Flashaber.com.tr Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gürhan Demirtaş’a Basın Meslek İlkeleri’nin 4., 6., ve 10. maddeleri uyarınca “kınama”.

REFERANS: 2017/12

ŞİKAYET EDEN: Ali Kılıç (Maltepe Belediye Başkanı)

ŞİKAYET EDİLEN: Gürhan Demirtaş Flashaber.com.tr (Sorumlu Yazı İşleri Müdürü)

ŞİKAYET KONUSU:

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Flashaber.com.tr haber sitesinde, 20.04.2017 tarihli “CHP’li Maltepe Belediyesi Taciz İddiasıyla Çalkalanıyor” 21.04.2017 tarihli, “Ali Kılıç ‘PKK’lı ve Ajan’ İddialarına Dokuz Yıldır Yanıt Veremedi”; 22.04.2017 “CHP’li Maltepe Belediyesi’ne Rüşvet Operasyonunda Son Hatırlıklar!” 28.04.2017 tarihli “Ali Kılıç İle FETÖ’cülerin Yolu Almanya’da Kesişiyor” ve 02.05.2017 tarihli “Ali Kılıç’a Almanya Yasağı Mı Konuldu?” başlıklı haberlerin, hiçbir somut bilgi ve belgeye dayanmadığını, açık iftira ve hakaret içerdiği, bu yayınlarla, kendisinin kişilik haklarına ve belediye tüzel kişiliğine saldırıda bulunulduğunu belirterek şikayette bulunmuştur.

ŞİKAYETE KONU HABERLERDE ŞU İFADELER GEÇMEKTEDİR: 1.

20.04.2017, “CHP’li Maltepe Belediyesi Taciz İddiasıyla Çalkalanıyor” :

Kadına taciz iddiaları Maltepe’yi sardı. Tacize uğradığını öne süren

kadın şikayetçi oldu. Evine temizliğe giden H.Ö.’yü zorla ilişkiye

girmeye zorlayan Y.S’ye dava açıldı. İlişkiyi kabul etmeyen kadın H.Ö. bu defa Y.S. tarafından ‘kocana başkalarıyla ilişki kurduğunu söylerim’ diye tehdit edildi. Maltepe Belediyesi kamu görevlisi olan Y.S.’nin eşi sessizliğini koruyor. Kendi de kadın olan CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacın tacize maruz kalan emekçiye sahip çıkacak mı? Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç olaya nasıl yaklaşımda bulunacak?”

27 Nisan 2017 “CHP’li Ali Kılıç ‘PKK’lı ve ajan İddialarına Dokuz Yıldır Yanıt Veremedi.”

Araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel’in Alman ajanı olarak tanımladığı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın PKK’lı isimler ile de yakın ilişki içinde olduğu iddiaları dokuz yıldır yanıt bulamadı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Alman ajanı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Toplumsal Haber’in belgelerle ortaya çıkardığı haberde araştırmacı ayzar Talip Doğan Karlıbel’in Ali Kılıç için kullandığı ‘Kendisinin Alman İstihbarat Örgütü olan BND örgütünün elemanı olduğunu biliyorum. Buna ilişkin kaynaklarım var.’ ifadelerine yer vermiştik. Bu ifadeyi İstanbul Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada veren Karlıbel’in dokuz yıl önce bir televizyon kanalında yaptığı konuşma, iddiaların boyutlarını derinleştirir nitelikte. 2008 yılında Ülke TV’de Sıradışı programına katılan Karlıbel, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Almanya’da HDF başkanlığını yaptığını, Mahmut Yılmaz isimli bir PKK’lıyı yanında kaçak çalıştırdığını söyledi. Bununla da kalmayan Karlıbel, Ali Kılıç’ın bir dönem PKK’nın Avrupa temsilciliğini yapan Kani Yılmaz ile yakın ilişkileri olduğunu belgelerle anlattı.’

22.04.2017 “CHP’li Belediyeye Rüşvet Operasyonunda Son Hazırlıklar”

Maltepe Belediyesi yine skandalların adresi olmaya devam ediyor. Bu sefer ihalelerde dönen yolsuzluklar ve rüşvet iddiaları gündemde… Hangi CHP MYK üyeleri, hangi milletvekilleri ve adayları Maltepe Belediyesi’ne milyonluk faturalar kesti?

305 adet monitör nerede?

CHP’li Öykü’nün önlenemeyen, Maltepe’de tek başına ihaleye girme ve alma becerisi. Rüşvet operasyonunda kimler alıncak? BÜTÜN BUNLAR OLURKEN;

Ak Parti Maltepe Belediye Meclisi Üyeleri ve ilçe teşkilatı bu yağmalama karşısında İSTİKRARLI duruşunu bozmadan suskunluğunu korumaya devam ediyor.

Bütün bunlar ve daha fazlası Falshaber’de…

28 Nisan 2017, “Ali Kılıç İle FETÖ’cülerin Yolu Almanya’da Kesişiyor”

“(…) Tesadüfe bak, bütün yollar Almanya’ya çıkıyor

Şimdi gelişmelere şöyle bir bakalım, Avrupa NATO’da görev yapan FETÖ’cü 40 askeri personel Almanya hükümetine sığınarak siyasi iltica talebinde bulunuyor. CHP Genel Başkanı Özel Kalem Müdürü Ceylan, eğitimini Almanya’da tamamlıyor, FETÖ’nün CHP imamı şirketini Maltepe’de kuruyor ve Maltepe Belediyesi’nden beslenerek gelişiyor. İstanbul Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi 2016/336 Esas nolu dosyanın 11 Nisan’da görülen duruşmasında ifade veren Talip Doğan Karlıbel, Ali Kılıç’ı 1980’den bu yana Alman adliyelerinde tercümanlın yaptığı dönemlerden tanıdığını ifade ederken Kılıç’ın Alman İstihbarat Örgütü BND elemanı olduğu iddiasıyla ifade veriyor.

“Almanlar’la işbirliği içerisinde olduğu sır değil”

Maltepe eski Belediye Başkanı Prof. Mustafa Zengin, ilçede CHP’nin oyunun artamasına büyük hizmetler yapmasına rağmen, aday gösterilmeyişine çok şaşırarak şu ifadeleri kullanmıştı. “Ben adaylık sürecinde şöyle bir söz söylemiştim. Yüzde 99 ben aday gösterilirim. Ancak yüzde bir ihtimal var ki, o da dış istihbarat güçleri devreye girerse saf dışı kalırım” demiştim, bu da doğru çıktı. Ben CHP’yi dizayn eden dış güçler tarafından saf dışı bırakıldım. Ali Kılıç, Kemal Kılıçdaroğlu’nun çantasını iyi taşıdığı için ödüllendirildi. Neler yaptığı, hangi olaylarda adı geçtiğini parti iiçerisinde herkes biliyor. Almanlar ile işbirliği içerisinde olduğu sır değil” diye o dönem Takvim gazetesine açıklamada bulunmuştur.

02.05.2017 “Ali Kılıç’a Almanya Yasağı Mı Konuldu?”

“Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında Almanya’ya gitmek üzere gittiği Atatürk Havalimanı’nda hakkındaki bir soruşturma gerekçesiyle pasaportuna tahdit konularak yurt dışına çıkışına yasak konulduğu iddia ediliyor.

www.toplumsal.com.tr’nin gündeme getirdiği haberde şu ayrıntılar dikkat çekiyor: Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Almanya’ya 1 Mayıs etkinliklerine katılmak üzere Atatürk Havalimanı’na gittiği sırada pasaportuna tahdit konulduğu iddiaları Maltepe’yi ve CHP Genel Merkezi’ni karıştırdı.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR:

Flashaber.com.tr Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gürhan Demirtaş, şikayetle ilgili herhangi bir cevapları olmadığını, herhangi talep ve uzlaşma arayışları olmadığını beyan etmiştir.

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ:

-Şikayete konu haber alıntılarında görüleceği üzere “BND ajanı, yolsuzluk, terör örgütlerine yardım, FETÖ bağlantısı, belediyede taciz skandalı” gibi ağır iddia ve ithamları ispat eder belgeler sunulmamıştır.

-“BND ajanlığı iddiası” sadece Talip Doğan Karlıbel adlı kişinin, Ali Kılıç’ın kendisi hakkındaki iddialarına karşı açtığı tazminat davasında verdiği ifadeye dayanmaktadır. Bu ifade, birer hafta arayla müteaddit defalar, konuyla hiç ilgisi bulunmayan haberler içinde ve kesin kanıtmış gibi sunularak yerleşik algı oluşturulmaya çalışıldığı intibaı uyanmıştır.

-İnternetteki yaygın arama motorlarının önce çıkaracağı anahtar kelime yerleştirme yöntemine başvurularak bilinmeyen bir süre kalıcılığını koruyacak, henüz ispatı sunulmamış iddialarla Maltepe Belediyesi tüzel kişiliği ve Başkan Ali Kılıç yıpratılmaya çalışıldığı intibaı uyanmıştır.

-Flashaber.com.tr’nin daha önce Yüksek Kurul gündemine gelen ve “kınama” cezası verilen, Maltepe Belediyesi ve Başkan Ali Kılıç hakkındaki toplumsal.com.tr haberlerinin önemli bir bölümünün aynı dakikalarda, adeta eşgüdümlü düşüncesi uyandıracak biçimde yayımladığı anlaşılmıştır.

-Flashaber.com.tr, kullandığı Takvim gazetesi haberi nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Belgesi, şikayet dilekçesi eki olarak sunulmuştur.

-Ali Kılıç, havaalanında hiçbir şekilde alıkonulmadığını beyan etmiştir. Belediye Başkanı’nın yurtdışı yasağının bulunmadığına dair, eski ve yeni alınmış izin belgeleri, Şikayet ekinde sunulmuştur.

-Y.S. adlı bir belediye çalışann kendi evinde cereyan ettiği iddia edilen ve mahkemeye intikal etmiş bir hadise bulunmaktadır. Ancak konunun Maltepe Belediyesi tüzel kişiliği ve Başkanı Ali Kılıç ile bir ilgisi olmadığı anlaşılmıştır. Haberin veriliş biçimiyle taciz olayının Belediye içinde içinde cereyan ettiği algısı oluşturulmaya çalışıldığı görülmüştür.

Yukarıdaki sebeplerden, flashaber.com.tr Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gürhan Demirtaş’a

Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” diyen 4. maddesi,

“Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz” diyen 6. maddesi,

“Yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez” diyen 10. maddesi uyarınca “kınanmasına”OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.