KARAR

ŞİKAYET EDEN              :Fetullah Gülen

Vekili Avukat Nurullah Albayrak

ŞİKAYET EDİLEN         :

Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü

Kenan Kıran

Yeni Akit Gazetesi Muhabiri

ŞİKAYET NEDENİ          : Fetullah Gülen Vekili Nurullah Albayrak, Yeni Akit Gazetesi’nin 8 Şubat 2014 tarihli nüshasında yer alan, “Ağlayan Gülen’e Bak” başlıklı yazının tümüyle iftira ve kişilik haklarına saldırı olduğunu öne sürmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak; Fakir ve mütevazı hayat yaşadığı iddia edilen Fetullah Gülen’in aylık gelirinin 45 bin TL olduğu ortaya çıktı” iddiasının gerçeğe aykırı olduğunu, kayıtlarda Fetullah Gülen’in gelir durumunun açıkça belirtildiğini, gizli bir bilgi varmış da yeni ortaya çıkmış gibi yalan haber yapıldığını iddia etmektedir.

http://tr.fgulen.com/content/view/21630/172/

Yukarıdaki internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Fetullah Gülen’in Diyanet’ten emekli olduğu için, emekli maaşı ve ayrıca yazılı, sesli ve görüntülü bütün eserlerinden gelen telif ücretlerinden ibaret olduğunu yazmaktadır.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir yeni talep ve başvuru gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 18 Ocak 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, 8 Şubat 2014 tarihinde Yeni Akit Gazetesi’nde yayınlanan, “Ağlayan Gülen’e Bak” başlıklı haber görüşülmüştür. Fetullah Gülen’in gelir durumunu açıklayan haberin, Gülen’i küçük düşürmeyi amaçlayıp amaçlamadığı tartışılmıştır.

Bu noktada Yüksek Kurul Üyeleri, Fetullah Gülen’le özdeşleşen ağlama eyleminin başlığa taşınmasını, “İronik bir yaklaşım” olarak değerlendirmişlerdir.

Bu çerçevede, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri, oy birliği ile başvurunun “yersizliğine” karar vermişlerdir.

Karar No: 47-48

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fetullah Gülen’in, 8 Şubat 2014 tarihinde, Yeni Akit Gazetesi’nde yayınlanan, "Ağlayan Gülen’e Bak" başlıklı haberle ilgili şikayeti hakkında, “Yersizlik” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback