Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Kanaltürk ve Bugün Tv Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Yörüklü’nün 19 Mayıs 2015 tarihinde Star Gazetesi’nde yayınlanan,  “Yurt Dışına Kaçacaklar” başlıklı haberle ilgili “Kınama” kararı vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN:
Sayın Şaban Yörüklü

Yaşam Tv. Yay. Hiz. A.Ş Adına Yönetim Kurulu Başkanı (Kanaltürk Tv)
Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon A.Ş Adına Yönetim Kurulu Başkanı (Bugün Tv)

ŞİKAYET EDİLEN:
Nuh Albayrak
Star Gazetesi G.Y.Y

Filiz Güler
Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

ŞİKAYETİN KONUSU: Şaban Yörüklü’nün Vekilleri Av. Baran Umut Baycan ve Av. Ceren Argun, Star Gazetesi’nde ve www.star.com.tr’de 19 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan, “Yurt Dışına Kaçacaklar” başlıklı haber ile ilgili; müvekkil şirketlerin, manevi haklarını ve ticari itibarlarını toplum nezdinde ağır derecede rencide eden isnatlar içerdiğini iddia etmektedir.

Av. Ceren Argun, yapılan haberle, kamuoyunun bilgilendirmesinin amaçlanmadığını, haberin gerçeğe aykırı bir şekilde kaleme alındığını ve somut bilgi-belgeye yer verilmediğini belirterek, Basın Meslek İlkeleri’nin 4.6.9. ve 10. maddelerinin ihlal edildiğini öne sürmektedir.
Şikayete konu olan haber şöyledir;
“FETÖ medyası için geri sayım başladı! Yurt dışına kaçacaklar
Türksat uydusundan yayın yapan TV kanallarının engellenmesi girişimine tedbir olarak, Paralel Yapı bünyesinde tıpkı terör örgütü PKK’nın bir zamanlar MED TV ile yaptığı gibi, yurt dışından yayın yapacak bir televizyon kanalı kurdu. MC Haber adlı TV kanalının kuruluşu dün Paralel Yapı gazetelerinin birinci sayfasından duyuruldu.
Örgüt propagandası var
“Yasaksız haber için yeni bir soluk : MC Haber TV” başlığıyla duyurulan yeni televizyonun Almanya merkezli olduğu ve hotbird uydusu üzerinden yayın yapacağı öğrenildi. Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Burç TV, Bugün TV, Kanaltürk TV gibi pek çok televizyon ve radyo kanalına sahip Paralel Yapı’nın, devletin Türksat uydusundan yapılan yayınlarına yasak getirmesinin ardından, yurt dışından yayın yapacak tv kanallarının sayısını arttıracağı belirtiliyor.

RTÜK harekete geçti
Ankara Başsavcılığı’nın, Türksat Genel Müdürlüğü’ne yazı göndererek Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait yayın kuruluşlarının devlet imkanlarından men edilmesi talebi üzerine Ulaştırma Bakanlığı’nın harekete geçtiği öğrenildi. Bakanlık, RTÜK’e yazı yazarak Başsavcılığı’n talebini iletti ve gereğinin yapılmasını istedi. Edinilen bilgiye göre Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Başsavcılığı’nın yazısını öncelikle MGK’ya sorma kararı aldı. Bakanlık, MGK’dan FETÖ hakkında detaylı bilgi talep etti. Bakanlık bir başka yazıyı da RTÜK’e yazdı. Bakanlık yazısında, Ankara Başsavcılığı’nın paralel medya hakkındaki tespitlerine yer verilerek gereğinin yapılması istendi. Böylece paralel medya için süreç başlamış oldu.”
UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:
Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni bir talep gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 16 Eylül 2015 tarihinde yaptığı toplantıda 19 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan, “Yurt Dışına Kaçacaklar” başlıklı haber incelenerek aşağıdaki kararı vermiştir;

Ulusal yayın yapan Kanaltürk ve Bugün Tv’nin her ne kadar Fetullah Gülen cemaati ile yakınlığı bilinse haberde iddia edildiği gibi “terör örgütü” propagandası yapıldığına dair bilgi ve belge yoktur.

Haberde;
* “FETÖ medyası…
*Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Burç TV, Bugün TV, Kanaltürk TV gibi pek çok televizyon ve radyo kanalına sahip Paralel Yapı’nın…
*Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait yayın kuruluşlarının…”
İfadelerin kullanılması ve tüm hususların birlikte ele alınmasıyla;

Star Gazetesi’nin Basın Meslek İlkeleri’nin;

4. maddesi:
“Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez”
6. maddesi:
“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz”
9.maddesi:
“ Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez.”
10. maddesi
“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” ilkelerinin ihlal edildiği tespit edilmiştir.

Sonuç olarak; Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Star Gazetesi’ne oy çokluğuyla “Kınama” kararı vermiştir.

Karar No: 2015/ 193
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Star Gazetesi’nin “Yurt Dışına Kaçacaklar” haberine “Kınama” kararı

Yazı dolaşımı


Feedback