94 basın örgütünün oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) İstanbul Valiliği önünde, Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı protesto etmek için bir araya geldi.

Basın Konseyi’nin de hazır bulunduğu eylemde gazeteciler, basının üzerindeki baskıların bir an önce son bulmasını istedi.

GÖP adına yapılan açıklamada “Açıktan hedef gösterilen Ahmet Hakan’a 17 gündür talep etmesine rağmen koruma verilmemesi, bizlere Uğur Mumcu’ya, Hrant Dink’e yapılanları hatırlatmaktadır” denildi.

Açıklamaya; Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, TGC’nin Başkanı Turgay Olcayto, TGS ve GÖP Dönem Sözcüsü Uğur Güç, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, Pen Türkiye Merkezi 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şükran Soner, Çağdaş Gazeteciler Derneği adına Nazım Alpman ile Tuğrul Eryılmaz ve Mustafa Bakacak’ın da aralarında bulunduğu gazeteci katıldı.

AHMET HAKAN’A YÖNELİK SALDIRI HEDEF GÖSTERMENİN SONUCUDUR
TGS Genel Başkanı ve GÖP Dönem Sözcüsü Uğur Güç’ün okuduğu ortak açıklama şöyle:

“Baskılarınızdan, saldırılarınızdan, tehditlerinizden, davalarınızdan korkmuyoruz. Yolumuzu kesseniz de, bizleri darp etseniz de, yıllarca cezaevlerinde yatmakla tehdit etseniz de biz gazeteciler olarak gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.

SALDIRILAR YURTTAŞLARIN HABER ALMA HAKKINA YAPILMIŞTIR
Biliniz ki bizlere açtığınız davalar, saldırılar Türkiye’de yaşayan tüm yurttaşların haber alma hakkına yapılan saldırılardır.
Biz bu mesleğe girerken evrensel gazetecilik ilkelerini uygulamak için her şeyi göze alan gazetecileriz. Dün gece Ahmet Hakan’a yapılan saldırı haftalardır iktidar tarafından yürütülen hedef gösterme operasyonunuz sonucudur.

Ahmet Hakan Coşkun’a saldıran dört kişi değil gazeteciliği biat ettirmeye çalışan iktidar zihniyetidir. Açıktan hedef gösterilen Ahmet Hakan’a 17 gündür talep etmesine rağmen koruma verilmemesi, bizlere Uğur Mumcu’ya, Hrant Dink’e yapılanları hatırlatmaktadır.

AHMET HAKAN’A NEDEN 17 GÜNDÜR KORUMA VERİLMEDİĞİ AÇIKLANMALIDIR
1 saat önce bir açıklama yapan İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ‘Sayın Coşkun’a, talebi üzerine, ‘Çağrı üzerine koruma’ tahsisi yapılmış olup müessif olayın meydana geldiği gün Sayın Coşkun’un koruma çağrısında bulunmadığı anlaşılmıştır’ demiştir. Fakat neden Ahmet Hakan’a 17 gündür koruma verilmediğini kamuoyuna açıklamalıdır.
Bu saldırıyı kınıyor, yakalanan 4 kişinin yanı sıra azmettiricilerin de bir an önce ortaya çıkartılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bu saldırılardan korkmuyor tüm gazetecileri bir arada olmaya, dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.”

GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU (GÖP): KORKMUYORUZ

Yazı dolaşımı


Feedback