Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fetullah Gülen’in, 6 Şubat 2014 tarihinde Takvim Gazetesi’nde yayınlanan, “Tape Tape Kullan”, “Üçü Bir Arada”; başlıklı habere ilişkin şikayeti hakkında “Kınama” kararı vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN                :  < Vekili Avukat Nurullah Albayrak ŞİKAYET EDİLEN            :  Ergün Diler

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

ŞİKAYET NEDENİ            :  Fetullah Gülen Vekili Nurullah Albayrak, Takvim Gazetesi’nin 6 Şubat 2014 tarihli nüshasında yer alan,“Tape Tape Kullan”  ve “Üçü Bir Arada” başlıklı haberin, tümüyle gerçeğe aykırı ve iftira olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca, kullanılan suçlamaların haksız olduğunu, kişilik haklarına açık bir saldırı niteliği taşıdığını iddia etmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak, haberin içeriğinde yer alan, “Darbe çetesi, soruşturma tapelerini çalıp CHP’ye verdi.  Kemal Bey iftiraları yineledi. Hürriyet manşete çekti. Gülen’in hepsini tepe tepe kullandığı belgelendi.” gibi iddiaların gerçeğe aykırı, mesnetsiz iftiralar olduğunu öne sürmektedir.

“Tape tape kullan, Üçü bir arada, Adım adım kirli ittifak, Hoca’nın sol kolu Kılıçdaroğlu, Hoca’nın sağ kolu Aydın Doğan, Hiç yazılmamış bir fezleke, Aydın Doğan medya imamı gibi, Ananaslı koalisyon, Oyunuzu ona verin” şeklindeki sözlerin, gerçeği yansıtmadığı gibi, kullanılan dilin ve yorumun da kişilik haklarına açıkça saldırı olduğu iddiası şikayet başvurusunda yer almaktadır.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Taraflardan yeni bir talep ve başvuru gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 18 Nisan 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, “Paralel devlet, 17 Aralık‘taki darbe denemesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından hükümeti devirme girişimlerine dört koldan devam ediyor. Usulsüz dinlemeler ve kanuna aykırı gözaltı kararları ile ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışan paralel yapı, emellerine bu yoldan ulaşamayınca kimsenin aklına gelmeyen dev bir koalisyon kuruldu. 17 Aralık süreci, bir araya gelmez sanılan grupların aslında aynı amaca hizmet ettiğini tekrar ortaya koydu. Koç, Sabancı, Aydın Doğan ve CHPFetullah Gülen‘e bağlı paralel yapının iktidar oyununda baş aktör oldu. “

ifadelerini doğrulayacak hiç bir kanıt bulunmadığı görüşünde birleşmiştir.

Darbe girişimi gibi çok ciddi bir iddiayı doğrulayacak, ne bir soruşturma ne de açılmış bir dava vardır.

“Gezi Olayları, 17 Aralık Süreci, Darbe Girişimi ve Paralel Yapı” iddiası gibi pek çok olay birbiri ile karıştırılmaktadır.

Kimi yerde “İddia ediliyor” gibi yuvarlak ifadeler, kimi yerde ise “Yapıyor” gibi kesin sözcüklerle karmakarışık bir anlatım göze çarpmakta, hiçbir yerde kanıt gösterilmemektedir.

Bütün unsurları göz önünde bulunduran Basın Konseyi Yüksek Kurulu, oybirliğiyle Takvim Gazetesi hakkında, “Kınama” kararı vermiştir.

Karar No: 49

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Takvim Gazetesi Kınama Kararı

Yazı dolaşımı


Feedback