I———I

Basın Konseyi, Yeni Akit Gazetesi’nde 6 Ağustos 2012 tarihinde Ali İhsan Karahasanoğlu tarafından kaleme alınan “Şehitlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?” başlığıyla yayınlanan yazısıyla ilgili olarak aşağıdaki kararı vermiştir.

 

KARAR

 İNCELEME BAŞLATAN  : Basın Konseyi

HAKKINDA İNCELEME

BAŞLATILAN                     : Ali İhsan Karahasanoğlu

                                                        Yeni Akit Gazetesi Yazarı

                         

İNCELEMENİN KONUSU           : Yeni Akit Gazetesi’nin 06.08.2012 tarihli nüshasının 4. Sayfasında Ali İhsan Karahasanoğlu tarafından kaleme alınan “Şehitlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?” başlıklı köşe yazısında 8 askerimizin şehit olduğu PKK saldırısıyla ilgili olarak, bu cinayetlerden PKK’ya destek verdiklerini iddia ettiği bazı gazeteciler ve bilim adamlarının da sorumlu olduğu iddia edilmiştir.

Yazıda bu gazeteci ve bilim adamlarının bizzat isimleri verilerek hedef gösterilmeleri üzerine Basın Konseyi Sözleşmesi’nin 11/E maddesi uyarınca  bu yazı hakkında re’sen inceleme başlatılmıştır.

Re’sen incelemeye konu olan köşe yazısının tam metni şu şekildedir:

 

Şehidlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?

Dün 2 korucu ve 6 asker olmak üzere, 8 şehid daha verdik.
Düşünüyorum da, 8 insanımızı şehid edenler, sadece PKK’lı teröristler mi?
Sadece kurşunu sıkanlar mı, fail..
Bu cinayetlerde, aramızda dolaşan sözde sivil gazetecilerin, düşünürlerin, yazarların hiç katkısı yok mu?-
Bu cinayetlerde, “Yaparsınız siz… Hakkınızdır sizin.. Devlet de çok baskıcı.. Siz hakkınızı arıyorsunuz” türünden moral destek verenlerin, hiç kusuru yok mu?
Mesela, daha iki gün önce, PKK’dan ömür boyu hapse mahkûm edilen bir tutuklunun mektubunu, pişmanlık içeriği ile değil de, sanki bir kahramanı tanıtıyormuş gibi sunan Milliyet’ten Hasan Cemal için, “Bu vahşi saldırıda hiçbir moral desteği yoktur” deme imkanınız var mı?

Teröristbaşı Apo için “Önderimiz” diyen Aysel Tuğluk’lar, Ahmet Türk’ler, Gülten Kışanak’lar, Sabahat Tuncel’lerle halay çeken Ahmet Hakan‘ların, onlarla masada oturup eğlenen Büşra Ersanlı’ların hiç günahı yok mudur?
“İki dilli örnek ülke: Galler” diyerek, Apo’nun avukatı Kerim Yıldız’ın öncülüğünde geziler düzenleyen Ali Bayramoğlu’ların, Ahmet İnsel’lerin, Mithat Sancar’ların, bu asker cenazelerinde, hiç sorumluluğu yok mudur?
İstanbul’da Şehir Tiyatroları’ndaki ballı ekmekleri kesilince kızılca kıyametler kopartan, dün de “Şemdinli, Kamışlı’ya selam duruyor” diye başlık attığı yazısı ile, adeta Türkiye’nin Suriye’ye dönmesini arzuluyormuşcasına, halkı isyana tahrik eden Orhan Alkaya’ların, bu asker şehadetlerinde hiçbir günahı yok mudur?
“Çok vicdanlı çoook. Çok vicdanlı bir Ermeni” diye takdim edilen Hrant’ı tanırsınız. Onun yakın adamı Aydın Engin vardır.. İki gün önce bakın ne yazdı, o Engin: “Bir anı: 1994’de medya patronları (yöneticileri değil, patronları) acilen Ankara’ya çağrıldı. Genelkurmay’daki brifingte tebliğ edildi: Bundan böyle Güneydoğu haberlerinde askerlerimiz şehit düşecek, korucular ölecek, PKK’liler ölü ele geçirilecek…”
Engin, yazısının devamında da “Çatışmalarda 34 PKK’li terörist ölü ele geçirildi, 4 askerimiz şehit düştü” şeklindeki haberleri eleştirip, “Görüyorsunuz savaşta ilk vurulan sadece gerçek değil. Savaşta vicdan da vuruluyor ve kör oluyor…” ifadeleri ile, “PKK’lıların ölü ele geçirildikleri” şeklindeki haberden “vicdansızlık” çıkarması yapıyor..
Şimdi sormamız gerekmez mi, “Askerlerimizin şehid edilmesinde, Engin’in teröristlere verdiği bu desteğin, hiç mi payı yoktur?”
Maya Arakon’un “Neden onlar bunca yıllık Bask sorununu çözdü de biz hala Kürt sorununda gerçekten demokratik bir noktaya varamadık?” diye yazarak, suçu devlette bulan, teröristin hiç kabahati yokmuş gibi sorgulayan yazılarının, asker şehadetlerinde hiç katkısı yok mu?
Nuray Mert’in, “Tarihin hangi noktasında, dünyanın neresinde isyan edenler kusursuz bir yoldan gittiler, isyan ettiklerinin önüne dört dörtlük toplum tasarımları sundular, karşılarındakileri böylece ikna edip evlerine döndüler?” diye yazarak, teröristlerin askerleri katletmesine adeta onay veren yazısının, o hain cinayetlerde hiç mi payı yok?
“PKK’nın Şemdinli’de çok kritik bir hamle yaptığını ve bunun doğru okunmamasının bedelinin çok ağır olabileceğini düşünüyorum. Bu gidişle, şimdilik ‘Arap baharı’ ve Suriye ile kıyaslama yapmak abes kaçabilir ancak yakın bir zamanda bir mecburiyet halini alabilir” diye yazan Ruşen Çakır’ın, bu yazıları ile askerleri katleden PKK’ya fikirsel destek verdiği, apaçık ortada değil mi?
Ve..
Belki bunlar kadar önemli..
Bunların manyetik alanına girerek, “Şemdinli’de neler oluyor” diyerek, Başbakan’ı aklınca sıkıştırmaya kalkışan, Şemdinli’de durup dururken, sanki halka bir operasyon düzenlenmiş gibi örgütün ağzı ile kendi genel başkanına sorular soranların, hiç kusuru yok mu?
Tüm bu anlatılanlarda sergilenen eylemler, yazılan yazılar; PKK’nın silahına, kurşun taşımak değil mi?
Evet soruyorum, “8 şehidin katili, sadece tetiğe basan PKK’lılar mı?”
Yoksa onların yanında, PKK’lılara o kurşunları sağlayanlar.. Silahları verenler.. Sınırı geçmelerini sağlayanlar..
Ve en önemlisi o eylemleri düzenlemeleri için onlara moral destek verenler..
Arkalarını sıvazlayanlar..
Yaptıklarının ‘hak arayışı’ olduğunu söyleyenler..
Nadiren yakalandıklarında, yargılanıp mahkum edilerek cezaevine konulduklarında, onları “kahraman” gibi gösteren tanıtımları yapanlar..
Bunların hepsi, bu cinayetlerden az veya çok sorumlu değil mi?
Terör örgütünün tüm saldırılarının arkasında, “Devlet yakında bizimle masaya oturacak. Gazeteciler bizim lehimize yazıyor. Televizyonlar bizi konuşuyor. Avrupa bizi destekliyor.. Bunun sonu, genel aftır. Biraz daha öldürelim. Devleti biraz daha çaresiz bırakalım” yaklaşımı yatıyor..
Sanıyorlar ki, “Daha çok öldürünce, daha kolay af ilan edilecek.”
Yanılıyorlar..
Sıktıkları her kurşun, ne kadar acımasız olduklarını, ne kadar dış devletlerin oyuncağı olduklarını, ne kadar hain olduklarını ispatlıyor..
Onlarla birlikte, işbirlikçilerinin gerçek yüzü de, böylece ortaya çıkıyor!

