KARAR

ŞİKAYET EDEN:

Figen Yüksekdağ Şenoğlu

Vekili Av. Sezin Uçar

 

ŞİKAYET EDİLEN:

Nuh Albayrak

Genel Yayın Yönetmeni

 

Filiz Güler

Star Yazı İşleri Müdürü

 

ŞİKAYET KONUSU: Figen Yüksekdağ Şenoğlu vekili Sezin Uçar, şikayet konusu haberin, Türkiye’nin en önemli siyasetçilerden olan Yüksekdağ hakkında bu haberle tehditkar bir üslup kullanıldığı ve müvekkilinin kadın kimliğinin hedef alındığı iddia etmiştir.

 

*23 Aralık 2015 tarihinde imzasız yayınlanan,

“Star’a Bomba Koyanlar Figen’in Kankası çıktı” başlıklı haber ile Yüksekdağ’ın alçakları öldürüldü” başlıklı haber aynıdır. İlki gazetede kullanılan başlık, diğeri ise internetteki haber için kullanılan başlıktır.

Şikayete konu olan haber şöyledir;

 

“Star Medya binasının bahçesine 24 Temmuz’da bomba koyarak yemekhaneye inen çalışanları katletme girişiminde bulunan MLKP’li iki kadın terörist, önceki gece İstanbul’da bir hücre eve düzenlenen baskında ölü ele geçirildi.

STAR Medya Grubu binasına 24 Temmuz’da parça tesiri yüksek zaman ayarlı bomba atan MLKP’li kadın teröristler Yeliz Erbay ve Şirin Öter, Gaziosmanpaşa’da kaldıkları hücre evde polisle girdikleri çatışmada öldürüldü. İki kadın teröristin, Sancaktepe’de AK Parti binasına, Kağıthane’de Adımlar Dergisi’ne, Bayrampaşa’da Emniyet Müdürlüğü ve çevik kuvvet otobüsünün geçisi sırasında düzenlenen bombalı saldırıların da faili oldukları belirlendi. Dört polisin yaralandığı çatışmadan sonra hücre evde yapılan aramada, TNT tipi patlayıcı, 2 el bombası, 2 tabanca ve sahte kimlikler ele geçirildi.

ESP’DE YÖNETİCİ

Teröristlerden Yeliz Erbay’ın, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nde (ESP) uzun yıllar yöneticilik yaptığı ortaya çıktı. Kobani’de PYD ve MLKP’li teröristlere bomba eğitimi verdiği belirlenen Yeliz Erbay’ın ablası Şerife Erbay’ın da 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin İzmir 2. Bölge milletvekili adayı olduğu öğrenildi.

 

MUMLARI SÖNDÜ

Star’a atılan bomba, uzman ekip tarafından patlamasına az bir zaman kala imha edilmişti. Paralel Yapı, hem Twitter’da hem de medyasında ‘Bombayı kendileri attı’ ifadesini kullandı. STAR’ın, Suruç saldırısında arama yapılmasına izin vermeyen HDP’lilerin de payı olduğuna yönelik haberi yankı uyandırmıştı. HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın eski partisi ESP’nin silahlı örgütü MLKP, STAR’a bomba atmış, internetten de tehdit etmişti. O günlerde STAR’a dönük saldırıyı doğru düzgün şekilde hiçbir gazetecilik örgütü kınamazken, Hürriyet’in camlarının kırıldığı eylem için ABD Büyükelçisi dahil olmak üzere Türkiye ayağa kalkmıştı. “Bomba gerçekse eğer” diyerek yazı yazan başta Paralel Yapı’nın kalemşörü Nazlı Ilıcak olmak üzere STAR’a alçakça iftirada bulunanların yalanları, polisin iki kadın teröristle ilgili yaptığı titiz çalışma sonucu yüzlerine bulaştı.

SİCİLLERİ KABARIK

Yeliz Erbay ve Şirin Öter isimli teröristlerin Star Medya’ya bombalı pankart eyleminin yanı sıra Bayrampaşa Çevik Kuvvet, Adımlar Dergisi ve AK Parti Sancaktepe binasına yapılan bombalı saldırıların failleri oldukları tespit edildi. 4 polisin hafif yaralandığı çatışma sonrası hücre evinde yapılan aramada çok sayıda el bombası ve silah bulundu.

PARTİLİ BOMBACI

Teröristlerden Yeliz Erbay’ın, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’la birlikte, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nde (ESP) uzun yıllar yöneticilik yaptığı belirlendi. Kobani’de PYD ve MLKP’li teröristlere de bomba eğitimi verdiği ortaya çıkan kadın teröristin ablası Şerife Erbay’ın ise 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin İzmir 2. Bölge milletvekili adayı olduğu belirlendi.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni talep gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 17 Şubat 2016 tarihinde yaptığı toplantıda, Star  Gazetesi’nde yayınlanan 23  Aralık 2015 tarihli, “Star’a Bomba Koyanlar Figen’in Kankası çıktı-Yüksekdağ’ın alçakları öldürüldü” başlıklı haberi inceleyerek şu kararı vermiştir:

“Teröristlerden Yeliz Erbay’ın, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nde (ESP) uzun yıllar yöneticilik yaptığı ortaya çıktı.”

“HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın eski partisi ESP’nin silahlı örgütü MLKP…” şeklindeki ifadelerin kullanıldığını belirleyen Yüksek Kurul, haberde her ne kadar Figen Yüksekdağ’a ilişkin doğrudan bir ifade kullanılmadığını, haberin bütünü dikkate alındığında şikayetçinin ortalama okuyucu kitlesi üzerinde terör örgütleri ile organik bir bağı olduğu algısı oluşturulduğunu,

Yüksekdağ’ın terör örgütleri ile bağlantılı olduğuna dair herhangi kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmadığını ve haberde bu bağı destekleyen bilgi ve belge kullanılmadığını tespit etmiştir.

 

Sonuç olarak Yüksek Kurul, Basın Meslek İlkeleri’nin

4.maddesi olan,

“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.”

 

9.maddesi olan,

“Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe, hiç kimse suçlu ilan edilemez.” ihlal edildiğinden, Star Gazetesi hakkında  6 “Kınama” oyuna karşın 7 oy ile, oy çokluğuyla “Uyarı” kararı vermiştir.

 

 

Karar No: 2016 / 22
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun Vekili Av.Sezin Uçar’ın, Star Gazetesi’nde 23 Aralık 2015’te, “Yüksekdağ’ın Alçakları öldürüldü, Star’a Bomba Koyanlar Figen’in Kankası çıktı” başlığıyla yayınlanan habere ilişkin, “Uyarı” kararı vermiştir

Yazı dolaşımı


Feedback