Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası çerçevesinde önce 9 kişi hakkında soruşturma açılması ve ardından TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanması dünyayı ayağa kaldırdı.

Merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tutuklamaları şiddetle kınadı ve “Bu tutumu kabullenmek mümkün değil, gazetecilik bir suç değildir” açıklaması yaptı.

Özgürlük Evi (Freedom House) ise, Başkan Yardımcısı Daniel Calingaert aracıylığı ile yaptığı açıklamada,  “Gazetecileri ve insan hakları savunucularını terör propagandası yaptıkları gerekçesiyle hapse atmak Türkiye’deki kanunların ne kadar muğlak ve aşırı yorumlandığının göstergesi. Bu karar AB’nin, vize serbestisine yönelik Türkiye ile müzakerelerde kendi değerlerinden taviz vermemesi gerektiğini göstermektedir. AB, Türkiye’nin eleştirel sesleri suistimaline karşı birlikte durmalı. Türkiye Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’i derhal serbest bırakmalı” dedi. 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç ise: “İki gazetecinin ve bir insan hakları aktivistinin meslektaşları ile dayanışma göstermek için tutuklanması ifade özgürlüğünü engellemeye ve Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik son adımdır. Dehşete kapıldım” dedi. AGİT Temsilcisi, “Bu insanları susturarak ve çoğulcu tartışmayı önleyerek sadece bu insanları ve onları sevenleri değil, aynı zamanda toplumun tümüne zarar veriyorsunuz. Yetkililer iddialarından vazgeçmeli ve farklı seslerle kavga etmek için hapis cezası bir araç olarak kullanmaktan vazgeçmeliler” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin ‘İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks de, “Dehşet içindeyim. İnsan hakları savunucularının Türkiye’de tutuklanması endişe vericidir” dedi. 

Dış dünya tutuklamalara tepkili: Dehşet içindeyiz

Yazı dolaşımı


Feedback