 

İNCELEME BAŞLATILANIN YANITI: Basın Konseyi tarafından hakkında re’sen işlem başlatılan Yeni Akit Gazetesi yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu tarafından herhangi bir resmi yanıt gönderilmemiş ancak onun yerine yine gazetedeki köşesinden şu aleni yanıt yayınlanmıştır:

 

İLLEGAL BASIN KONSEYİ
İyi de;
Arakan’da zulmün, Suriye’de katliamın, Şemdinli’de çatışmanın sürdüğü böyle bir günde, ben, kalkıp da yarım asırlık bu olayı niye hatırladım?..
Hatırladım, çünkü; bizim için “illegal” olan ve “yasalar önünde hükmî şahsiyeti bulunmayan Basın Konseyi”nden bir yazı geldi.
Yazıda deniliyor ki;
“Akit Gazetesi’nde 6 Ağustos 2012 tarihinde Ali İhsan Karahasanoğlu tarafından ‘Şehidlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?’ başlığıyla bazı gazeteci ve yazarları hedef gösteren bir köşe yazısı yayınlanmıştır.
Bu köşe yazısında, ismi geçen gazeteci ve yazarların şehitlerimizin katili olarak işaret edilmesi ve onların açıkça hedef gösterilmesi nedeniyle, köşe yazısının Basın Meslek İlkeleri’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Basın Konseyi Genel Sekreterliği tarafından söz konusu köşe yazısıyla ilgili olarak Re’sen inceleme başlatılmıştır.
Bu çerçevede inceleme konusu köşe yazısına ilişkin görüşlerinizi 13 Ağustos 2012 tarihine kadar Basın Konseyi Genel Sekreterliği’ne bildirmenizi rica ederiz.”
Hep söyledik, yine söyleyelim…
Bu gazetenin çalışanları olan bizler, “Basın Konseyi” denilen bu kuruluşu bugüne kadar tanımadık, bundan sonra da tanımayacağız…
Dolayısıyla;
Böyle bir kuruluşa “görüş” de bildirmeyiz, “savunma” da yapmayız!..
Zira, Basın Konseyi’ni, birçok “yasadışı örgüt” gibi, “illegal” kabul ediyoruz.
“Ceza” mı verecekler, versinler!..
“Kınama” veya “uyarı” mı verecekler, hiç durmasınlar, versinler!..
Ama, “savunma” beklemesinler!..
Onları takan kim?..
Verecekleri karar, umurumuzda değil!..

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu 5 Eylül 2012 tarihli toplantısında dosyayı ele alarak aşağıdaki değerlendirmeyi yapmıştır. 

Yeni Akit Gazetesi’nde 6 Ağustos 2012 tarihinde Ali İhsan Karahasanoğlu tarafından ‘Şehidlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?’ başlığıyla yayınlanan köşe yazısında bazı gazeteci, yazar ve bilim adamları bizzat isim verilmek suretiyle, şehidlerimizin katili olarak gösterilmişlerdir.

Köşe yazısında ismi verilen bu kişileri açıkça hedef göstermek suretiyle bu kişilerin can güvenliğini tehlikeye atan ve onları her türlü taşkınlık, şiddet ve saldırı eylemine maruz kalmaya açık hale getiren bu yazı çok tipik bir “nefret söylemi” örneğidir. Bugün çağdaş dünyada bu gibi nefret söylemi yazıların kesinlikle haber verme hakkı kapsamında yer almadığı kabul edilmekte ve bu gibi söylemlerin en ağır şekilde cezalandırılması konusunda bir mutabakat bulunmaktadır.

Bu açıdan, Yeni Akit Gazetesi’nin 06.08.2012 tarihli nüshasının yayınlanan “Şehitlerimizin katili sadece PKK’lılar mı?” başlıklı köşe yazısı nedeniyle Basın Meslek İlkeleri’nin 4., 10. Ve 12. Maddelerini ihlal eden yazar Ali İhsan Karahasanoğlu’nun “kınanması”na oyçokluğuyla karar verilmiştir.

 

(Karar No: 2012/ 32)

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu’nun Kınanmasına Karar Verdi.

Yazı dolaşımı


Feedback