tempobet


KARAR                                   

ŞİKAYET EDEN     :  Fetullah Gülen

Vekili Avukat Nurullah Albayrak

ŞİKAYET EDİLEN :  Şefik Çalık

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

ŞİKAYETİN KONUSU: Fetullah Gülen Vekili Avukat Nurullah Albayrak, gazetenin 4 Şubat 2014 tarihli nüshasında; “Hasar Tespit Zirvesi ve Panik Odası” başlıklı haberde yer alan, Emniyet ile yargının imamları deşifre olunca panik başladı. Soluğu ABD’de alan Paralel Adalet Bakanı Ahmet Can, lideri Fetullah Gülen’le baş başa verdi, başarısız darbe girişimi sonrası nasıl bir yol izleneceğinin planı yapıldı” iddiasının gerçeğe aykırı olduğunu öne sürmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak haberi, hazırlayanın kurgusundan ibaret olduğunu ve haber içinde yer alan, “Paralel Devlet, Yargı İmamı, Panik Odası, Malikanenin Karakutusu” gibi ifadelerin mesnetsiz ve açık bir iftira olduğunu belirtmektedir.

Avukat Nurullah Albayrak, “Hasar tespit zirvesi, Panik odası, Pensilvanya’da hasar tespit zirvesi, Malikanenin karakutusu, Dinlemeler Amerikan, Rekabet kızıştı” şeklindeki yoruma dayanan mesnetsiz suçlamaların, açıkça kişilik haklarına saldırı olduğunu öne sürmektedir.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan yeni bir talep ve başvuru gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun, 19 Mart 2014 tarihinde yaptığı toplantıda,“Hasar Tespit Zirvesi” haberi görüşülmüş, kullanılan kavramlara ilişkin somut eylemler olmadığı görülmüştür. Haberi hazırlayanlarla, habere konu edilenlerin ortak bir geçmişlerinin olduğu, bu bakımdan birbirleri hakkında bir takım istihbarat sahibi olabilecekleri anlaşılmaktadır. Ne var ki, iddiaların somut verilere veya doğrulanmış bilgilere dayanarak ortaya konulmadığı görülmektedir.

Basın Meslek İlkeleri’nin 6. Maddesinin gereği olan; haberlerin  yayımlanmadan önce soruşturulması ve doğruluğuna emin olunması ilkesinin gereğinin yapılmadığı anlaşılmaktadır. Gerçekten, gazeteci bir olayı haber yapmadan önce, bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini, elindeki tüm gazetecilik olanaklarını kullanarak irdelemeli ve ancak olayın gerçekliğine dair somut bulguları topladıktan sonra, bunlarla beraber haberi sunmalıdır. Bu bakımdan, haberin gerçeklik payı olsa dahi, söz konusu çabayı göstermeksizin gündeme getirilmesi, Basın Meslek İlkeleri’ne uygun düşmemektedir.

Soluğu ABD’de alan Paralel Adalet Bakanı Ahmet Can, lideri Fetullah Gülen’le baş başa verdi, başarısız darbe girişimi sonrası nasıl bir yol izleneceğinin planı yapıldı” ifadesinde, Ahmet Can’ın ABD’ye gittiği doğru olmakla birlikte içerikle ilgili açık bir belge ya da bilgi yoktur.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Basın Meslek İlkeleri’nin 6.Maddesindeki, soruşturulması gazetecilik olanakları içinde olan haberlerin yeterli şekilde soruşturulmadığına karar vermiştir.

Ayrıca cevap hakkına da uyulmadığı için, 16.Maddenin ihlali de kararlaştırılmıştır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Takvim Gazetesi hakkında oy çokluğuyla “Uyarı” kararı vermiştir.

Karar No:   2014/ 27

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fetullah Gülen'in Takvim Gazetesi’nde yayınlanan "Hasar Tespit Zirvesi ve Panik Odası" başlıklı haberle ilgili şikayeti hakkında “Uyarı” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback