REFERANS:                   2017/01

ŞİKAYET EDEN:          Şafak Başa (TESKİ Genel Müdürü)

ŞİKAYET EDİLEN:      Nijat Ayvaz (Lambadakicin.net yayın yönetmeni)

 

ŞİKAYET KONUSU:

Lambadakicin.net, YouTube kanalı ve sosyal medya hesaplarında yayımlanan Nijat Ayvaz imzalı 9 Kasım 2016 tarihli “Şafak Başa TESKİ’de İşleri Siz Böyle Mi Denetliyorsunuz?”, 12.11.2016 tarihli “Ergene’de Büyük Yolsuzluk”, 24.11.2016 tarihli “Muhtarlar Tehdit Mi Edildi?” haberler.

ŞİKAYETE KONU HABERLERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

9.11.2016 tarihli “Şafak Başa TESKİ’de İşleri Siz Böyle Mi Denetliyorsunuz?” :

Haber Tekirdağ, Altınova mevkindeki dere ıslah çalışmasıyla ilgilidir. Nijat Ayvaz, “TESKİ’de sahte hakediş kontrolsüz işler mi söz konusu” altyazısıyla “sahtecilik” iddiasında bulunmuş ancak haber boyunca bu iddiasını kanıtlayacak bir belge sunmamıştır. Kendi ifadesiyle su kanalının iki duvarı arasındaki “kot farkını gidermek amacıyla” yapılmış duvar yükseltme çalışmasını “İşte görevi kötüye kullanmak bu” ifadesiyle aktarmıştır. “Bizim de TESKİ hakkında sürekli söylediğimiz bir şey var: Sahte hakedişlerden söz ediyorduk hani, işte o sahte hakedişler böyle bir şey” diyerek devam eden dere ıslah çalışmasını göstermiştir, tahminen on santim kadar yükseltilmiş duvarı kanıt olarak sunmuştur. “Görevi kötüye kullanmak da işte bunun tarifi.” demiştir.

12.11.2016 tarihli “Ergenede’de Büyük Yolsuzluk” :

Nijat Ayvaz, haber boyunca Ergene içme suyu çalışmalarıyla ilgili yolsuzluk yapıldığını iddia etmiş, buna kanıt olarak mahallede yaptığı gezide karşılaştığı devam eden inşaat görüntülerini sunmakla yetinmiştir. Haber çekimi sırasında karşılaştığı Sağlık Mahallesi Muhtarı Turgut Şentürk’e altyapı çalışmlarıyla ilgili sorular sormuştur. Muhtar Turgut Şentürk, konuyu yakından takip ettiğini, devam eden altyapı/içme suyu inşaatı sırasında yaşanan aksaklıkları TESKİ’ye ilettiklerini ve bölgede kullanılan malzemenin İlbank ve TESKİ şartnamelerine uygun olduğunun tespit edildiğini, şikayetler sonrasında bölgedeki altyapı inşaatının üç kez denetimden geçtiğini aktarmıştır. Ancak Nijat Ayvaz haber boyunca anons ve altyazılarıyla “yolsuzluk” “malzeme vurgunu” “TESKİ çetesi” “büyü vurgun çetesi” “çıkar amaçlı örgüt” ifadelerini tekrar tekrar kullanmış, “Yolsuzluk batağına sürüklenen TESKİ’ye kayyum atanacak mı?” sorusunu sormuştur. Haber boyunca Nijat Ayvaz, “yolsuzluk”, “vurgun”, “çete” iddialarını kanıtlayacak bir delil sunmamıştır. Yukarıda belirtilen ifade, itham ve iddialarına kaynak olarak “TESKİ müteahhitlerini ” göstermiştir. Bu haberde TESKİ müteahhitlerinin kimler olduğu ve hangi delillere dayanarak bu ithamlarda bulunduklarına değinilmemiştir.

12.11.2016 tarihli “Muhtarlar Tehdit Mi Edildi?”

