Pınar Türenç

————————

”Nasılsın Mustafa?”

”Taksim gibiyiz..”

Güldü..”Gezi, nasıl Taksim ise, burası da Taksim” diye ekledi.

Tutuklu gazetecilerle görüşmelerimizin bu kez ”AÇIK GÖRÜŞ” salonundaki ismi Mustafa Balbay’dı. Mustafa’yı, belli aralıklarla yaptığımız  görüşmelerde görmeye alışmıştık. Nihai duruşmadan sonra, 5 ağustos karar gününden önceki bu son buluşmamızda  biraz daha solgun ve yorgun buldum.

”Biraz zayıfladın mı yoksa?” diye sorduğumda, ”Aynıyım. Biz iyiyiz. Dimdik ayaktayız. Kimse başını eğmedi. 5 yıldır hiçbirimiz teslim olmadık. Sadece hukuk yok dedik, demeye de devam ediyoruz.”diye yanıtladı.

5 yıldır hücrede ”tutuklu” kalan bu genç adama, meslektaşımıza  bakıp da, etkilenmemek olanaksızdı. Ama onlar karşılarına gelen herkese, hepimize , Silivri açık görüş salonundan moral vermeye devam ediyorlardı.

Önce  ,” Gezi olayları”nı konuştuk. Orhan Birgit ve Turgut Kazan ile karşısına oturup Balbay’ı dinlemeyi sürdürürken; O, milletvekili-gazeteci bakışıyla gelişmeleri değerlendiriyordu;

”Bu olaylar hiç öncekilere benzemiyor. Sosyal medya, gazeteciler, gönüllü avukatlar, STK’ lar artık kendilerini güvende görüyorlar. Hükümet bundan sonra,
yüzde 49.5 değil, yüzde 75 oy alsa da kendini artık güvende hissedemeyecek.”

”Peki bu, seçimlerde oy oranına yansır mı?” diye sorduğumuzda, şöyle yanıtladı:

”Gençlik ezberleri bozdu. Bu gençliği gördüm ya, ölsem de gam yemem.. Kemikleşmiş bir yüzde 25-30 çekirdek kitlenin olduğunu artık kimse inkar edemez. Başbakan döne döne düşman arıyor. CHP dedi, dış mikraklar dedi. Faiz lobisi dedi. Gördü ki hiçbiri bu kitlenin istekleri karşısında karşılık bulamadı. Şimdi de halkına karşı mitingler düzenliyor. Ateş bulundu.. Bu ateş küllense de yeniden kıvılcımlaşacaktır. Ezber bozuldu. Bir süredir medyayı da terbiye etmek istiyordu. Şimdi medya, halkla Recep Tayyip Erdoğan’ı başbaşa bıraktı. İkinci cumhuriyetçiler de, Avrupa da çekildi. Gezi grupları için de 312. maddeden dava açılıyor. Dünya, bu olanları görmüyor mu? Kimse olanları farketmiyor mu? Keser döndü bir kez. Sapın dönmesini bekliyoruz.”

Medyadan, gazetecilerden de konuştuğumuzda, neden 5 yıldır tutuklu olduğunu şöyle yineledi:

”Gazetecilerin tutuklu kalmalarının nedeni, güçlü ve zengin arşivleri olmasından. Bana devamlı şunu söylediler; ‘Senin ne çok tanıdığın, notların,  görüşmüşlüklerin varmış. Neden oldu böyle’ diye sorduklarında, daima gazeteci olduğumu yineledim. Gazeteci  çok insan tanır, herkesle konuşur, not tutar ve zengin arşive sahiptir dedim. İşin en acı yanı, tüm gazetecilik faaliyetlerim terör faaliyeti kabul edildi. Ben gazetecilikle, teröristliğin bu mantıkla örtüştürüldüğünü Silivri’de gördüm. Yani mesleki faaliyetlerimizden ötürü cezalandırılmak, hukukun neresine sığar. Arşivden suç üretme çabasına girerseniz, her türlü suçlamayla karşılaşabilirsiniz. Bu tablo, herkesi her yöne götürebilir. Kalemi kurşundan tehlikeli gören bir dava ile karşı karşıyayız.Kalem, hiç bir kurşundan daha tehlikeli olamaz..”

Cumhuriyet Gazetesi’nden olmasının da ağır bedeli olduğunu  söylüyordu:

”Amaç, haddini bildirmekti. Kendilerince oldu da.İlhan Selçuk 82 yaşındaydı. Alamadılar.. Ben Ankara bürosunun şefiydim. İşte sonuç bu ..”

Nihai karar ,5 ağustos 2013 günü Silivri’de  çıkacak.. Balbay’a bunu hatırlattığımızda, güldü. ”Çok önemli” dedi.

Ve ekledi:

” 5 ağustos kararı, 5 yıldır beklenen karar  olacak. Hukuk bunun neresinde? Bir insan 5 yıl tutuklu bırakılabilir mi? Ve çıkacak olan karar, herkes için en ağır ceza olabilir.Burası bir takas sandığı.. İş oraya gidiyor. Bekleyelim mi, hemen AF çıksın diye ?”

Hangi af? Genel af.. İmralı’ya uzanan bir uzun yol… Denizaşırı bir yol…

”Bizim için üzülmeyin” diye yineledi ;

”Bakın iyiyiz işte.  İyimserim de.. Karar hiç önemli değil. İster müebbet çıksın, ister ağırlaştırılmışı.. Bu dava ,ortaçağdan da geri..Kişiselden çıkarıp herkesi örgüt içinde yaptılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, ezber bozuldu bir kez. Vicdanlara kararı onaylatamayacaklar.Hukuku, halkla birlikte arayacağız.”

Balbay da sözlerini tamamladı ve görevlilerin arasında yeniden o sıcak, çok sıcak hücresine doğru yol aldı.

 

Kararı, Vicdanlara Onaylatamayacaklar

Yazı dolaşımı


Feedback