KARAR

ŞİKAYET EDEN:

Ali Kılıç

Vekili Av. Ergün Özer

 

ŞİKAYET EDİLEN:

Nuh Albayrak

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

 

Filiz Güler

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

 

ŞİKAYET KONUSU: Ali Kılıç vekili Av. Ergün Özer, şikayet konusu haberin, müvekkilinin kişilik haklarını ve itibarını zedeleyici, küçük düşüren ve eleştiri sınırlarının ötesinde olduğunu belirtmekte, ayrıca haberin ahlaka aykırı özel amaçla hazırlandığını öne sürmektedir.

 

 “CHP’li televizyonda TERÖR PROPAGANDASI”

CHP Maltepe Belediye Başkanı Kılıç’ın daha önce yönettiği Alevi televizyonu Yol TV, Suruç katliamının mimarı THKP-C’li Mihraç Ural’a ekranını açarak Türkiye’ye hakaretler yağdırdı.

 

CHP Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın daha önce yönettiği Yol TV kanalında, Suriye’de Türkmenlere saldıran, Reyhanlı katili THKP-C’li Mihraç Ural, bir saat boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaretler yağdırdı. Ayrıca mezhepçilik propagandası yaptı. CHP’li Başkan Kılıç’ın adı Suruç’taki patlamada gençleri olay yerine götüren yardımcısıyla da gündeme gelmişti. Suriye diktatörü Beşar Esad’ın paralı askeri ve Reyhanlı katliamını gerçekleştiren THKP-C terör örgütünün başı olan Ural, Suriye’de Bayırbucak bölgesinde Türkmenlere yaptığı saldırıları, Avrupa’da yayın yapan Alevi kanalı Yol TV’nin canlı yayınında anlattı. Ural, bir saat boyunca Türkiye’ye tehditler yağdırdı. Mezhepçi propaganda yapan Ural, daha önce de 2013 yılında Yol TV’de terör propagandası yapmıştı.  Yol TV’nin bu propagandası başta Alevi vatandaşlar olmak üzere çok sayıda vatandaşın tepkisini çekti. Yol TV ile Ural’a sosyal medya üzerinden tepki yağdı.

SURUÇ KATİLLERİ

Teröristlere ekranını açarak terör propagandası yapan Yol TV, şu anda CHP Maltepe Belediye Başkanı olan Ali Kılıç’ın, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı iken yönettiği kanaldı. Başkan Kılıç’ın bir dönem belediyede danışmanlığını yapan AABF Başkan Yardımcısı Baki Düzgün’ün de, 20 Temmuz’da YPG kontrolündeki Kobani’ye gitmek için Suruç’a giden ve canlı bomba saldırısına maruz kalan MLKP’li gençleri bölgeye gönderen isimdi. Esad’ın paralı teröristi Mihraç Ural ile yine Esad ile işbirliği yapan terör örgütü YPG’nin yollarının Maltepe Belediyesi’nde kesişmesi dikkat çekti.

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni talep gelmemiştir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 17 Şubat 2016  tarihinde yapmış olduğu toplantıda, şikayet konusu haberi inceleyerek şu kararı vermiştir:

“CHP Maltepe Belediye Başkanı Kılıç’ın daha önce yönettiği Alevi televizyonu Yol TV…”

“CHP’li Başkan Kılıç’ın adı Suruç’taki patlamada gençleri olay yerine götüren yardımcısıyla da gündeme gelmişti.” Şeklindeki ifadelerin kullanıldığını belirleyen Yüksek Kurul, haberde Ali Kılıç’ın YOL Tv televizyonunu yönettiğinin söylendiğini ancak şikayetçinin Star Gazetesi’ne gönderdiği ihtarname metninde ve Konsey’e sunmuş olduğu dilekçelerinde ise; Kılıç’ın  “Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanlığı’nda 1999 senesinde istifa ederek ayrıldığını oysa, YOL Tv’nin 2006 yılında kurulduğunu, yardımcısı olduğu iddia edilen Baki Düzgün’ün ise, hiçbir zaman Ali Kılıç’ın yardımcılığı veya danışmanlığını yapmadığını öğrenmiştir.

 

Yüksek Kurul sonuç olarak, haberde şikayetçi Ali Kılıç’ın doğrudan terör örgütüyle bağlantılı ve işbirliği içerisinde gösterildiğini; gerek haber başlığında gerekse haberin ayrıntılarında Kılıç’ın iddia edilen terör örgütüyle ilişkisini kanıtlayacak herhangi bilgi ve belge bulunmadığını,

şikayetçinin alevi olduğu ve YOL Tv’nin de Avrupa Alevi Dernekleri’ne bağlı bir yayın organı olduğuna vurgu yapılarak, gerek alevi topluluğu gerekse de şikayetçinin terör örgütü ile bağlantılı gösterilmeye çalışıldığını, ayrıca Star Gazetesi’ne gönderilen tekzip metninin de yayınlanmadığını tespit etmiştir.

 

Bu nedenle, Basın Meslek İlkeleri’nin,

 

1.maddesi,

“Yayınlarda hiç kimse; ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz.”

 

2.maddesi,

“Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; genel ahlak anlayışını, din duygularını, aile kurumunun temel dayanaklarını sarsıcı yada incitici yayın yapılamaz.”

 

4.maddesi,

Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.”

 

9.maddesi,

“Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan edilemez.”

 

 

16.maddesi,

Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar” ilkelerinin ihlal edilmesi sebebiyle, Yüksek Kurul Star Gazetesi hakkında oy birliği ile “Kınama” kararı vermiştir.

 

 

Karar No: 2016 / 23
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Vekili Av. Ergün Özer, Star Gazetesi’nde 30 Ocak 2016 tarihinde, “CHP’li televizyonda TERÖR PROPAGANDASI”, başlığıyla yayınlanan habere ilişkin, “Kınama” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback