tempobet


Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararıyla, özgürlüklerine kavuşan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara temsilcisi Erdem Gül’e Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve heyeti, Cumhuriyet Gazetesi’ne giderek “geçmiş olsun” ziyaretinde bulundular.

Dündar ve Gül’e, “Nihayet artık özgürsünüz” diyen Pınar Türenç, “AYM’nin verdiği bu karar basın özgürlüğü adına, önemli bir dönemeçtir, tarihe yazılacak. Emsal olacak” diye konuştu.

Gazetecilerin özgürlük mücadeleleri için henüz görevlerinin bitmediğini ve mahkeme sürecini de dikkatle izleyeceklerini” belirten Türenç, “Umut Nöbeti”nin 3 ay boyunca adeta bir mühendislik çalışması gibi devam ettirildiğini” belirtti.

Dündar ve Gül ise, Silivri Cezaevi çıkışındaki duygularını dile getirirlerken, şöyle konuştular:

” “Umut Nöbeti” sayesinde, çokça ziyaretçilerimiz oldu. Çıkışımızda koridordan geçerken, arkadaşlar hücrenin üst camlarına çıktılar ve ‘bizi unutmayın’ diye seslendiler. Biz de onlara, siz de çıkacaksanız, sizi unutmayacağız dedik. Bizim koridorumuzda Vali, Emniyet Müdürleri ve yazar Gültekin Avcı vardı.”

Can Dündar, Basın Konseyi’nin ziyaretinden ve hassasiyetle devam ettirdikleri gazetecilerin özgürlükleri için yaptıkları çalışmalarından çok mutlu olduklarını ve umutlarını canlı kıldığını dile getirdi. Ve sözlerine şöyle devam etti:

“Umut Nöbeti” inanılmaz içimizi ısıttı. Kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Silivri önüne gelen dostlarla mektuplaştık. Tam nöbet biter artık derken, yeni bir ivme kazandı.” diye konuştu.

Öte yandan Türenç, “Umut Nöbeti” ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nöbetler elbette sembolikti. Basından, sosyal medyadan hepimizin sesini duyurmaya çalıştık. Size bu nöbetle; dik durun, kapınızda bekliyoruz, yılmayın yanınızdayız mesajını verdik. “Umut Nöbeti”nin de devam edebilmesi için isteyen kurumlarla bu çalışmayı paylaşabiliriz. İyi ki artık özgürsünüz. Ancak özgür kalmasaydınız, tutukluluğunuzun 100. gününde başka etkinlik planlarımız da vardı. Orada daha güçlü bulunacaktık.”
Ayrıca ziyarette Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in yanı sıra, Yüksek Kurul Üyeleri Hüsamettin Cindoruk, Doğan Satmış, Abdülhamit Bilici, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Erdem Gül’ün eşi Aslı Işık Gül de hazır bulundular.

Cindoruk, “ İki gazeteciye yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için talepte bulunulması gerektiğini” hatırlattı.

BASIN KONSEYİ’NDEN DÜNDAR VE GÜL’E GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Yazı dolaşımı


Feedback