Al Jazeera Türkiye çalışanları, Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; Mısır’da tutuklu bulunan 4 gazeteci için, İstanbul Bebek’te bulunan Mısır Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Eylemde, gazeteciliğin suç olmadığı hatırlatılarak; “ Mısır’da yapılan gazeteciliğin yargılanmasıdır” denildi.

İlk açıklamayı Al Jazeera Türk çalışanı, Zeynep Özyol yaptı.  Özyol, gazetecilerin biran önce serbest bırakılmasını istedi. Zeynep Özyol; “Bürolar basıldı, gazeteciler gözaltına alındı. Al Jazeera Arapça kanalı muhabiri Abdullah Şami, kameramanı Muhammed Bedir, kanalın Nairobi muhabiri ödüllü gazeteci Peter Greste, yapımcı Muhammed Fehmi ve Bahir Muhammed gözaltına alındı ardından kameraman Muhammed Bedir serbest bırakıldı. Ancak 4 gazeteci hala cezaevlerinde tutsak” dedi.

MISIR EYLEMİ 1

Zeynep Özyol konuşmasına şöyle devam etti;

“Buradan Mısır yönetimine sesleniyoruz. Biz gazeteciyiz, terörist değiliz. Suistimal, acı ve adaletsizliğe ışık tutmak amacıyla gerektiğinde hayatımızı tehlikeye atarak gerçeği insanlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Gazeteciler toplumun gözleri, kulakları ve sesidir. Gazeteciliğe yapılan saldırı, düşünce özgürlüğü ve gerçeği öğrenme hakkına inanan herkese yapılmış saldırı demektir.” dedi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto da yaptığı açıklamada; “Yeni gelişmelerle birlikte gazeteciler üzerinde  büyük bir baskı olduğunu söyledi. Olcayto, ” Başta  Ortadoğu olmak üzere, bütün dünyada gazetecilere baskı uygulanıyor” dedi.

Basın Konseyi ‘nden ise  Genel Sekreter Namık Koçak ile Sevda Kalkan hazır bulundular. Konsey adına açıklamayı Namık Koçak yaptı.  Koçak, gazeteciliğin bu coğrafyada çok zor bir iş olduğunu belirterek, basının özgür coğrafyalarda, özgür koşullarda ancak oluşabileceğini söyledi. Daha önce de TRT muhabiri Metin Turan için konsolosluk önünde olduklarını söyleyen Koçak, şimdi de Al Jazeera’dan tutuklu gazeteciler için buradayız” diye konuştu.

MISIR EYLEMİ 3

Yapılan açıklamaların ardından, eyleme katılan gazeteciler, Mısır’da bulunan tutuklu gazeteciler için, Mısır Konsolosluğu’na mektup verdi.

Öte yandan, 27 Şubat Günü, Küresel Eylem Günü seçildi. Amaç; dünyanın dört bir yanındaki insanları, bu kampanyaya katılarak, gazetecilerin serbest bırakılması için yapılan baskıyı sürdürmek.

“Mısır’da yapılan gazeteciliğin yargılanmasıdır.”

Yazı dolaşımı


Feedback