İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1961 Sivas-Divriği doğumlu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ alanında yüksek lisans (master) yaptı.

Gazetecilik mesleğine 1985 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başladı. Ardından sırasıyla Sabah, Güneş, Gündem, Aydınlık gazetelerinde muhabir, editör, haber müdürü, yazıişleri müdürü ve genel yayın koordinatörü olarak çalıştı. Haftalık Söz dergisinde genel yayın yönetmenliği yaptı.
Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Bölge Sekreterliği görevine (1989) seçildi ve bu görevi 2 yıl boyunca yürüttü.

Görsel basına 1994 yılında HBB televizyonu ile geçti. Sırasıyla Kanal-E (CNBC-e), ATV ve Expochannel televizyonlarında editör, programcı yapımcısı, haber müdürü/koordinatörü, genel yayın yönetmeni ve genel müdür olarak görev yaptı. Kanal Türk Televizyonunda kuruluşundan itibaren Yayın Kurulu üyeliği görevini yürüttü. Kanal-E’de hazırlayıp sunmaya başladığı 5. Boyut isimli haber analiz programını Kanal Türk ve Ulusal Kanal’da da sürdürdü.
Yurt Gazetesi’nin ve haftalık Bağımsız Dergisi’nin kurucu Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı. Halen bu görevlerini sürdürüyor.

Merdan Yanardağ

Yazı dolaşımı


Feedback