Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Zekeriya Öz Vekili Yavuz Taşçı’nın, 3 Ağustos 2015 tarihinde Takvim Gazetesi’nde yayınlanan,  “Zekeriya Öz PKK’dan Medet Umuyor” başlıklı haberle ilgili, “Yersizlik” kararı vermiştir.

KARAR

ŞİKAYET EDEN: Zekeriya Öz
Vekili Yavuz Taşçı

ŞİKAYET EDİLEN: Sayın Ergün Diler
Takvim Gazetesi G.Y.Y

Sayın Şefik Çalık
Takvim Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Ve İnternet Yayın Sorumlusu

ŞİKAYETİN NEDENİ: Zekeriya Öz Vekili Av. Yavuz Taşçı,
Takvim Gazetesi’nde yayınlanan şikayetçi oldukları üç haberde de, Basın Meslek İlkeleri’nin; 4.6.9 . ve 10.maddelerinin ihlal edildiğini öne sürmektedir.
Av. Taşçı, haberlerin, tamamen yalan, iftira, hayal ürünü, müvekkilini küçük düşüren, kamuoyunda haksız bir algı yaratmaya yönelik haberler olduğunu iddia etmektedir.
Şikayete konu olan haber şöyledir;
*** “Zekeriya Öz PKK’dan Medet Umuyor Gülen Örgütü’nün yaptığı ahlaksızlıklar nedeniyle meslekten ihraç edilen savcısı Zekeriya Öz, “Gezi’de PKK müdahil olsaydı şu an hükümet iktidarda olmayacaktı” diye tweet attı. Öz’ün bu sözleri “Adam PKK’dan medet umuyor, bir de ‘şerefli savcıyım’ diyor” yorumlarına neden oldu.”
UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Taraflardan herhangi bir başvuru ve yeni bir talep gelmemiştir.
DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 16 Eylül 2015 tarihinde yaptığı toplantıda 3 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan, “Zekeriya Öz PKK’dan Medet Umuyor” başlıklı haber incelenerek aşağıdaki kararı vermiştir;

Yüksek Kurul, haberde doğrudan bir terör örgütünden bahsedilmediğini,
Haberde geçen “… Adam PKK’dan medet umuyor, bir de ‘şerefli savcıyım’ diyor …” ifadesinin, sosyal medyadaki 3. şahısların yorumu olarak belirtildiğini tespit etmiştir.

Sonuç olarak Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Takvim Gazetesi hakkında oy çokluğuyla, “Yersizlik” kararı vermiştir.

Karar No: 2015/ 196
———————
Not: Basın Konseyi Sözleşmesi ve Çalışma Kuralları gereğince, hakkında şikâyette bulunulan medya grubu veya gazeteciyle ilişkisi olan Yüksek Kurul üyeleri, görüşmelerde oy kullanamazlar.

Takvim Gazetesi’ne “Yersizlik” Kararı

Yazı dolaşımı


Feedback