REFERANS:                2017/05

ŞİKAYET EDEN:          İbrahim İlkbahar

ŞİKAYET EDİLEN:       Ali Rıza Tığ (Zonguldak, Pusula gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni)

 

ŞİKAYET KONUSU:

İbrahim İlkbahar, gazetesinde 16 Aralık 2016’da yayımlanan “Ak Parti Yöneticisine Silahlı Saldırı”, 17 Aralık 2016 tarihli “Kardeşini Neden Vurdu? Sorun Kadın Mıydı Para Mıydı?” başlıklı haber ve 26 ve 27 Aralık 2016 tarihlerinde pusulagazetesi.com.tr ve Pusula gazetesinde yayımlanan “Başkasının Çıkardığı Yerden İnemezsin Düşersin…” başlıklı köşe yazısı hakkında yaptığı şikayette, haberlerin ve köşe yazısında yer verilen bilgilerin gerçeğe aykırı olduğunu, bu ve öncesinde yapılan benzer haberlerle Şikayetçi’nin şahsı ve ailesinin yıpratılmak istendiğini söylemiştir. Şikayetçi, haber ve köşe yazısında aktarılış şekliyle, 2005 tarihli mahkeme kararının hiçe sayıldığını, bu haber ve köşe yazısıyla, şahsı ve ailesinin kişisel ve ticari itibarına, onur ve saygınlığına gölge düşürülmeye çalışıldığını, aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler kullanıldığını, haber ve yazının, tehdit, hakaret ve iftira içerdiğini söylemektedir.

ŞİKAYETE KONU HABER VE KÖŞE YAZISINDA ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

16 Aralık 2016, “Ak Parti Yöneticisine Silahlı Saldırı”:

“Ak Parti Zonguldak Merkez İlçe Halkla İlişkiler Başkanı Serkan Aycı, Emirgan rampasında silahlı saldırıya uğradı. Saldırgan ya da saldırganların Serkan Aycı’nın kullandığı araca doğru üç el ateş ettiği iddia edildi. Polis, olay yerinden ayrılan aracı arıyor.”

17 Aralık 2016 “Kardeşini Neden Vurdu? Sorun Kadın Mıydı, Para Mıydı?”

“Zonguldak’ta yıllar önce meydana gelen bir olay hâlâ esrarını koruyor.

Babalarının kurduğu işletmede çalışan iki kardeş kavgaya bir akşam tutuşurlar.

Büyük olan küçüğü silahla vurur.

Kurşun omuzdan girip koldan çıkar.

Küçük kardeş hastaneye, büyük kardeş nezarethaneye gider.

Araya giren hatırlı kişiler sayesinde iş çözülür.

Ancak kimse iki kardeşin birbirini nedene vuduğunu bilmez.

Herkes gibi biz de bu olayın üzerindeki sır perdesinin kalkmasını istiyoruz.

Bu iki kardeşi birbirine düşüren olay neydi?

Ağabey kardeşini neden vurdu?

Sorun kadın mıydı, para mıydı?

Paylaşım nasıl yapıldı?

Paraysa nasıl bölüştüler?

Kadınsa nasıl anlaştılar?”

26 Aralık 2016 tarihli “Başkasının Çıkardığı Yerden İnemezsin Düşersin…” başlıklı köşe yazısından:

“Geçenlerde çocuğun biri bize işimizi öğretmeye kalkmıştı.

Biz de ona ‘adamlık öğretelim’ dedik.

Ve ‘Bak evladım… Sen daha küçücük bir çocuktun! Baban, işyerindeki kadın yüzünden amcanı vurmuştu! Dikkat et, yeğenin de babanı vurmasın! Akıllı olun!

Bu işler, parayla okuyup diploma almaya benzemez!

‘Yok şöyle aileyiz, böyle aileyiz’ demeyle itibarlı bir aile olunmuyor!

Önce konuşmayı öğrenin! Yazmayı nasıl olsa biz öğretiriz!

Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun!’ demiştik.

Bu yorumu yayınladıktan sonra internet sitemize şöyle bir yorum geldi: ‘Midesi onun-bunun hakkı ile doyurulan, haram paralarla okutulan çocukların sonunu tüm Zonguldak hep birlikte izleyecek. Dedenin kolunu haram paralar kopardı, ‘öyle ve böyle aileyi’ de haram paralar bakalım ne hale getirecek?’

Bu yorumu okuyunca, bu ailenin Kopuz’da intihara sürüklediği marangoz aklıma geldi.

Marangoza iş yaptırmışlar, parasını ödememişlerdi. Zavallı adam, tefeciden para alıp işi teslim etti. Çok iyi bir ustaydı. Ve çok onurlu bir insandı. Ama parayı alamayınca tefeciye borcunu ödeyemedi. Bu rezlliği daha fazla taşıyamadı, intihar etti. Böyle bir aile. Böyle insanlar. Bize ahlak dersi mi verecek? İnsan bırakın konuşmayı, sokağa çıkmaya utanır! Ama biz asıl bombayı sona bıraktık! Azıcık sabredin bakalım…

NİTELİKLİ DOLANDIRICI…

Güzel Zonguldak’ımızın çok renkli simaları var. Ve ben bu isimleri fırsat buldukça yazıyorum. Bunlardan biri de ‘nitelikli dolandırıcı’ olarak tarif ettiğimiz kişi… ”

(Şikayetçi, yazının devamında anlatılan kişinin kendisi veya ailesiyle bir ilgisi olmadığını beyan etmiştir.)

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Pusul gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ali Rıza Tığ, yazılı olarak cevap vermiştir. Cevabında, yazıda İbrahim İlkbahar ve ailesini hedef almadığını, yazıda sözü edilen kişilerin İlkbahar ailesine mensup olmadığını, olayın vuku bulduğu bölgenin Emirgan adıyla anıldığını, dolayısıyla otel işletmesini zor durumda bırakacak bir ifade kullanma amacının bulunmadığını dile getirmiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

– Şikayet’e konu 16 Aralık 2016 tarihli “Ak Parti Yöneticisine Silahlı Saldırı” haberi üzerine Şikayetçi, gazeteye facebook’tan düzelti mesajı göndermiş, haberde yer verildiği gibi otel önünden değil, “seyir halinde bir araçtan diğer araca” ateş edildiğini söyleyerek, Otel’in güvenlik kameralarının tespit ettiği görüntülerin emniyet güçlerine iletildiğini belirtmiştir.

-pusula.com.tr, ertesi gün, 14 yıl önce gerçekleşmiş ve mahkeme kararıyla “kaza” olduğuna hükmedilmiş bir yaralama olayını gündeme getirmiştir. Haber içeriğinde, kamu yararına olacak bir unsura, bir güncel gelişmeye veya yazılmasını/haber yapılmasını haklı gösterecek bir bağlama rastlanmamıştır.

– Pusula gazetesi ve pusulagazetesi.com.tr’nin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ali Rıza Tığ, bir hafta sonra (26 Aralık 2016’da) kaleme aldığı köşe yazısında “midesi onun bunun hakkı ile doyurulan, haram paralarla okutulan çocukların sonunu Zonguldak izleyecek”, “Akıllı olun!”, “dedenin kolunu haram paralar kopardı”, “ailenin Kopuz’da intihara sürüklediği marangoz”, gibi tehditvari söylemler, ağır ifade ve ithamlara yer vermiştir.

-Şikayet Edilen, köşe yazısında, bağlantısı olmayan konular birbiri peşisıra kullanılmış; Şikayetçi’nin ailesiyle ilgili olmayan ve tahkir edici ifadelerle sunulan başka örnek ve olaylar da köşe yazısına eklenerek aileye maledilmek istenmiştir.

-Şikayetçi, Ocak ayında Şikayet Edilen hakkında suç duyurusunda bulunduğunu beyan etmiştir.

Yukarıdaki sebeplerden, Pusula gazetesi sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ali Rıza Tığ’a,

Basın Meslek İlkeleri’nin Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez.” diyen 4. maddesi,

“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz.” diyen 6. maddesi,

“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez.” diyen 10. maddesi,

“Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır.” 12. maddesi doğrultusunda “kınama” kararı verilmiştir.

BKYK, Av. İBRAHİM İLKBAHAR’IN ŞİKAYETİNİ DEĞERLENDİREREK PUSULAGAZETESİ.COM.TR GENEL YAYIN YÖNETMENİ ALİ RIZA TIĞ’A “KINAMA” KARARI VERMİŞTİR.

Yazı dolaşımı


Feedback