RAPOR

 

REFERANS             :

2013/37-38-39

 

ŞİKAYETÇİ            :

NecatiÖzkan

Pelin Özkan

Öykü Reklam Hizmetleri Ltd. Şti.

Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.

 

ŞİKAYET EDİLEN            :

1-Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.

2-Şefik Çalık (Sorumlu Müdür)

3-Hülya Balcı (Editör)

 

ŞİKAYET KONUSU:        Takvim Gazetesi’nde 12 Haziran 2013 tarihinde 1.Sayfada yer alan “Tahrikin Reklamı” ve 8.sayfadaki “Ajans Oyunu” başlıkla yazıları hakkkında;

Yine Takvim Gazetesi’nde 16 Haziran 2013 tarihinde 1.Sayfada yer alan “#gelşimdidiren” başlıklı haberle, 12 ve 13.sayfalarda tam sayfa yer alan “Gezi Kolalisyonu” başlıklı yazılarda, gerçek dışı, haksız, hukuka ve basın meslek ilkelerine aykırı yapılan yayınlarda, kişilik haklarına saldırı iddiası.

Takvim Gazetesi’nin 12.06.2013 nüshasında; “Takvim. #direngeziparkı adı altında küresel komploya karışan şirketler ile reklam ajanslarını açıklıyor”

 

“Batılı  düğmeye bastı. İçeride bunu fırsat bilen bazı reklem ajansı …

Organize bir şekilde #direngeziparkı hastag’i toplumu kışkırtmaya başladı …

 

MediaCat gibi yayın ve oluşumlar ile bazı global ölçekli şirketlerin sosyal medya yöneticileri, faailiyetlere destek verdi. Bu şirketler sloganlar üretip, gençleri Taksim’e çağırdı.”

 

“Uluslararası reklam tekellerinin Türkiye’deki uzantıları olan MediaCat … gibi ajansları, “#direngeziparkı başlığı altında toplanarak, internet gençliğini hedef seçti, çarpıcı slogan ve afişler üretti. Taksim’de toplanan gençleri gaza getirdi.”

 

“… Türkiye’nin yurtdışındaki imajına olumsuz etki edecek gelişmeleri abartarak aktardığı iddia edildi. Öykü Ajans Necati Özkan gibi bazı Ajans ve yöneticilerinin de benzer içerikteki paylaşımları yaydıkları gözlendi.”

 

Ve yine Takvim Gazetesi’nin 16.06.2013 tarihli nüshasında “Tahrikin Reklamı ve Ajans Oyunu” başlığı altında;

“Gezi eylemlerine katılımı arttırmak için bazı reklam ajansları devreye girdi.Sosyal Medyada kampanya başlatıp, yanancı basınla iletişime geçti. İşte o ajaslar: MediaCat …”

 

“Reklam Ajansları, üç gün boyunca Twitter’ın Türkiye ve Dünya etiket listesinin bir numaralı başlığının #direngeziparkı olmasını sağladı. Bu çerçevede sosyal medyada reklam için kullandığı ve binlerce takipçisi olan kullanıcı profillerinidevreye soktu. Bu profiller üzerinden dezenformasyon niteliği taşıyan ve halkın daha fazla tepki vermesini amaçlayan bir çok mesaj yayınlandı.”

 

Şikayetçiler, hiç bir şekilde gezi olaylarını kışkırtmadıklarını, Taksim’de toplanan gençleri gaza getirmediklerini, tahrik etmediklerini, Türkiye’nin istikrarına gölge düşürmediklerini söylüyorlar.

Gazetenin olayların baş faili olarak kendilerini gösterdiğini, kişilik haklarına, ticari itibarlarına ve yaşama hakkına saldırıda bulunulduğunu iddia ediyorlar.

Şikayetçiler ayrıca 17 Haziran 2013 tarihinde Beşiktaş 8.Noterliği tarafından gönderilen Tekzip Metninin Gazete tarafından yayınlanmadığını da öne sürüyorlar.

 

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Şikayetçiler uzlaşma istemediklerini yazıyla bildrdiler, Takvim Gazetesi’nden bu konuda herhangi bir yanıt alınamadı.

 

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ:

Takvim Gazetesi’nin elinde belge olmaksızın, sadece Sosyal Medyada paylaşılan Tweet’lerden yola çıkarak haberi oluşturdukları kanısı ağır basmaktadır.  Gazetenin haberlerinde konuyla ilgili resmi bir kayıttan da söz edilmemekte, Tweet atan kişilerin sahibi olan ya da orada çalışanlardan yola çıkarak, var sayıma dayalı bir haber yaptıkları anlaşılmaktadır.

Genel Sekreterliğin görüşüne göre Gazete çok tehlikeli ve kişileri doğrudan hedef gösteren bir çaba içindedir.

 

Basın Meslek İlkelerinin; 4, 6, 9, 10 ve 16. maddelerinin ihlal edildiği görüşüne varılmıştır.

Genel SekreterlikTakvim Gazetesi’ne “Kınama” kararı verilmesi görüşü takdirlerinize sunulur.

 

Saygılarımla

Namık KOÇAK

GENEL SEKRETER

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 14 Ağustos 2013 tarihainde yaptığı toplantıda, Basın Meslek İlkelerinin 4.maddesindeki Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, ağaılayan veya iftata niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez, 6. Maddesindeki Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz, 16.maddesindeki Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar ilkelerinin ihlal edildiğine oy çokluğuyla kararlaştırmıştır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu söz konusu yayınlar nedeniyle Takvim Gazetesi’nin kınanmasına oy çokluğuyla karar vermiştir.

Necati Özkan, Pelin Özkan, Öykü Reklam Hizmetleri Ltd.Şti. Kapital Medya Hizmetleri A.Ş. tarafından şikayet edilen 12 Haziran 2013 tarihinde yer alan Takvim Gazetesi'nde yer alan "Tahrikin Reklamı" başlıklı haber için yapılan şikayete ilişkin rapor.

Yazı dolaşımı


Feedback