Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz Vekili Yavuz Taşçı’nın, 22 Temmuz 2015 tarihinde Takvim Gazetesi’nde yayınlanan, “Foto Finiş” başlıklı haberle ilgili başvurusuna “Yersizlik” kararı vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN: Zekeriya Öz
Vekili Yavuz Taşçı

ŞİKAYET EDİLEN: Sayın Ergün Diler
Takvim Gazetesi G.Y.Y

Sayın Şefik Çalık
Takvim Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Ve İnternet Yayın Sorumlusu

ŞİKAYETİN NEDENİ: Zekeriya Öz Vekili Av. Yavuz Taşçı,
Takvim Gazetesi’nde yayınlanan haberde, Basın Meslek İlkeleri’nin; 4.6.9. ve 10.maddelerinin ihlal edildiğini öne sürmektedir.
Av. Taşçı, haberlerin, tamamen yalan, iftira, hayal ürünü, müvekkilini küçük düşüren, kamuoyunda haksız bir algı yaratmaya yönelik haberler olduğunu iddia etmektedir.
Şikayete konu olan haberler şöyledir;

*** “FOTO FİNİŞ
Eski Savcı Zekeriya Öz, aracını Ortaköy’de park yasağı bulunan caddeye bıraktı. İkaz eden polise, ‘Ben savcıyım” diye çıkıştı. Ancak ekipler aracı çekiciyle kaldırdı. Öz, park cezasını ödemek zorunda kaldı.”
Haber, 13.sayfada “İşin Öz’ü gazladı!” başlığıyla devam ediyor;
“İş adamı Ali Ağaoğlu’nun parasıyla Dubai tatili yapan Öz, “AGA” plakasıyla dikkat çekmişti. Plakanın Ağaoğlu’nun oğlunun sattığı Ferrari’ye ait olduğu iddia edilmişti.
Paralel Yapı’nın savcısı Zekeriya Öz, meslekten ihraç edildi. Ancak bunu idrak edemedi! Geçen günlerde İstanbul Ortaköy’e gitti. Otomobilini, park yasağı bulunan caddeye bıraktı.
Polis ise Öz’ü “Lütfen otomobilinizi çekin” diye uyardı. Sinirlenen Öz ise “Ben savcıyım. Otomobil burada kalacak” diye polise çıkıştı. Ekiplerin “Siz artık savcı değilsiniz. Lütfen aracınızı çekin” uyarısını dikkate almayan Öz, bir kafeye gitti. Polis ise aracı çekiciyle çektirdi. Kafe dönüşü aracının çekildiğini anlayan Öz ise otoparkın yolunu tutmak zorunda kaldı.”
UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni bir talep gelmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 16 Eylül 2015 tarihinde yaptığı toplantıda 22 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan, “Foto Finiş” başlıklı haber incelenerek aşağıdaki kararı vermiştir;

Yüksek Kurul, haberde Zekeriya Öz’e ilişkin kişilik haklarını rencide edici, hakaret içeren herhangi bir ifade bulunmadığını tespit edilmiştir.
Haber, Öz ile bir polis memurunun arasındaki dialogdan ibarettir. Ayrıca, şikayetçi tarafından bu dialogun geçmediği yönünde herhangi bir iddia bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Takvim Gazetesi hakkında “Yersizlik” kararı vermiştir.

Karar No: 2015/ 194
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Takvim Gazetesi’ne “Yersizlik” Kararı

Yazı dolaşımı


Feedback