REFERANS:                2017/04

ŞİKAYET EDEN:

Ertaç Ayaz (İzmir Belediyesi çalışanı)

ŞİKAYET EDİLEN:

Serkan Günbay (Büyük Torbalı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) Gökhan Yalkalk (Büyük Torbalı gazetesi Haber Koordinatörü)

İbrahim Danış (Büyük Torbalı gazetesi Muhabiri/Editörü)

 

ŞİKAYET KONUSU:

Ertaç Ayaz, Büyük Torbalı gazetesinde 12 Ocak 2017’de “Soygunda Yeni Trend Şık Giyimli Bayanlar” ve aynı gün buyuktorbali.com sitesinde “Güpegündüz Soygun!” başlığıyla yayımlanan haber hakkında şikayet başvurusunda bulunmuştur. Başvurusunda adının, soyadının, adresinin haberde açıkça yer aldığını ve evinin fotoğrafının kullanıldığını söylemiştir. Bölgede hırsızlık yapmayı planlayan kişilere yol gösterildiğini dile getirmiş, haberi aşağılayıcı, incitici bulduğunu ve kamu görevi yapan biri olarak mağdur edildiğini belirtmiştir.

 

ŞİKAYETE KONU HABERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR:

12 Ocak 2017 tarihli “Soygunda Yeni Trend Şık Giyimli Bayanlar”/ “Güpegündüz Soygun!”:

“Torbalı’nın korkulu rüyası haline gelen hırsızlık vatandaşı isyan ettirmeye devam ediyor. Son olarak, önceki gün güpegündüz Muratbey Mahallesi’nde Ertaç Ayaz isimli vatandaşın evine giren hırsızlar dğerli eşyaları çalıp ortadan kayboldu.”

“Önceki gün saat 13.00 sularında yaşandığı tahmin edilen hırsızlık olayı herkesi şaşırttı. Edinilen bilgiye göre, olay Muratbey Mahallesi, 3565 Sokak’ta gerçekleşti. Bu sokak üzerinde bir binada ikamet eden Ertaç Ayaz isimli vatandaş sabah çıktığı evinde saat 22.15 sularında geldi. (…) Ertaç Ayaz’ın dışarıda olması nedeniyle kimsenin evde olmadığı bir zamanı fırsat bileln hırsız ya da hırsızların eve kapıdan girdiği öğrenildi.”

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Büyük Torbalı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serkan Günbay, Haber Koordinatörü Gökhan Yalkalk ve muhabir/editör İbrahim Danış’a gönderilen uzlaşma veya herhangi bir talepleri olup olmadığına yönelik yazıya belirtilen süre içinde cevap verilmemiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

– Haberde, Şikayetçi’nin resmine ve evin içinde çekilmiş “özel alan” fotoğraflarına yer verilmemiştir. Haberde, hırsızlık olayı sonrası bölgede ve ilçede yaşayanların olay ve yöntemler konusunda uyarılabilmesi konusunda bir kamu yararı bulunmaktadır. Şikayetçi’nin başvurusu üzerine haber, buyuktorbali.com sitesinden kaldırılmıştır.

Yukarıdaki sebeplerden, Büyük Torbalı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serkan Günbay, Haber Koordinatörü Gökhan Yalkalk ve muhabir/editör İbrahim Danış hakkındaki şikayet “yersiz” bulunmuştur. 

 

ERTAÇ AYAZ’IN BÜYÜKTORBALI.COM SİTESİNDE “GÜPEGÜNDÜZ SOYGUN!” BAŞLIKLI HABER NEDENİYLE YAPTIĞI ŞİKAYET “YERSİZ” BULUNMUŞTUR

Yazı dolaşımı


Feedback