Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fetullah Gülen’in, 6 Şubat 2014 tarihinde Sabah Gazetesi’nde yayınlanan, ”
“; başlıklı haberle ilgili şikayeti hakkında, “Kınama” kararı vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN                : Fetullah Gülen

Vekili Avukat Nurullah Albayrak

ŞİKAYET EDİLEN             :  Erdal Şafak

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

ŞİKAYET NEDENİ             :  Fetullah Gülen Vekili Nurullah Albayrak, Sabah Gazetesi’nin 6 Şubat 2014 tarihli nüshasında yer alan,“3’lü Paralel Cephe” başlıklı haberin, tümüyle gerçeğe aykırı ve iftira olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca, kullanılan ifade ve suçlamaların haksız olduğunu, kişilik haklarına açık bir saldırı niteliği taşıdığını iddia etmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak, “Uluslararası güç odakları ile Fetullah Gülen örgütünün başlattığı 17 Aralık darbe girişimi sürecinin siyasi sözcülüğünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın sözcülüğünü Doğan Medya Grubu yapıyor. Kılıçdaroğlu’nun, 17 Aralık’tan önce Amerika’ya gidip, Gülen’in adamlarıyla operasyon sonrası için siyaset pazarlığı yaptığı iddia ediliyor. Aydın Doğan’ın sahibi olduğu medya organları da Gülen Grubu ile birlikte, kirli iş birliğinin ürettiği sahte deliller ışığında paralel habercilik yapıyor.” iddiasının kurgudan ibaret bir yazı olduğunu belirterek, hukuken ve de vicdanen kabul edilemeyeceğini öne sürmektedir.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir yeni talep ve başvuru gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 18 Nisan 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, “Uluslararası güç odakları ile Fetullah Gülen örgütünün başlattığı 17 Aralık darbe girişimi sürecinin siyasi sözcülüğünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın sözcülüğünü Doğan Medya Grubu yapıyor” ifadesini doğrulayacak hiçbir kanıt bulunmadığı görüşünde birleşmiştir.

Darbe girişimi gibi çok ciddi bir iddiayı doğrulayacak, ne bir soruşturma ne de açılmış bir dava vardır.

“Gezi Olayları, 17 Aralık Süreci, Darbe Girişimi ve Paralel Yapı” iddiası gibi pek çok olay birbiri ile karıştırılmaktadır.

Kimi yerde, “İddia ediliyor” gibi yuvarlak ifadeler, kimi yerde ise “Yapıyor” gibi kesin sözcüklerle karmakarışık bir anlatım göze çarpmakta, hiçbir yerde kanıt gösterilmemektedir.

Bütün unsurları göz önünde bulunduran Basın Konseyi Yüksek Kurulu, oybirliğiyle Sabah Gazetesi hakkında, “Kınama” kararı vermiştir.

Karar No: 50

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Sabah Gazetesine Kınama

Yazı dolaşımı


Feedback