KARAR

ŞİKAYET EDEN:

Figen Yüksekdağ Şenoğlu

Vekili Av. Sezin Uçar

 

ŞİKAYET EDİLEN:

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazı İşleri Müdürü

 

Kenan Kıran

Haber Müdürü

 

Mücahit Gündoğdu

Muhabir

 

ŞİKAYET KONUSU: Figen Yüksekdağ Şenoğlu vekili Sezin Uçar, şikayet konusu haberin, Türkiye’nin en önemli siyasetçilerden olan Yüksekdağ hakkında bu haberle tehditkar bir üslup kullanıldığı ve müvekkilinin kadın kimliğinin hedef alındığı iddia etmiştir.

 

*25 Aralık 2015 tarihinde Mücahit Gündoğdu imzasıyla yayınlanan, “Maskeli teröristlerden ne farkı var” başlıklı haber şöyledir;

“Maskeli teröristlerden ne farkı var

Seçimlerden önce barıştan, demokrasiden bahseden, seçimlerin ardından ise hendeklere, keleşlere sarılan HDP yönetimi, gerçek yüzlerini bir kez daha ortaya serdi. Star Gazetesi binasına bomba koyan MLKP terör örgütünün militanlarından Yeliz Erbay’ın cenazesinde yüzleri maskeli ve elleri keleşli teröristlere desteğe giden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP’li Sabahat Tuncel’e kamuoyunun tepkileri çığ gibi.

 

Kürt siyasetçi Cemal Toptancı, “MLKP’li bir teröristin cenazesine katılarak; yüzleri maskeli, elleri keleşli teröristler arasında şov yapan Yüksekdağ açıkça terör örgütüne destek verdiğini göstermiştir. Bunlar terör lejyonerleri. Normal teröristlerden farkları ise, devlet tarafından maaşları verilen terör lejyonerleri olmaları. Bunlar ABD’nin, Rusya’nın, İran’ın ve diğer batılı ülkelerin lejyonerleri ama maaşlarını Türkiye veriyor” dedi.

YÜKSEKDAĞ’IN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMELİ

Terör örgütü militanının cenazesinde şov yapan Yüksekdağ’ın derhal meclis tarafından mazbatasının iptal edilmesi gerektiğini dile getiren Toptancı, “Terör örgütüne destek vermekten derhal vekilliğinin düşürülmesi lazım. Bunlara milletimizin verdiği vergilerden maaş ödeniyor.

Biri Rusya’ya gidip Türkiye düşmanlarına yalakalık yapıyor, diğeri de dış güçlerin maşası olan terör örgütünün şak şakçılığını yapıyor” ifadelerini kullandı.

FİGEN YARATIĞI BİR VATAN HAİNİDİR

Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Hasan Celal Güzel, “HDP Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ denilen yüzü parlak içi kapkaranlık yaratık, Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanı, bir vatan hainidir.

Mehmetçiğimize kurşun sıkan, hiçbir inancı ve insafı olmayan, bebek katili, camileri yakan, alçak, namussuz vatan hainlerinin cenazesine katılan bu yaratığa vatan haini nitelemesi bile hafif kalır. Türküyle, Kürdüyle ve Arabıyla millet olarak hepimizin ortak düşmanı bu vatan hainleridir” diye konuştu.

Türkiye’nin düşmanlarına yalakalık peşinde koşan Demirtaş’ın dış güçlerin taşeronu olduğunu belirten Güzel, “Her gittiği yerde Türkiye’yi jurnalliyorlar, Türkiye’nin zararına olan ne varsa zevkle yapıyorlar. İhanetin bir bedeli vardır. Bu bedeli bu vatan hainleri ödemelidir. Bunların dokunulmazlığını kaldırıp, ardından vatana ihanetten yargılanmalı. Bu vatan hainlerine milletimiz de büyük bir tepki gösteriyor. Milletimizin kahir ekseriyeti ihanetin cezasız kalmamasını istiyor” sözlerini kaydetti.

TERÖRE DESTEKTEN YARGILANMALILAR

Gazeteci-yazar Cem Küçük, “İki MLKP’li terörist öldürülüyor ve HDP’nin eş genel başkanı ile HDP’li Sabahat Tuncel o cenazeye katılıyor. Bu cenazeye katılmak açıkça ‘ben terörü destekliyorum’ demektir. Terör örgütüne destek veren bu isimlerin mecliste işi yok. Şu olay bile Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi için yeter. Acilen bu terör destekçilerinin teröre destekten yargılanmaları gerekiyor. Yoksa terör örgütünün hamiliğini yapanlar cezasız kalmış olur” ifadelerini kullandı.”

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni bir talep gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 3 Şubat 2016 tarihinde yaptığı toplantıda, şu kararı almıştır;

Yüksek Kurul, Yeni Akit Gazetesi’nde yayınlanan 25 Aralık 2015 tarihli, “Maskeli teröristlerden ne farkı var” başlıklı haberi incelediğinde gazetede 3.kişilerin ifadelerinin kullanıldığını belirlemiştir.  Özellikle şikayetçi hakkında kullanılan ve ara başlık olarak, tırnak kullanılmaksızın, muhabirin kişisel görüşü olarak verilen FİGEN YARATIĞI şeklindeki ifadeyle, Basın Meslek İlkeleri’nin 4.maddesi olan,

“Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.” ilkesinin ihlal edildiği tespit edilmiştir.

Sonuç olarak,  Yüksek Kurul, Yeni Akit Gazetesi hakkında 10  “Uyarı” oyuna karşın, 11 oyla, oy çokluğuyla “Kınama” kararı vermiştir.

 

 

Karar No: 2016 / 21

———————

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

 

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun Vekili Av.Sezin Uçar’ın, Yeni Akit Gazetesi’nde 25 Aralık 2015 tarihinde, “Maskeli teröristlerden ne farkı var” başlığıyla yayınlanan haberine ilişkin, “Kınama” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback