KARAR

 

ŞİKAYET SAHİBİ              :  Ali Er

Sonsöz Gazetesi Sahibi

Osman Karakaş

Gazeteci

ŞİKAYET EDİLEN             : 
Taraf  Gazetesi Yazarı

ŞİKAYETİN NEDENİ       :  Sonsöz Gazetesi sahibi ve Gazeteci Osman Karakaş, Taraf Gazetesi’nin 10 Mart 2014 tarihli nüshasında, Emre Uslu imzasıyla yayınlanan, “Zirve katliamını provoke eden gazetenin ortağı AKP’li çıktı” başlıklı yazının provoke edici ve hedef gösterici nitelikte olduğunu savunmaktadır.

Osman Karakaş, Malatya Sonsöz Gazetesi’ndeki röportajın, olaydan iki yıl önce yayınlandığını, Emre Uslu’nun yazısında tarih belirtilmeyerek, sanki birkaç ay önce yazılmış gibi bir hava yaratılmak istendiğini öne sürmektedir. Ayrıca Osman Karakaş, Emre Uslu’nun yazısında “Provokasyonu yapan  kişi” olarak haksız yere damgalandığını da iddia etmektedir.

Röportajında, hakaret, dini aşağılama, hedef gösterme ve provokasyon bulunmadığını öne süren Osman Karakaş, Emre Uslu’nun yazısındaki; “Bu röportajın ardından Malatya Sonsöz Gazetesi’nde ‘Başyazı’ kaleme alan Osman Karakaş’ın Zirve Yayınevi’ndeki hristiyanları doğrudan hedef gösterdiği görülüyor” ifadesini de gerçek dışı bir yorum olarak reddetmektedir.

Malatya Sonsöz Gazetesi’nin sahibi Ali Er ise, Emre Uslu’nun Taraf Gazetesi’ndeki provokasyon suçlaması hakkında, gazetenin ortağı AKP Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirmiştir.

Gazete sahibi Ali Er, provokasyon olduğu iddia edilen röportajın,

2005 yılının 6-7 ve 8 Şubat tarihlerinde yayınlandığını, “Zirve Yayınevi cinayetinin 18 Nisan 2007 tarihinde işlendiğini” vurgulamaktadır.

Gazete sahibi Ali Er, “Zirve son sözü söylemiş” başlıklı ifadenin, gazetelerine yönelik bir iftira olduğunu öne sürmektedir. Emre Uslu’nun yazısında kullandığı fotoğrafın, “Misyonerlik Faaliyetleri ve Dinlerarası Diyalog Masalı” konulu konferansta çekildiğini kaydeden Ali Er, konferansın sadece haber olarak izlendiğini, gazeteleriyle bir ilgisi bulunmadığını savunmaktadır.

 

Gazetenin 8 ortağından biri olan AKP Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı’nın adının da, sadece AKP’li olduğu için olaya karıştırıldığını ve hedef gösterildiğini öne süren Ali Er, paralel yapı ile hükümet kavgasının masum insanları da zan altında bıraktığını iddia etmektedir.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Gazeteci Osman Karakaş gönderdiği ek yazıda, olaydan iki yıl önce gazetede yayınlanan röportajda, olayla ilgili tarih, kişi ve firma bilgilerinin farklı olduğunu bildirmektedir. Örneğin Osman Karakaş’ın yazısında Kayra olarak adı geçen firma, olay sırasında Zirve olarak değişmiştir. Röportaj yapılan Martin adlı kişi de yurt dışına çıkmıştır.

Emre Uslu’nun gerçek adının Emrullah Uslu olduğunu ve Uslu’nun bir AKP milletvekili hakkında yazı yazma uğruna, kendi adını da gereksiz yere olaya karıştırdığını öne sürmektedir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 18 Nisan 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, Malatya Sonsöz Gazetesi’nde yayınlanan röportajın ve haberlerin, bölgenin hassasiyeti göz önüne alındığında, kimi olayları tetikleyebileceği üzerinde durulmuştur.

Yüksek Kurul Üyeleri, misyonerlik faaliyetleri konusunun, bu bölgede tepkiyle karşılandığına dikkat çekmiştir. Ve bu faaliyetleri, sorgular mahiyetteki yazı ve yorumların olumsuz sonuçlara neden olabileceği ve çok dikkatli bir dil kullanılması gerektiği de belirtilmiştir.

Emre Uslu’nun Taraf Gazetesi’nde 10 Mart 2014 tarihindeki, “Zirve katliamını provoke eden gazetenin ortağı AKP’li çıktı” başlıklı yazısında, kimi yerde kesin bir dil kullanılmış olsa da, bunları gazetecinin kendi yorumu olarak değerlendirmek gerektiği görüşü öne çıkmıştır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Emre Uslu’nun yazısındaki ifadeleri “Yazarın kendi yorumları” olarak kabul etmiş ve oy birliği ile şikayetin “Yersizliğine” karar vermiştir.

Karar No: 46

———————-

Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Malatya Sonsöz Gazetesi ve Gazeteci Osman Karakaş’ın, 10 Mart 2014 tarihinde Taraf Gazetesi’nde, Emre Uslu imzası ile yayınlanan "Zirve Katliamını provoke eden gazetenin ortağı AKP’li çıktı" başlıklı haberle ilgili şikayeti hakkında, “Yersizlik” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback