullanılarak müvekkil en derin şekilde yaralanmıştır. Yine devamla müvekkile karşı ‘Mafya’ benzetmesi yapılmış ve devamında ise ‘Alçak’ kelimesi büyük bir rahatlıkla kullanılarak başlık yapılmıştırSöz konusu başlık açıkça müvekkili hedef göstererek toplumu infiale sürükleyebilecek niteliktedir.”

Haberde yer alan  “…Şimşek, ATM’nin yanından bisikleti ile geçen şehit babası Bahri Atakul’a saldırıp, yumruklamaya başladı. Aldığı darbelerle yere düşen Atakul’u bir süre daha yumruklayan Şimşek, ardından kamyonetine binip, bölgeden uzaklaştı” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını savunulan başvuruda, şu ifadelere yer verilmiştir:

Güvenlik kamera görüntülerinden de anlaşılacağı üzere yaşanan tüm olay yaklaşık 30 saniye kadar cereyan etmiş olması karşısında müvekkilin diğer şahsa saldırıp yumruklaması ve devamında tekrar yumruklamaya devam etmesi 30 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde hayatın olağan akışında ne kadarı ile gerçekleşebilir ki müvekkilin bu eylemi gerçekleşsin?”

Başvuruda olayla ilgili soruşturmanın haber yayımlandıktan sonraki tarihte başlatıldığı ileri sürülerek, www.vaiyet.com.tr internet sitesindeki haberde MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’e iftira atıldığı, küçük düşüren, aşağılayan ve hedef gösteren ifadelere yer verilerek Basın Meslek İlkeleri’ni ihlal edildiği savunulmuştur.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR

Şikayet başvurusu  www.vaziyet.com.tr internet sitesinin künyesinde açık adresi olmadığı için posta ile gönderilememiştir. İnternet sitesinin sahibi görülen Yayıncılık Ltd. Şti. adına Sefa Yılmazel’e sitedeki mesaj bölümünden ulaşılmış, ancak hakkındaki şikayete herhangi bir yanıt vermemiştir. Bu nedenle taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştır.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Şikayet edilen haberin konusu, 24 Eylül 2018 gecesi MHP İlçe Başkanı Hasan Şimşek’in, ilçede marangozluk yapan Bahri Atakul ile trafikte tartışması ve ardından gece karanlıkta saldırmasıdır. Olay gerçektir, güvenlik birimlerine intikal etmiştir ve adli soruşturma açılmıştır.

Olaydan 3 gün sonra haber ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, sen mafya mısın alçak?’  başlığı ile  www.vaziyet.com.tr yayınlamıştır. Haberin bütünü içerisinde de olay anlatılmıştır.. Polise başvurup şikayetçi olan kişinin anlatımları ve suçlamaları kadar, suçlanan kişinin açıklamaları ve savunmasına da yer verilmiştir.

Haber metni, birçok internet sitesinde olduğu gibi aynı kaynaktan alınmış ve www.vaziyet.com.tr internet sitesi editörü tarafından küçük değişiklikler yapılan metindir. Haberde trafikte bir tartışmanın böylesi bir saldırıya dönüşmesi ve yaralamayla sonuçlanması; saldıranın parti ilçe başkanı saldırıya uğrayanın da şehit babası olması haberde vurgulanmıştır.

Yaşlı bir insana, bir şehit babasına karşı fiziksel şiddet kullanmanın tasvip edilemez olduğu açıktır. Ne var ki, Bahri Atakul’un şehit babası olduğu olaydan sonra ortaya çıkmıştır ve Hasan Şimşek tarafından olay anında bilinmemektedir. Haberde ön plana çıkarılan parti başkanı ve şehit babası unsurlarına yoğunlaşan bir okuyucunun, bu kritik noktayı yanlış anlaması mümkündür. Habere ‘MHP’nin Dalaman ilçe başkanı, şehit babasını dövüp, hastanelik etti’ başlığı atılması da şikayetçi hakkında olumsuz algı yaratmaya yönelik olduğu değerlendirilmelidir.

Habere kullanılan fotoğrafa yerleştirilen ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, SEN MAFYA MISIN ALÇAK?’ başlığı ise şikayetçiyi peşinen suçlayan, aşağılayan bir ifadedir, hakaret ve tehdit içermekte, onu hedef göstermektedir.

Netice olarak;

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, www.vaziet.com.tr internet sitesinde yayınlanan ‘Bu yaptığını teröristler de yapar, SEN MAFYA MISIN ALÇAK?’ başlıklı haberle ilgili şikayeti görüşmüş; yapılan oylamada Basın Meslek İlkeleri’nin ‘Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez’ şeklindeki 4’üncü  maddesinin ihlal edildiğine;

Bu nedenle www.vaziyet.com.tr internet sitesi sorumlusu Sefa Yılmazel hakkında oy birliği ile ‘KINAMA’ kararı verilmesini uygun görmüştür.

BASIN KONSEYİ, VAZİYET İNTERNET SİTESİ SORUMLUSU SEFA YILMAZEL İÇİN ‘KINAMA’ KARARI VERDİ

Yazı dolaşımı


Feedback