KARAR

ŞİKAYET EDEN:

Zekeriya Öz

Vekili Av. Mustafa Gedik

 

ŞİKAYET EDİLEN:

Şebnem Bursalı

Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

 

Tolga Tekin

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

 

Ali Eyce

Muhabir

 

ŞİKAYET KONUSU: Zekeriya Öz vekili Mustafa Gedik, şikayet konusu haberlerin, tamamının yalan, iftira, aşağılayıcı, hiçbir araştırma ve incelemeye dayanmaksızın müvekkilini kamuoyunda suçlu ilan eden, küçük düşüren ve haksız bir algı oluşturmaya yönelik olduğunu iddia etmiştir.

 

 

*8 Ekim 2015’te Ali Eyce imzasıyla yayınlanan, “Fasulyeden hocanın gazabına uğradık” başlıklı haber şöyledir;

“Fasulyeden hocanın gazabına uğradık

 ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen suç örgütünün lideri Nuri Ergin, Yeni Asır’a konuştu. Ergin, Paralel Terör Örgütü’nün (FETÖ) lideri Fethullah Gülen, kaçak savcı Zekeriya Öz ve örgütünün çalışmalarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kamuoyunda ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen suç örgütünün lideri ‘Nuriş’ lakaplı Nuri Ergin, İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden Yeni Asır’a özel açıklamalarda bulundu. Paralel Terör Örgütü’nün (FETÖ) lideri Fethullah Gülen, kaçak savcı Zekeriya Öz ve suç örgütünün çalışmalarıyla ilgili konuşan Ergin, FETÖ’nün hem cezaevinde kendisi ve kardeşine, hem de dışarıdaki ailesine “ölüm oyunu” oynadığını savunarak, “Fasulyeden hoca Gülen’e hakaret ettiğimizden hakkımızda sayısız davalar açılıp, cezalar verildi” dedi.

 

 

 

Paralele karşı mücadele 
Milli Güvenlik Kurulu’nun “Kırmızı Kitabı”na terör örgütü olarak giren Paralel Yapı’ya karşı 2004’den beri cezaevinde mücadele ettiğini söyleyen Ergin, “2004’ten itibaren Fetullah Gülen terör örgütünü iliklerine kadar çözüp, ne kadar elleri kanlı olduğunu devletin en üst makamında oturan yetkililere binlerce sayfadan oluşan dilekçe yazarak deşifre etmiştik. Yargı içindeki Fethullahçı paralel örgüt tarafından kardeşim Vedat Ergin’e müebbet hapis cezasını infaz etmesine rağmen paralel yargılamalar sonucu hakaret cezalarından dolayı 28 yıl ceza verdirildi. Şu anda özgür olması gerektiği halde cezaevinden çıkamıyor” dedi. Cezaevlerinde kaldığı süreçte FETÖ ile hep mücadele içinde olduğunu vurgulayan Ergin, “Her kim bu alemde mafyayım, çete reisiyim deyip de; polisle, MİT ile, JİTEM ile, paralel örgütle, Ergenekoncularla işbirliği içinde oluyorsa, paylı paysız haremzade ilan ediyorum” dedi.

Derin güçlerin derin kovaları 
Sabancı suikasti katili DHKPC’li Mustafa Duyar’ın öldürülmesiyle ilgili soruya yanıt veren Ergin, kendisi hakkında soruşturma açan firari savcı Zekeriya Öz’ün, bu konuda verdiği ifadesini zabıtlara geçirmeye korktuğunu öne sürdü. Ergin, “Mustafa Duyar, iki Mehmetçiğimizi vatani görevini yaparken alçakça şehit etmişti. Sabancı ailesine alçakça bir suikast gerçekleştirmişti. Bir Mustafa ölmüş ne olmuş? Ben yaşasın ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk diyorum. Fakat bu ne Mustafa ise bir türlü unutulmuyor. Mustafa Duyar öldürüldükten sonra derin güçlerin derin kovaları beni ve kardeşim Vedat Ergin’i hapishanelerde öldürtmek için her alçaklığı yaptı” diye konuştu. Kısa süre önce annesini kaybetmenin acısını yaşayan Nuri Ergin, “Anneme Allah’tan rahmet diliyor, bu acı günlerimizde bizlerle acımızı paylaşan tüm dostlara ve sevdiklerimize teşekkür ediyorum” dedi. Nuri Ergin’in İzmir’de avukatlığını yapan Öykü Su Güler ise, müvekkilinin İzmir’de bir tek davası dahi olmamasına rağmen İzmir’deki bir cezaevinde bulunmasının insan hakları açısından zarar doğurucu olduğunu belirtti.

“Kimseye ölüm davetiyesi çıkartmadık” 
Söylediği “Seni mermi manyağı yaparım” sözünün aslında “Denize kaçamazsın seni mermi manyağı yaparım” şeklinde olduğunu ifade eden Nuri Ergin, “Hiç kimse suç işlemek için bu dünyaya gelmiyor. Çoğu zaman insanlar suç işlemek zorunda bırakılıyor. Şahsen biz, yani ben ve Vedat Ergin, kimseye gelin sizi öldürelim diye davetiye çıkartmadık. Ne yazık ki, bazı alçaklar ayağımıza takıldılar” dedi.

