Dünya basın özgürlüğü Raporu’na göre Basın özgürlüğü sıralamasında, 180 ülke arasında iki sıra daha gerileyen Türkiye’nin 151.ülke olmasından utanç duyduk.

2016’nın ilk basın özgürlüğü raporunu açıklayan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, ülkelerin basın özgürlüğü karnesini kamuoyuyla paylaşırken,Türkiye’yi ”durumu zor ülkeler” arasında saydı.Özgürlük karnesinde, bir türlü üst sıralara çıkamayan Türkiye’nin ,tıpkı Tacikistan gibi, hep gerilere düşmesine, ülkedeki karmaşık ortamın, bölgedeki çatışmaların ,gittikçe büyüyen otoriterleşmenin yol açtığı belirtildi.

100 yıla yakın zamandır demokratik cumhuriyetin egemen olduğu Türkiye’nin, Tacikistan ve Kongo arasında yer aldığının kabul edilmesi, çok üzücü.

  1. sıraya çıkan Rusya’dan bile geride kalmamızı hak etmeyen   CUMHURİYET’imizin içine düştüğü bu tabloyu,bazıları önemseme de, biz gazeteciler bu listedeki yerimizden utanç duyuyoruz.Ne var ki bu utanç,aslında bu üzücü tabloyu yaratanlarındır.

Artık gazetecilerin tutuklanmadığı, gözaltına alınmadığı, korkutulup susturulmadığı,işsiz kalmadığı özgür basının ” tam demokrasilere” daha çok yakıştığını, halkın haber alma, ifade özgürlüğünün ise korku iklimlerinde asla yaşayamayacağını hatırlatıyoruz.

Dünya özgür ülkeler sıralamasında, üst sıralara çıkmak için, kendimize çeki düzen verme zamanının gelip de geçtiğini yine söylüyoruz.

BASIN KONSEYİ: YİNE BİZİ DÜNYA’YA UTANDIRIYORLAR.

Yazı dolaşımı


Feedback