*Muhtarlar tehdit mi edildi?” “Şafak Başa muhtarlar üzerinde baskı mı kurdu?” sorularını haber boyunca tekrarlamış, kanıt olarak Ergene Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Doğru’nun 9.11.2016 tarihli “Ergene’de Büyük Yolsuzluk” haberinde altyapı çalışmalarının neden olduğu sorunları eleştirip, “Buradakilere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar.” dedikten sonra başka bir videoda TESKİ kameralarına konuşan Muhtar Hüseyin Doğru’nun belediye başkanı ve TESKİ genel müdürüne teşekkür etmesi, “Daha önce asbestli borudan su içiyorduk, nihayet temiz içme suyuna kavuşuyoruz, TESKİ’den Allah razı olsun.” “Bu çalışmayı biraz daha düzenli, biraz daha tertipli… veyahut, bitirdiğiniz topraklara mıcırı atılırsa, bu şekilde bir çalışma yapılırsa inanın ki halk bundan o kadar muzdarip olmayacak. O kadar şikayetçi olmayacak. Vatandaş daha rahat yaşayacak.”, “Allah razı olsun, sıkıldığımız zaman telefon ediyoruz, dönüyor, cevap veriyor.” sözlerini TESKİ’nin tehtidi altında söylediğini iddia etmiştir.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Lambadakicin.net yayın yönetmeni, YouTube Lambadakicin.net kanalı ve ilgili sosyal medya hesaplarının sahibi Nijat Ayvaz’a gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talepleri olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap gelmemiştir. E-posta yoluyla gönderilen ve bu iddiaları kanıtlayabilecek delil sunup sunmayacakları ile ilgili mektuba da belirtilen süre içinde cevap verilmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

– Nijat Ayvaz’ın şikayete konu haberlerde TESKİ yönetimi ve Şafak Başa’yı “sahtecilik”, “görevi kötüye kullanma”, “yolsuzluk”, “malzeme vurgunu”, “TESKİ çetesi”, “büyük vurgun çetesi”, “çıkar amaçlı örgüt”, “muhtarları tehdit” gibi ifade ve iddialarla itham etmiş ancak bu iddiaları kanıtlayacak herhangi bir delil sunmamıştır.

– Şikayetçinin sunduğu belgeler incelenmiş, Nijat Ayvaz’ın 9 Şubat 2015 tarihinden bu yana TESKİ ve Şafak Başa aleyhine toplam 37 haber yaptığı ve bu haberlerde ağırlıklı olarak “yolsuzluk” ve “çete” iddialarına yer verdiği ancak Nijat Ayvaz’ın şikayete konu haberlerde ve daha sonra şikayetçinin Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla belge sunulması talebine, bu iddiaları kanıtlayan deliller sunmadığı görülmüştür. Gazeteci Nijat Ayvaz, Basın Konseyi Genel Sekreterliği’nin ilgili haberlerde geçen iddialarla ilgili belge ve ispatı olup olmadığına dair yazısını yanıtsız bırakmıştır.

Şikayete konu 9 Kasım 2016 tarihli “Şafak Başa TESKİ’de İşleri Siz Böyle Mi Denetliyorsunuz?”, 12.11.2016 tarihli “Ergene’de Büyük Yolsuzluk”, 24.11.2016 tarihli “Muhtarlar Tehdit Mi Edildi?” başlıklı haberlerde kullandığı “sahtecilik”, “görevi kötüye kullanma”, “yolsuzluk”, “TESKİ çetesi”, “büyük vurgun çetesi”, “çıkar amaçlı örgüt”, “muhtarları tehdit” iddia ve ithamlar nedeniyle Nijat Ayvaz’a

Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” diyen 4. maddesi ,

“Soruşturulması gezetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.” diyen 6. maddesi,

“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” diyen 10. maddesi uyarınca oy birliğiyle “kınama” kararı verilmiştir.

BASIN KONSEYİ YÜKSEK KURULU, GAZETECİ NİJAT AYVAZ’A Lambadakicin.net SİTESİ, YouTube VE SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN YAYIMLADIĞI TESKİ GENEL MÜDÜRÜ ŞAFAK BAŞA HAKKINDAKİ HABERLER NEDENİYLE OY BİRLİĞİYLE “KINAMA” KARARI VERDİ

Yazı dolaşımı


Feedback