tempobet


Basın  Konseyi  Başkanı Pınar Türenç,  4 gün önce Mısır’da gözaltına alınan Türk gazeteci TRT muhabiri Metin Turan hakkında gözaltı süresinin 15 gün daha uzatılmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Türenç, ulusal ve uluslararası medya kuruluşları ile Türk Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı çağrıda, gazeteci Metin  Turan’ın sağlık durumunun çok ağır olduğunu öğrendiklerini ve Turan’ın  ivedi olarak Türkiye’ye  getirilerek tam donanımlı hastanede tedavisinin yapılmasının doğru olacağını söyledi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in açıklaması şöyle:

” Mısır’daki olaylar sırasında  Kahire’de gözaltına alınan ve güvenlik güçlerince olay yerinde feci şekilde dövülerek darp  edilen TRT muhabiri Metin Turan’ın 4 gündür Tora hapishanesi  revirinde tutulduğunu öğrendik.Önceki gün ağır yaralar içinde yeniden sorguya alınan Metin Turan için şimdi de gözaltı süresi 15 gün daha uzatıldı. Uzatılma nedeninin soruşturma olmayıp  ağır  yaralarının iyileşmesi için süreye ihtiyaç olduğunu üzülerek öğrendik.Yaraların iyileşmesinden sonra gazetecinin salınacağı yolunda bilgiler ulaştı.Hayati tehlikesinin olmaması olayın sevindirici yanı. Gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınan yaralı Türk gazetecinin, Türk makamlarına teslim edilmesini ve Türkiye’ye getirilerek tedavisinin yapılmasını istiyoruz.”

Basın Konseyi,''Mısır'da Gözaltına Alınan Türk Gazeteci TRT Muhabiri Metin Turan'ın Derhal Türkiye'ye İadesini İstedi.''

Yazı dolaşımı


Feedback