tempobet


RAPOR

REFERANS             :

2013/34-35-36

 

ŞİKAYETÇİ            :

NecatiÖzkan

Pelin Özkan

Öykü Reklam Hizmetleri Ltd. Şti.

Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.

 

ŞİKAYET EDİLEN            :

1-Turkuvaz İzmir Gazete Dergi Basım A.Ş.

2-Muzaffet Oktay (Sorumlu Müdür)

3-Fatih Abacıoğlu (Haber Yazarı)

 

ŞİKAYET KONUSU:  Yeni Asır Gazetesi’nin 17.06.2013 tarihli nüshasının 1. ve 15. sayfalarında yer alan “Gezi EXPO’dan çıktı” başlıklı yazılarda, gerçek dışı, haksız, hukuka ve basın meslek ilkelerine aykırı yapılan yayınlarda, kişilik haklarına saldırı iddiası.

 

Yeni Asır Gazetesi’nde yer alan;

“İzmir’in büyük emeklerle talip olduğu EXPO 2020’nin tanıtımını üstlenen konsorsiyumunun öncü firması Öykü Ajans’ın aynı bünyede yer aldığı MediaCat ile birlikte, eylemlerin sloganlarının bulunmasından sosyal medyada etkin bir şekilde duyurulması konusunda önemli katkılar sağladığı belirlendi.”

 

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, KKTC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Halkbank gibi önemli kişi ve kuruluşlara hizmet veren Öykü Ajans ve MediaCat’ineylemleri teşvik için birçok sloganı ürettiği kaydedildi. MediaCat dergisinin şef editörü Pelin ÖZKAN ve eşi ünlü reklamcı Necati ÖZKAN ile birlikte bu işin organizasyonunu yürüttüğü öne sürülüyor.”

 

“… Direnişin eylemlerden çok önce planlandığı, bazı reklam ajanslarıyla ve sanatçılar tarafından kitlelelrin isyana teşvik edildiği kaydedildi.”

 

“… Mesaj trafiğinin içinde ise başta ünlü reklam pazarlama ve iletişim şirketi MediaCat…”

 

“…MediaCat’in sahibi ünlü reklamcı ve iletişim danışmanı Necati ÖZKAN ve MediaCat Dergisi’nin şef editörü Pelin Özkan da bu trafiğin içinde yer alıyor. Halkı isyana çağıran Tweet trafiğinin tam merkezindeler. irbirlerinin Tweet’lerini paylaşarak isyan dalgasını büyütmeye çalışıyorlar.”

 

“Başta MediaCat olmak üzere bazı reklam ajansları ‘Geziye yaratıcı destek’ parolasıyla ürettikleri sloganları paylaşmaya çağırıyor.  Pelin Özkan, eşi Necati Özkan ile bu işin organizasyonunu yürütüyor. Bu trafik reklam ajanslarının gezi protestolarındaki rolünü ortaya koyuyor.”

 

ifadelerinin kullanıldığını belirten şikayetçiler, bu iddiaları ticari itibarlarına karşı akıl almaz fütursuzca saldırı olarak görüyorlar ve “Lekelenmeme haklarının” ihlal edildiğini öne sürüyorlar.

Şikayetçiler, hiç bir şekilde gezi olaylarını kışkırtmadıklarını, Taksim’de toplanan gençleri gaza getirmediklerini, tahrik etmediklerini, Türkiye’nin istikrarına gölge düşürmediklerini söylüyorlar.

Gazetenin olayların baş faili olarak kendilerini gösterdiğini, kişilik haklarına, ticari itibarlarına ve yaşama hakkına saldırıda bulunulduğunu iddia ediyorlar.

Şikayetçiler ayrıca 17 Haziran 2013 tarihinde Beşiktaş 8.Noterliği tarafından gönderilen Tekzip Metninin Gazete tarafından yayınlanmadığını da öne sürüyorlar.

UZLAŞMA VE DİĞER KONULAR: Şikayetçiler uzlaşma istemediklerini yazıyla bildİrdiler.

 

GENEL SEKRETERLİK GÖRÜŞÜ:  Takvim Gazetesi ve Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan haberlere benzer bir haber de Yeni Asır Gazetesi’nde yer almış. Burada da sosyal medya kullanılarak halkı isyana teşvik etmek gibi ciddi iddialar var, ancak iddiaları kanıtlayacak bir belgeye yer verilmemiş. Belirlendi, öne sürürlüyor gibi kaynağı belirsiz iddialarla haber oluşturulmuş.

Genel Sekreterlik bu haberde de; Şikayeetçilerin hedef gösterilmeye çalışıldığı görüşündedir.

Basın Meslek İlkelerinin 4, 6, 9, 10 ve 16 maddelerina aykırılık olduğu görüşüne varılmıştır.

Genel Sekreterlik Yeni Asır Gazetesi’ne “Kınama” kararı verilmesi görüşü takdirlerinize sunulur.

Saygılarımla

Namık KOÇAK

GENEL SEKRETER

 

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ: Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun 14 Ağustos 2013 tarihainde yaptığı toplantıda, Basın Meslek İlkelerinin 4.maddesindeki Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, ağaılayan veya iftata niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez, 6. Maddesindeki Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlanamaz, 16.maddesindeki Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyarlar ilkelerinin ihlal edildiğine oy çokluğuyla kararlaştırmıştır.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu söz konusu yayınlar nedeniyle Yeni Asır Gazetesi’nin kınanmasına oy çokluğuyla karar vermiştir.

Necati Özkan, Pelin Özkan, Öykü Reklam Hizmetleri Ltd.Şti. Kapital Medya Hizmetleri A.Ş. tarafından şikayet edilen 17 Haziran 2013 tarihinde yer alan Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan "Gezi EXPO'dan çıktı" başlıklı haber için yapılan şikayete ilişkin rapor.

Yazı dolaşımı


Feedback