“Özgür Basın Susturulamaz!”

Son dönemlerde artan baskı ve saldırılara “DUR” demek ve gazetecilerin can güvenliğinin acilen sağlanması için, Basın Konseyi öncülüğünde bir araya gelen meslek örgütleri ile yüzlerce gazeteci, yaşanan olaylardan sorumlu olan hükumeti göreve çağırdı.

Taksim Tünel’de buluşan yüzlerce gazeteci-yazar-hukukçu-sanatçı ve siyasetçi ile halk alkışlarla Galatasaray Meydanı’na yürüdüler.

“Özgür Basın Susturulamaz” pankartının arkasında Tünel’den Galatasaray Meydanı’na el ele, omuz omuza ulaşan gazeteciler, şöyle seslendiler:

“Tek ses olduk, El eleyiz, Buradayız, Yılmıyoruz, Korkmuyoruz, Mücadelemize Devam Edeceğiz-Özgür Basın Susturulamaz.”
,Galatasaray Meydanı’na gelinceye dek güzergah boyunca yürüyüşe katılan gazetecilere, çevredeki vatandaşlar,”Yanınızdayız. Korkmayın. Biz de buradayız. Geleceğimiz için geldik. Sizinleyiz.” diyerek sevgi gösterilerinde bulundular.

Daha sonra Galatasaray Meydanı’nda toplanan gazeteciler adına Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, ortak basın açıklamasını medya ve halkla paylaştı.

EYLEM 2

Türenç, “Gazeteciler Diyor ki” başlıklı açıklamada şunları kaydetti:

“Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik.

Çok ciddi endişeler içindeyiz.

Son zamanlarda medyaya yönelik baskıları ve “Onun tırnaklarını, dişlerini sökmesini biliriz”,“İstesek sinek gibi ezeriz, Döveriz” şeklinde yazan sözde köşe yazarlarının, demokrasi karşıtı bu ürkütücü ifadelerini şiddetle kınıyor, reddediyoruz.
Üstelik tüm bunların sonucu, şehir eşkıyalarının durumdan vazife çıkarıp, saldırıya geçtiğini de görüyoruz.

Son dönemde yaşadıklarımız apaçık gözdağıdır, basına hiza verme çabasıdır.

Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz!

Siyasi iktidar ülkeyi yönetendir.

Yaşadıklarımızın sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır.

Hükümete, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyoruz;

Yaratılan bu “VANDALİZME DUR” demek için meydanlardayız.

Dün, Ahmet Hakan’ın kaburgası ve burnu kırıldı.

Oysa günlerdir bu belanın yaşanacağı belliydi.

Devlet O’nu koruyamadı…

Şimdi sıranın kime geleceğini bilmiyoruz

Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri sorumluluk bilinciyle göreve çağırıyoruz.

Bu saldırılar bizleri korkutamaz, yıldıramaz.

Gazeteciler, yazarlar, çizerler, düşünürler, sorumluluk sahipleri…

Tek ses olduk, el eleyiz, buradayız.

Her koşulda, halkın haber alma hakkını sonuna kadar yerine getirmeye kararlıyız.

Bunun için bugün İstanbul’dan ve yurdun diğer bölgelerinden eş zamanlı sesleniyoruz.

Gözdağlarına, korkutmalara karşı ÖZGÜR BASIN’ın yılmayacağını haykırıyoruz.

Basının görevi, haber vermek, eleştirmek, halkı olaylardan haberdar etmektir.

Sırf eleştirdikleri için, gerçeği yazdıkları için bugün mahkeme kapılarında yargılanan çok sayıda arkadaşımızla da dayanışma içindeyiz.

Tüm bu davaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Anayasa ve Uluslararası hukuk bağlamında koruma altında olan, ifade özgürlüğü ile onun en önemli unsuru basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı, kutsaldır.

Buna, sonuna kadar sahip çıkmaya kararlıyız.

Yılmayacağız, Korkmayacağız, Mücadelemize devam edeceğiz.

Saldırıya uğrayan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

Yaşam hakkımız kutsaldır.

Can güvenliğimizin sağlanması da, ülkeyi yönetenlerin görevidir. Bunu, bir kez daha hatırlatıyoruz.

YAŞASIN ÖZGÜR BASIN!

YAŞASIN İNSAN HAKLARI!”

IMG_5940

Ayrıca çok sayıda katılımın olduğu eylemde, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Yazı İşleri Müdürleri Tufan Türenç, Arif Dizdaroğlu,Yayın Koordinatörü Emre Oral, Dıgıtal Medya Koordinatörü Bülent Mumay, Hürriyet Daily News Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven, Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, Basın Konseyi kurucu (Onursal) Başkanı Oktay Ekşi, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri, Av. Turgut Kazan, Atilla Gökçe, Av. Başar Yaltı, Engin Köklüçınar, Melih Berk, Bugün Tv Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, Meydan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Levent Kenez,Yazarlar Gila Benmayor, Ayşegül Arslan, Aslı Aydıntaşbaş, Ahmet Şık, Yazgülü Aldoğan, Melis Alphan, Ayşe Kulin, Ceyda Karan, Murat Güloğlu, Pelin Batu, Ümit Aslanbay, Soli Özel, Rıdvan Akar, tiyatro sanatçısı Dilek Türker, Bedri Baykam, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Enis Berberoğlu, Milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, İlhan Cihaner, Didem Engin, HDP Milletvekili Garo Paylan, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Melda Onur ve daha birçok sayıda yazar-çizer-düşünür-siyasetçi-belediye başkan ile duyarlı vatandaşlar da hazır bulundu.

 

IMG_5934


EŞ ZAMANLI PROTESTO

Öte yandan İstanbul’da basına yönelik saldırılar protesto edilirken, eş zamanlı olarak yurdun farklı noktalarında da tepki yürüyüşü vardı.

Meslek örgütleri Türkiye Gazeteciler Federasyonu-Ankara Gazeteciler Cemiyeti-İzmir Gazeteciler Cemiyeti-Afyon Gazeteciler Cemiyeti-Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti-Foto Muhabirleri Derneği-Spor Yazarları Derneği- Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu-TGS İzmir-Pen Türkiye Merkezi-Haber Sen-Alanya Gazeteciler Cemiyeti, temsilcileriyle ve mesajlarıyla meslektaşlarına destek oldular.

Eş zamanlı olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti de, Hasan Tahsin Gazeteciler Heykeli önünde bir araya gelerek, aynı basın açıklamasını İzmir’deki meslektaşları ve halka paylaştılar.

İZMİR EYLEM

GAZETECİLER, “BASKI VE ŞİDDETE SON” DEMEK İÇİN YÜRÜDÜ

Yazı dolaşımı


Feedback