KARAR

ŞİKAYET EDEN:

Zekeriya Öz

Vekili Av. Mustafa Gedik

 

ŞİKAYET EDİLEN:

Turgay Güler

Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

 

Mustafa Dolu

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

 

ŞİKAYET KONUSU: Zekeriya Öz vekili Mustafa Gedik, şikayet konusu haberin, tamamının yalan, iftira, aşağılayıcı, hiçbir araştırma ve incelemeye dayanmaksızın müvekkilini kamuoyunda suçlu ilan eden, küçük düşüren ve haksız bir algı oluşturmaya yönelik olduğunu iddia etmiştir.

 

 

*7 Kasım 2015’te imzasız yayınlanan, “100 Hakime İnceleme” başlıklı haber şöyledir;

100 HAKİME İNCELEME

HSYK, siyasetçiler, bürokratlar, iş adamları ve ünlülerin sahte isimlerle dinlenmesine izin veren 100’e yakın hakimle ilgili inceleme başlattı. HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa’nın 2008-2009 yıllarında yapılan dinlemelere ilişkin yürüttüğü soruşturma sırasında Paralel Devlet Yapılanması’nın iş dünyasını ve gazetecileri dinlediği ortaya çıkmıştı.

 

KAÇAKLARA ÖZEL TAKİP

Öte yandan hükümet, FETÖ’nün yurtdışına kaçan elemanlarının yakalayıp Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçti. İnterpol’le koordinasyon ve Kırmızı bülten çıkarma konusunda Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin gönülsüz davranması nedeniyle hükümet ‘özel bir birim’ kuracak. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve 3 bakanlık koordinasyonunda hareket edecek olan özel birim, kaçakları yakalayıp yurda getirecek. Listenin başında Zekeriya Öz, Celal Kara ile paralel yapının tetikçileri Emre Uslu ve Önder Aytaç da var.

 

 

 

 

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni talep gelmemiştir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 2 Mart 2016 tarihinde yaptığı toplantıda şikayet konusu olan Güneş Gazetesi’nde yayınlanan haberi incelendiğinde, Zekeriya Öz ile ilgili,

“…Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve 3 bakanlık koordinasyonunda hareket edecek olan özel birim, kaçakları yakalayıp yurda getirecek. Listenin başında Zekeriya Öz…” şeklinde ifade kullanıldığını belirtmiştir.

 

Yüksek Kurul, haberde FETÖ adlı örgütten bahsedilse de, doğrudan Zekeriya Öz ile ilgili ilişki kurulamadığını tespit etmiştir.

 

Sonuç olarak, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Güneş Gazetesi hakkındaki şikayetin “Yersizliğine” oy çokluğuyla karar vermiştir.

 

 

Karar No: 2016 / 27
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz Vekili Mustafa Gedik’in, Güneş Gazetesi’nde 7 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan, “100 Hakime İnceleme” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili “Yersizlik” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback