94 basın kuruluşunu çatısı altında toplandığı Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle yürüyüş düzenledi. Cağaloğlu Meydanı’ndan İstanbul Valiliği’ne yürüyen gazeteciler, ağızlarını gazete küpürü baskılı bezle kapatarak sansürü protesto etti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YÜRÜYÜŞÜ (3)

Gazetecilere Özgürlük Platformu tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Basın Konseyi eski Başkanı Oktay Ekşi, yazar Haluk Şahin, Ergenekon Davası’ndan tahliye olan Tuncay Özkan, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri, Karşı gazetesi direnişçileri ve çok sayıda gazeteci katılarak destek verdi.

SARI KURDELE TAKTILAR

Cağaloğlu Meydanı’nda toplanan gazeteciler, ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ nedeniyle yakalarına sarı kurdele taktı. ‘Adalet İçin Bekliyoruz’yazılı pankart açan gazeteciler ağızlarını bezle kapatarak basına yönelik sansürü protesto etti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YÜRÜYÜŞÜ (15)

“AVRUPA’NIN BASINI ÖZGÜR OLMAYAN TEK ÜLKESİ”

Pınar Türenç burada platform adına basın açıklamasını okudu. Açıklamada,

“Freedoom House tarfından açıklanan dünya basın özgürlüğü raporunda Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 120’den 134. sıraya düşmesinden utanç duyuyoruz. Ama asıl utanç bu gerçeği yaratanlarındır. Son 15 yıldır ilk kez özgür olmayan ülkeler arasına sokulan Türkiye böylece Afrika’nın Güney Sudanı’yla, Libya, Ermenistan, ve Ekvator’la aynı ligde. Böylece Türkiye ilk kez Avrupa’nın basını özgür olmayan tek ülkesi oldu. Dünya raporunda özgürlükler alanında en büyük düşüşün yaşandığı Türkiye’nin geldiği bu dramatik durumdan endişe duyuyoruz.

Basın özgürlüğü Demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Temel hak ve özgürlüklerden ödün verdiğimiz sürece dünya liginde daha da aşağılara düşeceğimiz kesindir” ifadelerine yer verildi.

ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİ İÇİN VARDIR

Basın Konseyi Başkanı Türenç, Türkiye’de basının geldiği noktayı açıklarken de “Bugün geldiğimiz noktada yüzlerce gazeteci yargılanıyorken, onlarca gazeteci hala tutsakken, terör suçlusu yapılırken, Yüzlerce gazeteci baskı sonucu işsiz kalırken, Halkın özgür haber alma kanalları kapatılmışken, yayın yasakları getirilirken, Hükümet yanlışı medya oluşturma gayretlerine yüz milyonlarca dolar aktarılırken, MİT yasasıyla haberin eli kolu bağlanırken, RTÜK’ün çifte standart taşıyan kararlarla eşitlik ilkesi yıkılırken, olaylarda gazeteciler açıkca hedef seçilirken, herkese sesleniyoruz…Kendimizi aldatmayalım, duyun sesimizi…Bunca ağır baskı altında görev yapmaya çalışan baının özgürlüğünden söz edilebilir mi? Özgür basın demokrasi için vardır. Yaşasın basın özgürlüğü…” ifadelerini kullandı.

yürüyüş 9

EKŞİ: TÜRKİYE İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YILLARDAN BERİ KORUYAMADI

Yürüyüşe katılanlardan CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi de Türkiye’nin iletişim özgürlüğünü yıllardan beri koruyamadığını belirtti. Ekşi, “Freedom House, Türkiye’yi yarı özgür ülkeler arasında gösteriyordu. Onlar da bizim yıllardan beri söylediğimiz gerçeği görerek Türkiye’yi olması gereken yere koydular. Malesef bu gerçeğin içindeyiz” dedi.

yürüyüş 10

 

ÖZKAN: BUGÜN SADECE GAZETECİLERE DEĞİL TÜRKİYE’YE ÖZGÜRLÜK İÇİN HAYKIRIYORUZ

Tuncay Özkan ise gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede toplumun özgür olamayacağını söyledi. Özkan, “Gazetecilik kamusal bir iştir. Gazetecilik iktidarların ve belirli çıkar gruplarının hizmetinde değildir. Bugün burada sadece gazetecilere özgürlük için değil, Türkiye’ye özgürlük için haykırıyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından gazeteciler, ‘Gazeteci terörist değildir’‘Zindanlar boşalsın, Basına özgürlük’‘Hükümet basından elini çek’ sloganlarıyla Cağaloğlu Meydanı’ndan İstanbul Valiliği’ne kadar yürüdü.

Sarı kurdelaların ve gazete küpürü baskılı ağız bantlarının dağıtıldığı eylemde, Devlet Opera Balesinden Zeynep Şimşir, sanatçı Gürbüz Ekşioğlu’nun adaleti ve özgürlüğü anlatan grafik yapıtından esinlenen kostümüyle “adaleti ve özgürlük’ü” temsil etti.

Ardından yürüyüş alkışlarla son buldu.

“THEMİS: TARAFSIZLIĞIN, ADALETİN, ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ”

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Cağaloğlu yokuşunda GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMUNCA  düzenlenen yürüyüşte, kortejin önündeki  ”adalet ve özgürlük” temsili kadın figürü  ilgi çekti. Yunan mitolojisinde ”adalet ve özgürlük” tanrıçası Themis‘den esinlenilerek, grafik sanatçısı Gürbüz Ekşioğlu‘nun çiziminin canlandırıldığı  ” adalet ve özgürlük” kadını, kortejin en önünde yürüdü.

Bilindiği gibi, adalet, özgürlük ve düzen tanrıçası, öfkeli ve cezalandırıcı değildir. Gözleri bağlı, elindeki terazisiyle yaşamla ölüm arasında dengeyi kurar, elindeki terazisiyle adaletin dengeli şekilde dağıtılmasını simgeler. Kadın olması  bağımsızlığın, gözlerinin bağlı olması ise tarafsızlığın simgesidir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YÜRÜYÜŞÜ (21)

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YÜRÜYÜŞÜ (6)

Gazeteciler Ayaklandı, Adalet İstedi …

Yazı dolaşımı


Feedback