BASIN KONSEYİ’NİN TÜRK MEDYASINA ÖNEMLİ HATIRLATMASI

– TÜRK BASINININ İNANDIRICILIĞI VE SAYGINLIĞI HER DEĞERİN ÜSTÜNDEDİR

– YAYINLAR REKLAM AMAÇLI YAPILIYORSA MUTLAKA ‘REKLAM’ VE ‘TANITIM’ LOGOSU KULLANILMALIDIR

Son günlerde medyamızda yer alan birtakım iddialar Basın Konseyi’nce endişeyle izlenmektedir. Söz konusu iddialara göre, Türk basınında bazı gazeteciler yazıları veya röportajları karşılığında muhataplarından para almakta, bazı gazete sahiplerinin bu durumdan haberdar oldukları ileri sürülmektedir.

Basın Konseyi bu iddiaların gerçeklik payını bilmemektedir. Bununla birlikte, Basın Meslek İlkeleri’mize göre, iddia edilen türden davranışlara girişmenin ciddi bir mesleki ihlali teşkil edeceğini vurgulamak isteriz.
Basın Meslek İlkeleri’nin 3. maddesine göre “Kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez.” Gazetecinin yazdığı yazının içeriği karşılığında ilgili kişilerden parasal veya başka türden herhangi bir menfaat elde etmesi, etik açıdan kabul edilemez bir davranıştır.

Basın Meslek İlkeleri’nin 12. maddesine göre “Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır.” Şüphesiz, bir gazetecinin tarafsız ve bağımsız olmadığı izlenimini doğuracak şekilde, hakkında yazı yazdığı kişilerle parasal veya başkaca menfaat ilişkisinin olması, gazeteci sıfatının gerektirdiği saygınlığa aykırı düşecektir.

Basın Meslek İlkeleri’nin 14. maddesine göre “İlan ve reklam niteliğindeki yayınların bu nitelikleri, tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.” Buradaki amaç, okuyucunun yanıltılmasının veya gizlice yönlendirilmesinin önüne geçmektir. Haber veya röportaj ya da köşe yazısı kisvesi altında bazı kişilerin, şirketlerin veya ürünlerin övülmesi, aslında gizli olarak reklam yapılması anlamına gelir. Bu ise, okuyucuyu yanıltmama yasağının dolanılması demektir.

Yukarıda anılan ilkelere uyulmamasının, yazar- muhabir ile bir bütün olarak Türk basınının inandırıcılığını ve saygınlığını ciddi şekilde sarsacağı açıktır. Bu bakımdan, medyamızda yer alan tüm kişi ve kurumların yukarıda belirtilen hususlara azami özeni göstereceklerine inanıyoruz.

Bu tür yayınların reklam amaçlı yapılıyorsa, mutlaka ‘ilan- reklam- tanıtım’ logosu başlığı altında yayınlanması gerektiğini hatırlatırız.

BASIN KONSEYİ

BASIN KONSEYİ’NİN TÜRK MEDYASINA ÖNEMLİ HATIRLATMASI

Yazı dolaşımı


Feedback