,

Genç gazetecilerin ödül heyecanı

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), tarafından düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törende, Basın Konseyi Genel Sekreteri Zeynel Lüle ödül sahiplerinden Arda Akın‘a ödülünü takdim etti. Profesör Arzu Kihtir’in başkanlığında Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Fikret İlkiz ve Cengiz Çandar’dan oluşan bağımsız jüri, birincilik ödülünü Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan, ve cezaevlerinde çocuk tutuklu ve hükümlülere uygulanan şiddeti çarpıcı örnekleriyle gündeme taşıyan  “Böyle Vahşet Görülmedi” başlıklı haberiyle Hilal Köse’ye, ikincilik ödülü Hürriyet gazetesinde yayınlanan, ve Rıza Zarrab’ın şirketinin ihraç edilen altınları sahte beyannamelerle 89 kez yeniden ithal edilmesini anlatan“89 Kere Maşallah” başlıklı haberiyle Arda Akın’a verdi.

Bu yıl başlatılan En İyi Araştırmacı Gazetecilik Ödülü Genç Gazeteci kategorisinde ise zorlu bir çekişme yaşandı.

Jüri, ödülü haberleri eşit puan alan iki gazeteci arasında paylaştırdı.

Bu gazeteciler, “Şüpheli kadın ölümleri: Van’da neler oluyor?” başlıklı, Milliyet’te yayınlanan haberiyle Burcu Karakaş ve “Skandal Kayıt” başlıklı haberiyle Cumhuriyet muhabiri Canan Coşkun oldu.

2015 yılı içinde yayınlanmış özgün habercilik örneklerinin ödüllendirildiği törene çok sayıda editör, muhabir, köşe yazarı, medya kurumu temsilcisi, diplomat ve akademisyen katıldı.