RAPOR

REFERANS             : 

2013/ 31-32-33


ŞİKAYETÇİ            :

Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.


ŞİKAYET  EDİLEN           :

Yeni Şafak Gazetesi A.Ş.

Mustafa Kahraman (Sorumlu Müdür)

Metin Kelkitlioğlu (1.Sayfa Editörü)

 

ŞİKAYET KONUSU:  Yeni Şafak Gazetesi’nin 04.06.2013 tarihli nüshasının 1.Sayfasında “Ajanslar Eyleme Sponsor” başlıklı yazda ve devamındaki “Reklam Ajansları Para İle Kışkırtıyor” başlıklı yaz ile 08.06.2013 tarihli nüshasındaki “Reklam Ajanslarında Organize İşler” başlıklı yazının, Gerçek dışı, haksız ve hukuka aykırı olduğu iddiası;

 

Yeni Şafak Gazetesi’nin 04.06.2013 tarihli nüshasında,

 

“… MediaCat gibi ajanslar Twitter hesaplarından eylemcilere ‘çıkın’ çağrısı yaptı. Bu ajanslarla daha önce sosyal medyada reklam çalışması yapan ‘Twitter fenomenlerinin’ eylemlere destek vermesiise dikkat çekti.”

 

“Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve provokasyona dönüşen eylemlerin koordinasyonunu sosyal medya ve reklam ajansları üstlendi.”

 

“Reklam Ajansları Parayla Kışkırtıyor!… MediaCat… gibi ajanslar Gezi Parkı eylemlerine resmi sosyal medya hesaplarından açıkça destek verip, takipçilerine çağrılar yaptı.”

 

Yeni Şafak Gazetesi’nin 08.06.2013 tarihli nüshasında,

 

“…MediaCat gibi reklam ajansları Gezi Parlı eylemlerine, resmi sosyal medya hesaplarından açıkça destek verip, takipçilerine çağrı yaptı.”

 

“Daha çok viral reklamların yayılmasını sağlayan …. gibi Twitter dünyasının sanal ünlülerinin eylemlere katılın çağrılarının yanısıra , reklam ajansları, eylemlerin gençler arasında kabul görmesi ve yayılması içinyaratıcı slogan üretimini aralıksız sürdürdü.”

 

“Eylemlerle ilgili gençlerin ilgisini çekecek, yaratıcı afiş üretimini de başka bir elden eş zamanlı yürüten…”

ifadelerinin kullanıldığını belirten şikayetçiler, bu iddiaları ticari itibarlarına karşı akıl almaz fütursuzca saldırı olarak görüyorlar ve “Lekelenmeme haklarının” ihlal edildiğini öne sürüyorlar.

 

Şikayetçiler, hiç bir şekilde gezi olaylarını kışkırtmadıklarını, Taksim’de toplanan gençleri gaza getirmediklerini, tahrik etmediklerini, Türkiye’nin istikrarına gölge düşürmediklerini söylüyorlar.

Gazetenin olayların baş faili olarak kendilerini gösterdiğini, kişilik haklarına, ticari itibarlarına ve yaşama hakkına saldırıda bulunulduğunu iddia ediyorlar.

Şikayetçiler ayrıca 17 Haziran 2013 tarihinde Beşiktaş 8.Noterliği tarafından gönderilen Tekzip Metninin Gazete tarafından yayınlanmadığını da öne sürüyorlar.

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Şikayetçiler uzlaşma istemediklerini yazıyla bildİrdiler.

Yeni Şafak Gazetesi Yazişleri Müdürü Mustafa Kahraman ise 24 Eylül 2008 tarihli aşağıdaki yazılarını hatırlatarak, Yazımıza cevap vermeyeceklerini bildirmiştir.

“Basın Konseyi’nin objektifliği, tarafsızlığı ve adaleti konusunda nihai karara varıncaya kadar tarafımıza bildirdiğiniz ya da bildireceğiniz bizimle ilgili şikayetlere cevap verilmeyecektir. Dolayısıyla bu şikayetlerle ilgili cevap talebinde bulunmanız anlamsızdır.”

 

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ: Yeni Şafak Gazetesi de aynı Takvim Gazetesi gibi tek elden çıktığı izlenimi verir biçimde kullanmıştır.  Yeni Şafak Gazetesi de elinde belge olmaksızın, sadece Sosyal Medyada paylaşılan Tweet’lerden yola çıkarak haberi oluşturduğu kanısı ağır basmaktadır.  Gazetenin haberlerinde konuyla ilgili resmi bir kayıttan da söz edilmemekte, Tweet atan kişilerin sahibi oalan ya da orada çalışanlardan yola çıkarak, var sayıma dayalı bir haber yaptıkları anlaşılmaktadır.

Genel Sekreterliğin görüşüne göre Gazete çok tehlikeli ve kişileri doğrudan hedef gösteren bir çaba içindedir.

Basın Meslek İlkelerinin; 4, 6, 9, 10 ve 16. maddelerinin ihlal edildiği görüşüne varılmıştır.

Genel SekreterlikTakvim Gazetesi’ne “Kınama” kararı verilmesi görüşü takdirlerinize sunulur.

Saygılarımla

Namık KOÇAK

GENEL SEKRETER

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 14 Ağustos 2013 tarihainde yaptığı toplantıda, Basın Meslek İlkelerinin 4.maddesindeki Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, ağaılayan veya iftata niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez, 6. Maddesindeki Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz, 16.maddesindeki Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar ilkelerinin ihlal edildiğine oy çokluğuyla kararlaştırmıştır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu söz konusu yayınlar nedeniyle Yeni Şafak Gazetesi’nin kınanmasına oy çokluğuyla karar vermiştir.

Medya Hizmetleri A.Ş. tarafından şikayet edilen, YeniŞafak Gazetecilik A.Ş., Mustafa Kahraman ve Metin Kelkitlioğlu hakkında, 04.06.2013 tarihli Gazetede; "Ajanslar Eyleme Sponsor" "Reklam ajansları para ile kışkırtıyor" "Reklam Ajanslarıda Organize İşler" başlıklı haberlerle ilgili yapılan şikayete ilişkin rapor.

Yazı dolaşımı


Feedback