BASIN KONSEYİ AĞUSTOS AYI TOPLANTISINI İZMİR’DE YAPTI

PINAR TÜRENÇ: DAYATMALARA KARŞI ÇIKIYORUZ

İZMİR – Basın Konseyi Yüksek Kurulu bu ayki toplantısını, yöredeki basın mensuplarıyla buluşmak, medyanın karşılaştığı sorunlar ve çözüm yollarına yönelik görüş alışverişinde bulunmak üzere İzmir’de gerçekleştirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı öncesi Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Yüksek Kurulu üyeleri, İzmirli gazetecilerle bir araya geldi. Bölgedeki gazetecilerle buluşmak için Yüksek Kurul’un ağustos ayı toplantısını İzmir’de yaptığını belirten Konsey Başkanı Pınar Türenç, “Sizlerin de önemeli bir süreçten geçen Türk basınının durumuyla ilgili düşüncelerinizi almak istiyoruz” dedi.

Pınar Türenç, Basın Konseyi’nin iki temel görevinden birinin ifade ve basın özgürlüğü için mücadele etmek, diğerinin de etik değerler olan Basın Meslek İlkeleri ihlalleriyle ilgili şikayetleri karara bağlamak ve bunu duyurmak olduğunu söyledi.

“ENGELLEMELER ANAYASA AYKIRI”

Medya sektörünün önemli sorunları bulunduğunu belirten Pınar Türenç, gazetecilerin işsiz bırakıldığını, eleştirel gazetecilik yapanların hemen haklarında davalar açılıp hakim karşısına çıkarıldığını anlattı.

Gazetecilik mesleğinin bir onuru olduğunu kaydeden Türenç, Anayasaya ve yasalara aykırı dayatmalara gazetecilerin karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

Pınar Türenç basını kuşatma faaliyetlerinin sürdüğünü son olarak 136 internet sitesine erişim engeli getirildiğini hatırlatarak, “Bir site bunun dışında bırakıldı. Çünkü sehven olduğu ortaya çıktı. Ancak diğer sitelere getirilen erişim engeli tamamen anayasaya, hukuka, kişi hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Katledilen muhalif gazetecilik. Eleştirilen gazeteciliğe karşı tahammülsüzlük var. Amaçları, muhalif gazetecilere gözdağı vermek. Bununla ilgili de elimiz kalem tuttuğu sürece mücadele etmemiz gerekir” dedi.

Basın Konseyi’nin uluslararası alanda Türk medyasını temsil ettiğini belirten Türenç, medyayı kuşatma girişimlerinin, sansürün, gazetecilerin cezaevine atılmasının Türkiye’yi dünyada kötü duruma düşürdüğünü, buna kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.

BASIN KARTLARI KONUSU

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç konuşmasında basın kartları sorununa değinirken, yeni oluşturulan Basın kartları Komisyonu’nun yapısının eşitlikçi ve tarafsız olmadığını söyledi. Basın kartının önemli ve saygın olduğunu vurgulayan Türenç, gazetecilerin imtiyaz istemediğini ancak kimliklerinin ellerinden alınmasına karşı çıktığını belirterek, “Turkuaz kartı ve yeni komisyonu kabul etmiyoruz” dedi.

Gazetecinin her an sokakta bulunması ve habere yetişmesi gerektiği için bundan 50 yıl, 40 yıl önce basın kartı olanlara ulaşımda ve haberleşmede indirim ve öncelik sağlandığını belirten Pınar Türenç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada basın kartı çok saygındı. Bugün gelinin noktada basın kartının itibarı yere düştü. Biz buna bir şekilde cevap vermek zorundayız. Bu meslek bizim. Bu dayatmayı kabul etmememiz lazım. Tüm meslek kuruluşlarının bir araya gelerek basın kartıyla ilgili bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum. Biz özel bir imtiyaz istemiyoruz. Biz kimliğimizin elimizden gitmesine itiraz ediyoruz. Bizim mesleğe aidiyetimiz bu kartla sağlanıyor. Bu varsa gururla ‘gazeteciyim’ diyebiliyoruz.”

KURUL TOPLANTISI
Basın mensuplarıyla yapılan toplantının ardından Basın Konseyi Yüksek Kurulu toplantısına geçilerek gündemindeki konular ele alındı. Şikayet dosyalarını karara bağlayan Yüksek Kurul, medyada para karşılığı haber yayını tartışmaları; internet üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine tabi tutulması; internet sitelerine erişimin engellenmesi kararları ve basın kartları konularını masaya yatırdı ve bu konularda Basın Konseyi olarak yapılması gerekenleri tartışıp kara bağladı..

Yüksek Kurul toplantının ardından, Tarihi Kemeraltı Çarşısı ile Agora ve Asansör semtleri ziyaret edildi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Müzesi gezildi. Yüksek Kurul üyeleri akşam da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le yemekte bir araya geldi.

BASIN KONSEYİ YÜKSEK KURULU TOPLANTISI İZMİR’DE YAPILDI

Yazı dolaşımı


Feedback