“Çakır’ı ben öldürttüm” 
Nuri Ergin, Kurtlar Vadisi dizisiyle ilgili ilginç bir ayrıntıyı da paylaştı. Ünlü oyuncu Oktay Kaynarca’nın canlandırdığı ‘Çakır’ karekterinin dizide öldürülmesini kendisinin sağladığını belirten Ergin, “Mesnetsizce bazı derin güçler tarafından dikte ettirilerek ailemizi bu dizide küçük düşürücü biçimde gösterttiler. Biz de Osman Sınav’a haber gönderttik. Çakır karakterini öldürteceksin dedik, öldürttü ve diziden ayrıldı. Kendisine de anlayışından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Dizide Çakır karakterinin Ergin kardeşlerle rakip olan Alaattin Çakıcı olduğu yorumları yapılıyordu. Dizide Çakır’ın mücadele ettiği Cerrahpaşalılar grubunun ise, Karagümrük Çetesi olduğu belirtiliyordu.

 

*16 Ekim 2015’te, imzasız yayınlanan  “Dubai savcısının Bugatti Özentisi” başlıklı haber şöyledir:

 

“Hakkında yakalama kararı çıkarılmadan 1 gün önce yurt dışına kaçan Paralel Yapı’nın ağır toplarından eski savcı Zekeriya Öz, sosyal medyada paylaştığı 7 milyon lira değerindeki Bugatti Veyron marka otomobilin önünde çekilmiş fotoğrafıyla gündem yarattı. Daha önce beleş Dubai tatili ve işadamı Ali Ağaoğlu’ndan aldığı “AGA” plakalı aracıyla çok konuşulan Öz, tepkiler üzerine lüks otomobilin önünde poz verdiği fotoğrafı kaldırdı. Paralel Yapı’ya yönelik operasyon kapsamında, hakkında “örgüt kurmak”, “cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmaya kısmen veya tamamen engellemek” gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmasından 1 gün önce Ermenistan’a, oradan da Almanya’ya kaçan eski savcı Zekeriya Öz, lüks merakına yine “dur” diyemedi. Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı Öz, yurt dışına kaçtıktan sonra ilk kez sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaştı. Almanya’da olduğu iddia edilen Öz’ün instagram hesabına koyduğu, değeri 7 milyon lira olan Bugatti Veyron marka otomobilin önünde çektirdiği fotoğraf gündem yarattı. Öz, çok sayıda yorum yapılan ve tepki çeken fotoğrafı kısa süre sonra silmek zorunda kaldı.

‘HİMMET PARASIYLA MI ALDIN ZEK!’
Twitter’da da en çok paylaşılanlar arasına giren Öz’ün kaldırdığı fotoğrafa yapılan yorumlardan bazıları şöyle:
Atla gel şu arabaya Zek. Gel de iftiranemene sahip çık
Dünya sana güzel ama, kabirde selfieni çekerler Bugatti’yle
Zek Almanlar sana hediye mi verdi?
Umarım Zekeriya Öz o pişkince poz verdiği Bugattisiyle himmet parasıyla almamıştır
Naapıyon gelsene ülkene

BELEŞ DUBAİ TATİLİ VE AGA PLAKA
Lüks tutkusu ve pahalı araç merakıyla bilinen Zekeriya Öz, daha önce de masrafları işadamı Ali Ağaoğlu’nun şirketi tarafından karşılanan beleş Dubai tatili ile gündeme gelmişti. 77 bin 500 liralık tatil faturasının Ağaoğlu’nun inşaat şirketince ödendiği ortaya çıkmıştı. Zekeriya Öz’ün aracına takılı “34 AGA 86” plakanın da lüks Dubai tatilini finanse eden ve 17 Aralık darbe girişimi sırasında gözaltına alınan işadamı Ağaoğlu’nun oğlunun sattığı Ferrari’ye ait olduğu belirlenmişti. Öz’ün Alican Ağaoğlu’nun Mayıs 2012’de aracını satmasından 7 ay sonra, aynı plakayı kendi özel aracında kullanmaya başladığı anlaşılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:  Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni talep gelmemiştir.

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:  Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 3 Şubat 2016 tarihinde yaptığı toplantıda, şikayet konusu haberleri inceleyerek şu kararları almıştır;

*Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 8 Ekim 2015’te Yeni Asır Gazetesi’nde “Fasulyeden hocanın gazabına uğradık” başlıklı haberde, şikayetçi ile ilgili, “kaçak savcı ve firari savcı” ifadeleri kullanıldığını belirlemiştir. Şikayetçinin yurtdışına çıkışının üzerinden çok uzun bir geçen zaman geçmiş olmasına ve kendisi hakkında çıkan iddialarla ilgili bunun aksini tespit edecek herhangi bir bilgi ve belge sunmaması karşısında, kaçaklık durumu netleştiğini tespit eden Yüksek Kurul, Yeni Asır Gazetesi hakkındaki şikayetin “Yersizliğine” oy çokluğuyla karar vermiştir.

 

 

*Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 16 Ekim 2015’te Yeni Asır Gazetesi’nde “Dubai savcısının Bugatti Özentisi” başlıklı haberi incelediğinde ise;

“Paralel Yapı’nın ağır toplarından eski savcı Zekeriya Öz”, “Firari-kaçak savcı” şeklinde ifadeler kullanıldığını belirlemiştir.

 

Yüksek Kurul, “Paralel Yapı’nın ağır toplarından” ifadesinde, bir suçlama veya hakaret olmadığını, değer yargısı olduğunu belirlemiştir.

Sonuç olarak Yüksek Kurul, Yeni Asır Gazetesi hakkındaki şikayetin “Yersizliğine” oyçokluğuyla karar vermiştir.

 

 

Karar No: 2016 / 19-20
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz Vekili Mustafa Gedik’in, Yeni Asır Gazetesi’nde; 8 Ekim 2015’te “Fasulyeden hocanın gazabına uğradık”, 16 Ekim 2015’te, “Dubai savcısının Bugatti Özentisi”, başlıklarıyla yayınlanan haberlere ilişkin, “2 Yersizlik” kararı vermiştir.

Yazı dolaşımı


Feedback